
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 серпня 2018 року Справа № 808/2129/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стрельнікової Н.В., за участю секретаря судового засідання Фесик А.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до: Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області
про: визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду до Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить: визнати дії відповідача щодо перерахунку виплати допомоги одинокій матері з 01.10.2017 з урахуванням виплачених ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 аліментів у розмірі 3862 грн. 82 коп. зупинення виплати державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї починаючи з 01.02.2018 та стягнення з ОСОБА_1 коштів в сумі 4123,64 грн.; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити допомогу одинокій матері з 01.10.2017 без урахування виплачених ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліментів в розмірі 3862,82 грн. та відновити виплати державної соціальної допомоги ОСОБА_1 як малозабезпеченій сім'ї з моменту їх припинення - з 01.02.2018.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що відповідачем з 01.02.2018 було зупинено та перераховано з 01.10.2017 виплату соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у зв'язку із отриманням позивачем доходу, та зобов'язано повернути переплачену суму допомоги. Позивач з зазначеним не погоджується, вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України. Додатково позивачем подано відповідь на відзив (вх.№21361 від 09.07.2018) та пояснення (вх.№25922 від 20.08.2018).
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (вх. №20630 від 03.07.2018) та заперечення на відповідь на відзив (вх. №21900 від 13.07.2018), в якому зазначено, що за результатом проведеної перевірки сектором державних соціальних інспекторів отримано інформацію від Вільнянської ОДПІ у Запорізькій області про доходи ОСОБА_1, згідно якої сума аліментів отриманих ОСОБА_1 у 2017 році складає 3862,82 грн. , у зв'язку з чим встановлено порушення з боку позивачки вимог Порядку № 250 від 24.02.2003, а саме неповідомлення органу соціального захисту населення про отримання аліментів, що призвело до надмірного нарахування та переплати державних коштів у сумі 2061,84 грн. за період з 01.10.2017 по 31.01.2018. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою судді від 11.06.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, призначене перше судове засідання на 17 липня 2018 року.
17.07.2018 судове засідання не відбулося у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці та було перенесено на 20.08.2018.
Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
На підставі приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 з 04.10.2017 пребуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Вільнянської РДА та отримує допомогу одинокій матері та малозабезпеченій сім'ї з 01.01.2017.
У зв'язку з зупиненням виплати з 01.02.2018 та її перерахунком з 01.10.2017, позивачка звернулась із листом до відповідача із заявою про скасування актів перевірки та повернення коштів у сумі 4123,64 грн.
Листом від 20.02.2018 №10/552 відповідач повідомив ОСОБА_1, що у зв'язку з перевіркою правильності та повноти інформації, наданої для призначення допомоги одиноким матерям та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям отримано інформацію про отримання позивачкою аліментів на утримання сина ОСОБА_2 за період з 01.04.2017 по 30.09.2017 у сумі 3862,82 грн.
У зв'язку з чим, виплату допомоги як одинокій матері перераховано з 01.10.2017 з урахуванням виявлених доходів за період з 01.04.2017 по 30.09.2017, а державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї зупинено з 01.02.2018 та перераховано з 01.10.2017 з урахуванням виявлених доходів.
Не погоджуючись із такими діями, стверджуючи, що її син ОСОБА_2 живе окремо з цивільною дружиною, кошти які він отримує є допомогою його батька на навчання, а не аліментами, позивачка звернулась до суду із цим позовом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" № 1768-ІІІ від 01 червня 2000 року (надалі Закон №1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї: сім'я - це особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Згідно зі статтею 4 Закону № 1768-ІІІ заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом № 1768-ІІІ, визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок).
Відповідно до положення пункту 6 Порядку, що кореспондуються з положеннями статті 4 Закону № 1768-111 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї: декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї): довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Досліджуючи матеріали справи суд зазначає, що дійсно при поданні заяви ОСОБА_1 про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям 04.10.2017 року відповідно до Порядку було подано Декларацію про доходи та майновий стан, осіб які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, позивачем було задекларовано у розділі ІІ Декларації «доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо» за період з 01.04.2016 по 30.09.2017 дохід отриманий у вигляді заробітної плати у сумі 18429,94 грн., пільг - 1984,53 грн., допомога як малозабезпеченій сім'ї - 28948,98 грн. (а.с.36-39).
Відповідно до п. 27 Порядку, Про затвердження Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Згідно до Акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державної допомоги від 30.01.2018 (а.с. 40), в ході проведення перевірки було отримано інформацію від Державної фіскальної служби України та від Михайлівського НВК ім. О.Т. Слободчикова про нарахування ОСОБА_1 аліментів на утримання сина ОСОБА_2 за період з 01.04.2017 по 30.09.2017 у загальній сумі 3862,82 грн. (а.с. 41).
Також, наявною в матералах справи довідки ДФС про отримані ОСОБА_1 доходи (а.с. 42) підтверджується факт отримання позивачкою у період з квітня по вересень 2017 року доходу у вигляді аліментів (код доходу 140) у загальному розмірі 3862,82 грн.
Відповідно до пункту 6 Порядку №250 до складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II груп або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одиноким інвалідом I групи і здійснює догляд за ним; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Суд вважає помилковим твердження позивачки, що її син ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2, який проживає окремо за місцем навчання не входить до складу сім'ї позивачки, оскільки згідно вказаного вище п.6 Порядку №250 до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей.
Щодо посилання позивачки, що її син створив власну сім'ю та проживає разом із цивільною дружиною, суд вважає їх необгрунтованими.
Відповідно до п.4 ст.3 Сімейого кодексуУкраїни, сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Натомість доказів створенння власної сім'ї сином позивачки суду не надано.
Отже позивачкою було порушено п. 6 Порядку, а саме - не подано до заяви для призначення соціальної допомоги декларації про доходи та майно її сина ОСОБА_2 та у декларації про доходи та майно самої позивачки не зазначено доходи у вигляді аліментів, які згідно довідки ДФС були отримані позивчакою у період з квітня по вересень 2017 року, хоча згідно п. 6 Порядку відповідні декларації заповнюються на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.
Згідно із п.14 Порядку №250, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.
Під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї, у складі якої протягом періоду, за який обчислюється дохід, відбулися зміни (розірвання шлюбу або коли шлюб між подружжям не розірвано, але в цей період набрало законної сили рішення суду про стягнення з батька (матері) аліментів), враховується місячний розмір аліментів за період, за який обчислюється середньомісячний сукупний дохід для призначення соціальної допомоги.
Твердження позивачки стосовно того, що її син отримує не аліменти, а допомогу батька на навчання спростовується матеріалами справи, зокрема письмовим підтвердженням ОСОБА_2 від 01.02.2018 (а.с. 15), в якому син позивачки особисто вказує, що отримував аліменти від ОСОБА_3 в період з квітня 2017 по грудень 2017 року.
Відповідно до пункту 12 Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону № 1768-Ш якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Пунктом 28 Порядку передбачено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення:
- визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї;
- повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення;
- у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;
- у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Аналізуючи вище зазначені положення у сукупності суд зазначає, що законодавець як підставу для припинення виплати соціальної допомоги визначив два критерії:
- навмисне подання недостовірних відомостей;
- приховано відомості, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що основною підставою для припинення виплати соціальної допомоги та стягнення надміру виплачених коштів такої допомоги є приховання або навмисне подання недостовірних даних про доходи та майновий стан сім'ї отримувача допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що оскаржувані позивачем дії відповідача вчинені обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення, розсудливо, а отже є правомірними.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_1 є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (місцезнаходження: 70003, Запорізька область, м.Вільнянськ, вул. Бочарова, 30, ідентифікаційний номер 03193136) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено 30.08.2018.
Суддя Н.В. Стрельнікова