
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03 серпня 2018 року Справа № 808/2518/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Головного управління Національної поліції в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєверодонецьк, вул. Партизанська, 16, код ЄДРПОУ 40108845)
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- зобов'язати відповідача обчислити позивачу вислугу років з урахуванням Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та Постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" внести зміни до наказу №230 о/с від 30 травня 2018 року про звільнення ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про національну поліцію" за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) із зарахуванням йому до вислуги років (26 років 04 місяці 12 днів) на пільгових умовах часу участі в АТО (3 роки 06 місяців 24 дні);
- зобов'язати відповідача оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Ухвалою судді від 02 липня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з без виклику (повідомлення) осіб та призначено судове засідання на 24 липня 2018 року.
За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином останній день розгляду справи є 31 серпня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані з підстав викладених в позовній заяві та зазначено, що Позивач з 16 серпня 1995 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в органах МВС, з 07 листопада 2015 року по 05 червня 2018 року - в Національній поліції України, звідки і був звільнений за власним бажанням відповідно до наказу від 30 травня 2018 року № 230 о/с. У період з 20 лютого 2017 року 30 квітня 2018 року позивач брав безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області, що підтверджується довідкою № А-13363 від 04 червня 2018 року. При звільнені ОСОБА_1 зі служби в поліції та розрахунку вислуги років, співробітниками ГУНП в Луганській області не було включено до вислуги років час прийняття участі в антитерористичній операції. Просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідачем 23 липня 2018 року надано до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю підготовки відзиву, але на час розгляду справи від відповідача судом отримано відзив. Тому відсутні підстави відкладення розгляду справи. У відзиві на позовну заяву, представник відповідача проти позову заперечує зазначивши, що керуючись нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" для призначення пенсії саме за пунктом «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" необхідно набути відповідних умов, а саме на час коли позивач звільнився зі служби в поліції вислуга років повинна була становити 23 календарних роки та 6 місяців і більше. На підставі зазначеного у позивача відсутнє право на призначення пенсії за пунктом «а» статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а також зарахування до календарної вислуги років часу участі в АТО. Просить в задоволені адміністративного позову відмовити.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 16 серпня 1995 року по 06 листопада 2015 проходив службу в органах МВС, з 07 листопада 2015 по 05 червня 2018 року - в Національній поліції України.
В період з 20 лютого 2017 року 30 квітня 2018 року позивач брав безпосередньо участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області, що підтверджується довідкою № А-13363 від 04 червня 2018 року.
30 травня 2018 року відповідно до наказу по особовому складу № 230 о/с ОСОБА_1 звільнений за власним бажання.
Згідно з вищевикладеним наказом ГУНП в Луганській вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні склала 22 роки 09 місяців 18 днів.
Відповідно до вимог чинного законодавства, що діють на момент видання спірного наказу, позивачу до вислуги років для призначення пенсії необхідно зарахувати 3 роки 6 місяців 24 дні. Таким чином, вислуга років на день звільнення ОСОБА_1 повинна складати 26 років 04 місяці 12 днів.
Позивач вважаючи не зарахування до вислуги років Головним управлінням Національної поліції в Луганській області 3 роки 6 місяців 24 дні період участі в антитерористичній операції звернувся до суду.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова № 393).
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
Позивача звільнено за власним бажанням з займаної посади 05 червня 2018 року. Згідно з наказом відповідача від 30 травня 2018 року № 230 о/с вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні складає 22 роки 09 місяців 18 днів.
Позивач посилається, що відповідач не зарахував до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, на пільгових умовах, період участі позивача в антитерористичній операції.
Щодо вказаного суд зазначає таке.
Статтею 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з підпункту «а» пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Судом встановлено, що відповідно до довідки ГУНП в Луганській області про безпосередню участь особи в Антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 04 червня 2018 року № А-13363 позивач ОСОБА_1 у період з 20 лютого 2017 року по 30 квітня 2018 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області.
Отже, час участі позивача в антитерористичній операції з вираховуванням положення підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393, у пільговому обчисленні час участі позивача в антитерористичній операції складає 3 роки 6 місяців 24 дні.
Однак відповідач при розгляді звернення позивача про оформлення та подання документів до відповідного органу Пенсійного фонду України для призначення пенсії позивачу взяв до уваги лише вислугу в календарному обчисленні та не врахував час служби позивача в пільговому обчисленні за період його участі в антитерористичній операції, підтверджений відповідними довідками.
Суд проаналізувавши Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанову Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», прийшов до висновку, що вказані норми не ставлять набуття права на пенсію за вислугу років у залежність від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Крім того, вказаними нормативно-правовими актами не встановлено виключень стосовно того, що вислуга в пільговому обчисленні не може бути зарахована до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії. Також нормами вищевказаних нормативно-правових актів не встановлено, що вислуга років у пільговому обрахуванні впливає лише на розмір пенсії та не може зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.
Отже, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» містить відсилочну норму, що відображена в статті 17-1, згідно з якою порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд також звертає увагу, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Таким чином, період участі позивача в антитерористичній операції з 20 лютого 2017 року по 30 квітня 2018 в пільговому обчисленні необхідно враховувати при визначенні стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.
За таких умов, з урахуванням періоду участі позивача в антитерористичній операції, обчисленого з розрахунку один місяць служби за три місяці, вислуга років позивача складає понад 23 роки та 6 місяців. Відтак, позивач має право на призначення пенсії за вислугу років.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєверодонецьк, вул. Партизанська, 16, код ЄДРПОУ 40108845) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати відповідача обчислити позивачу вислугу років з урахуванням Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та Постанови КМУ від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" внести зміни до наказу №230 о/с від 30 травня 2018 року про звільнення ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про національну поліцію" за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) із зарахуванням йому до вислуги років (26 років 04 місяці 12 днів) на пільгових умовах часу участі в АТО (3 роки 06 місяців 24 дні);
Зобов'язати відповідача оформити та подати необхідні документи до органів Пенсійного фонду для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 03 серпня 2018.
Суддя Д. В. Татаринов