Рішення № 76390034, 01.08.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2018
Номер справи
802/1755/18-а
Номер документу
76390034
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

01 серпня 2018 р. Справа № 802/1755/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:

Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Барський птахокомбінат"

про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Барський птахокомбінат", згідно якого, просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі котельні розташованої за адресою: Вінницька область, Барський район, с. Заможне, вул. Кармелюка, 65а, шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до вимог законодавства з 16 по 27 квітня 2018 року здійснено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «Барський птахокомбінат» за адресою: Вінницька область, Барський район, с. Заможне, вул. Кармелюка, 65а. За результатами якої складено акт від 27.04.2018 №152 (далі Акт №152), в якому зафіксовані порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлені в будівлі котельні.

Ухвалою суду від 20.06.2018 року відкрито провадження у справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні. Крім того, відповідачу встановлений 10-денний строк з дня отримання даної ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву в порядку статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Як випливає із матеріалів справи ухвалу про відкриття провадження відповідач отримав 04.07.2018 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Однак, станом на 01.08.2018 року відзив на адресу суду від відповідача не надходив.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

Згідно з вимогами ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877-V), з 16 по 27 квітня 2018 року здійснено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «Барський птахокомбінат» за адресою: Вінницька область, Барський район, с. Заможне, вул. Кармелюка, 65а.

За результатами даної перевірки складено Акт №152, в якому зафіксовані порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлені в будівлі котельні, а саме:

1. Приміщення котельні не обладнані автоматичними системами протипожежного захисту (системами пожежної сигналізації, автоматичними системами пожежегасіння, системами оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей, системами протидимного захисту, системами централізованого пожежного спостерігання) відповідно до чинних нормативно-правових актів (Розділ V п. 1.2 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України 30.12.2014 року №1417, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року №252/26697 (далі ППБУ) [п. 13 Акт № 152].

2. Приміщення котельні не забезпечені первинними засобами пожежегасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалізації та ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку відповідно до норм та вимог (Розділ V п. 3.6 ППБУ) [п. 14 Акт №152].

3. Будівля котельні не обладнана пристроями захисту від попадань блискавки (Розділ IV п. 1.21 ППБУ) [п. 15 Акт №152].

4. Електромережа в будівлі котельні не перевірена на опір ізоляції (Розділ IV п. 1.20 ППБУ) [п. 16 Акт №152].

5. Електромережа в приміщенні котельні прокладена по горючих конструкціях (Розділ IV п. 1.1, 1.12 ППБУ) [п. 17 Акт № 152].

6. В приміщені котельні допускається влаштування тимчасових електромереж (Розділ IV п. 1.8 ППБУ) [п. 18 Акт №152].

7. З'єднання жил проводів в приміщенні котельні здійснюється в скрутку (Розділ IV п. 1.6 ППБУ) [п. 19 Акт №152].

8. Електророзетки в приміщенні котельні встановлені на горючих основах (Розділ IV п. 1.17 ППБУ) [п. 20 Акт №152].

9. Під електрощитами в приміщенні котельні допускається складування горючих матеріалів (Розділ IV п. 1.18 ППБУ) [п. 21 Акт №152].

10. В приміщенні котельні пожежні крани не укомплектовані пожежними рукавами та стволами однакового з ним діаметру (Розділ V п. 2.2. ППБУ) [п. 22 Акт №152].

11. Не проводиться технічне обслуговування і перевірка на працездатність не рідше одного разу на шість місяців внутрішніх пожежних кранів (Розділ V п. 2.2. ППБУ) [п. 23 Акт №152].

Акт перевірки від 27.04.2018 №152 вручено директору ТОВ «Барський птахокомбінат» Герасімову С.Г., про що свідчить його власноручний підпис.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 1 ст. 4 Закону № 877-V передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015р. №1052 від 16.12.2015р. №1052 (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Серед основних завдань ДСНС, зокрема є реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; (п.3. Положення №1052).

Разом з тим, згідно із п. 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, затвердженого Наказом ДСНС України 04.02.2013 року № 3 (у редакції наказу ДСНС України від 21.09.2017 року № 507 (далі - Положення №507), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (скорочена назва - ГУ ДСНС України у Вінницькій області) (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

В силу вимог п. 3 вказаного Положення до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання (пп. 27 п. 4 Положення № 507).

В свою чергу, відповідно до ст. 66 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України) центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Так, ч. 6 ст. 7 Закону № 877-V визначено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта, тип заходу (плановий або позаплановий), форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо), предмет державного нагляду (контролю), найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. (ч.7. статті 7 Закону № 877-V ).

До повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей (п.12. ч.1.статті 67 КЦЗ України).

Крім того, ч. 2 ст. 68 КЦЗ України передбачено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Таким чином, суд погоджується з позицією позивача, що подальша експлуатація, будівлі котельні розташованої за адресою: Вінницька область, Барський район, с. Заможне, вул. Кармелюка, 65а, із порушеннями пожежної та техногенної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Водночас, суд вважає, що опломбування вхідних дверей до будівлі котельні розташованої за адресою: Вінницька область, Барський район, с. Заможне, вул. Кармелюка, 65а унеможливить подальше усунення порушень вимог пожежної та техногенної безпеки відповідачем.

Відповідно до ч. 2 ст. 70 КЦЗ України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відтак, заявлені позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі котельні розташованої за адресою: Вінницька область, Барський район, с. Заможне, вул. Кармелюка, 65а, шляхом відключення від джерела електроживлення, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи відсутність понесених витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю "Барський птахокомбінат"(код ЄДРПОУ 34918546), заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі котельні за адресою: Вінницька область, Барський район, с. Заможне, вул. Кармелюка, 65-а, шляхом відключення від джерела електроживлення, до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області (вул. 600 - річчя, 11, м. Вінниця, 21021, код ЄДРПОУ 38635397)

відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю "Барський птахокомбінат" (вул. Кармелюка, 65а, с. Заможне, Барський район, Вінницька область, 23007, код ЄДРПОУ 34918546 )

Суддя /підпис/ Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом Суддя

Помічник судді