
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1324/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки встановленого зразка - форми №6 (додаток до Постанови Кабінету Міністрів №51 від 20 січня 1997 року) та зобов'язання видати вказану довідку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 в червні 2018 року звернулася до відповідача з заявою про видачу довідки форми №6 (додаток до Постанови Кабінету Міністрів №51 від 20 січня 1997 року), яка видавалася їй в 2004 році та на підставі якої їй було видано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи, для встановлення групи інвалідності та виявлення причинного зв'язку захворювання із наслідками аварії на ЧАЕС. Проте, відповідачем відмовлено позивачу у видачі довідки через відсутність реєстрації її місця проживання в смт. Маневичі та підтвердження її постійного місця проживання станом на 01.01.1993 року не менше трьох років.
Позивач вважає вказані дії відповідача протиправними та такими, що суперечать вимогам діючого законодавства, виходячи з наступного.
15 січня 2004 року Волинською облдержадміністрацією, на підставі довідки форми №6 (додаток до Постанови Кабінету Міністрів №51 від 20 січня 1997 року) видано позивачу посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 3. Питання щодо анулювання чи скасування виданого посвідчення органами влади не ставилося, посвідчення Серії НОМЕР_1 від 15.01.2004, видане ОСОБА_2 ( згодом ОСОБА_1) є дійсним та безстроковим, діє на всій території України та дає право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
А тому, позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив їй у видачі довідки форми №6 (додаток до Постанови Кабінету Міністрів №51 від 20 січня 1997 року), на підставі якої позивачу попередньо вже було видано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 3, а відтак просить суд визнати протиправними дії щодо відмови у видачі довідки встановленого зразка - форми №6 (додаток до Постанови Кабінету Міністрів №51 від 20 січня 1997 року) та зобов'язати видати вказану довідку.
Ухвалою суду від 11.07.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою суду від 19.07.2018 задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору та відмовлено в задоволенні клопотань позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та виклик свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4
У письмовому відзиві на позовну заяву від 18.07.2018 №2235/01-06/2-18 (а.с.35-36) представник відповідача зазначив, що позивач 25 червня 2018 року звернулася до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області про видачу довідки форми №6, додатку до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51. До заяви додала довідку Маневицької селищної ради від 25 червня 2018 року №6186, в якій зазначено, що вона дійсно зареєстрована та постійно проживала з 12 червня 2001 року по 26 березня 2012 року, з 12 червня 2012 року по даний час проживає в смт.Маневичі Волинської області. Довідка видавалась на підставі паспорта громадянина України та будинкової книги. Оскільки факт постійного проживання не менше трьох років станом на 01 січня 1993 року у зоні гарантованого добровільного відселення не підтвердився довідкою Маневицької селищної ради №6186 від 25 червня 2018 року, то в управління були відсутні правові підстави для видачі довідки встановленого зразка - додатка №6 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20 січня 1997 року, про що було поінформовано позивача листом від 26 червня 2018 року №М-219/1/04-10. А відтак, вважає дії управління щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки форми №6, додатку до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, правомірними, у зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
Позивач у відповіді на відзив від 23.07.2018 не погоджується з позицією представника відповідача у відзиві на позовну заяву, вважає дії відповідача по відмові у видачі довідки форми №6, додатку до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 бюрократичною тяганиною, затягуванням часу, що є порушенням засад Конституції України, зокрема статті 3. При цьому зазначає, що факт відсутності реєстрації (прописки) позивача з 1985 року по 2001 рік - це лише "людський фактор" не внесення даних до будинкової книги, який спростовується доданими до позовної заяви доказами.
У запереченнях щодо наведених позивачем у відповіді на відзив поясненнях представник відповідача зазначає, що відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому посилання позивача на те, що відсутність реєстрації (прописки), не внесення даних відомостей у будинкову книгу позивача в період з 1985 року по 2001 рік - це «людський фактор» є безпідставними.
При цьому зазначає, що єдиною підставою, згідно Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", для визначення статусу осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування. Тому підставою для видачі додатку №6 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин), є лише довідка про період проживання органу місцевого самоврядування (Маневицької селищної ради), а не відомості будинкової книги. Посилання позивача на затягування часу та «бюрократичну тяганину», порушення ст.3 Конституції України не заслуговують уваги, оскільки згідно поданих до управління документів для отримання додатку №6 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин), а саме заяви та довідки Маневицької селищної ради від 25 червня 2018 року №6186, згідно якої факт постійного проживання на території Маневицької селищної ради не менше трьох років станом на 01.01.1993 відсутній, а тому видача довідки не передбачена.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи категорії 3, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 15.01.2004 року
З матеріалів справи вбачається, що 25.06.2018 позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області із заявою про видачу додатку форми №6 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 для підтвердження статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії.
Відповідач листом від 26 червня 2018 року №М-219/1/04- 10 повідомив ОСОБА_1 про те, що оскільки факт постійного проживання не менше трьох років станом на 01.01.1993 року на радіоактивно-забрудненій території відсутній, тому видача довідки форми №6 не передбачена чинним законодавством.
Не погоджуючись з вищевказаною відмовою відповідача у видачі довідки, додатку форми №6 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51, позивач звернулася до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до пункту 2 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій.
Cтаттею 14 вищеназваного Закону встановлено, що особи, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або прожили за станом на 1 січня 1993 року на території зони безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення не менше трьох років, та відселені або самостійно переселилися з цих територій відносяться до категорії 3.
Згідно статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок).
Відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку, потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, чи таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обовязкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років, і віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія Б.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що видача посвідчень потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення особам, які постійно проживають або працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток №6).
Отже, підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3 є довідка встановленого зразка, додаток №6 до Поряду видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, яка, в свою чергу, видається на підставі довідки органу місцевого самоврядування про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення.
Проте, як встановлено судом, 15.01.2004 року Волинською обласною державною адміністрацією, на підставі довідки встановленого зразка, додаток №6 до Поряду видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, позивачу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, видано посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи категорії 3 серії НОМЕР_1.
Таким чином, в 2004 році відповідач надаючи позивачу довідку встановленого зразка, додаток №6 до Поряду видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, підтвердив період проживання ОСОБА_1 на територіях радіоактивного забруднення, евакуації, відселення, самостійного переселення, необхідний для надання їй статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи.
Згідно із ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, суд вважає протиправною відмову Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області у видачі позивачу довідки встановленого зразка, додаток №6 до Поряду видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.
У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області щодо відмови у видачі довідки встановленого зразка, додаток №6 до Поряду видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 та зобов'язання Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області видати довідку встановленого зразка, додаток №6 до Поряду видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.07.2018 було задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно ч.2 ст.133 КАС України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що сплата позивачем судового збору в розмірі 1 409 грн. 60 коп. була відстрочена, згідно ухвали Волинського окружного адміністративного суджу від 19.07.2018, до ухвалення судового рішення у справі, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області в дохід Державного бюджету України судового збору в розмірі 1 409 гривні 60 копійок.
Керуючись статтями 243, 244, 245, 246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки встановленого зразка, додаток №6 до Поряду видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області видати ОСОБА_1 довідку встановленого зразка, додаток №6 до Поряду видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 409 гривні 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1, адреса: 44601, АДРЕСА_1
Відповідач: Управління соціального захисту населення Маневицької районної державної адміністрації Волинської області, код ЄДРПОУ 03192098, адреса: 44601, Волинська область, смт. Маневичі, вулиця 100-річчя Маневич, 53.
Суддя Ю.Ю. Сорока