
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2873/18
Чернігівський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі-ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо нарахування пенсії у невідповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 62% грошового забезпечення, виходячи з розміру посадового окладу 7641,50 грн. окладу за військове звання - 1410 грн., процентної надбавки за вислугу років - 3620,60 грн., неврахування розміру додаткового грошового забезпечення у ході перерахунку пенсії та відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019 роках у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити новий перерахунок та виплату з 1 січня 2018 року пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 62% грошового забезпечення, виходячи з розміру посадового окладу 7641,50 грн. окладу за військове звання - 1410 грн., процентної надбавки за вислугу років - 3620,60 грн., із включенням до перерахунку усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат.
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області компенсувати різницю між перерахованою та вже проведеними виплатами з 1 січня по серпень 2018 року в сумі 72327,36 грн.
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що він отримував пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» в розмірі 62 % грошового забезпечення з урахуванням усіх видів доплат та надбавок, які були передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017. Проте у квітні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 ГУ ПФУ в Чернігівській області проведено перерахунок пенсії без урахування вказаних видів доплат та надбавок, що суперечить вимогам статті 22 Конституції України, якою передбачено, що при прийнятті законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. За таких обставин позивач вважає, що дії відповідача є протиправними та просить задовольнити позовні вимоги повністю у спосіб, визначений в позові.
21.08.2018 ухвалою суду відкрито провадження у справі у спрощеному провадженні з повідомленням (викликом) сторін.
06.09.2018 на адресу суду надійшов відзив, в якому ГУ ПФУ в Чернігівській області просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, з огляду на те, що з 01.01.2018 пенсія позивача перерахована відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військові служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 та на підставі довідки Управляння служби безпеки в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 10.04.2018, тому ГУ ПФУ в Чернігівській області діяло на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством України.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Позивач надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
ОСОБА_1 з 2002 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 62 % грошового забезпечення з урахуванням відповідних додаткових видів доплат і надбавок, інформація про які міститься в пенсійній справі позивача та не заперечується відповідачем (а.с. 13).
У квітня 2018 року ГУ ПФУ в Чернігівській області проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військові служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Управлянням служби безпеки в Чернігівській області № 45 від 10.04.2018, без урахування видів доплат і набавок, які були передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017.
05.07.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Чернігівській області із заявою про припинення порушення його конституційних прав та проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» в розмірі 62 % грошового забезпечення з урахування усіх видів доплат та надбавок, які були передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, та без відтермінування виплат (а.с.15-19).
18.07.2018 ГУ ПФУ в Чернігівській області направлено лист позивачу (вих. № 3079/03/С-12), в якому повідомлено, що перерахунок пенсії проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військові служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 на підставі довідки, виданої Управлянням служби безпеки в Чернігівській області від 10.04.2018, тому пенсія виплачується відповідно до вимог чинного законодавства України (а.с. 20-21).
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною третьою статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, аналізуючи вказану норму слід зазначити, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Проте наведеною нормою не передбачено припинення вже призначених додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій при перерахунку пенсії, якщо останні не змінені.
Докази щодо припинення або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, відповідачем суду не надано.
Таким чином, у спірних правовідносинах, суд дійшов висновку, що при проведенні розрахунку розміру пенсії її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, та з урахуванням доплат і надбавок, види та розмір яких наявні в пенсійній справі, не припинено або змінено.
Проте наведеною нормою не передбачено виключення вже призначених додаткових
Дійсно, пунктом 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Разом з тим, суд звертає увагу, що право на перерахунок пенсії з урахуванням відповідних додаткових доплат і надбавок виникло у позивача на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а не постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, а відтак, право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 є абсолютним та не може відтерміновано в часі, а наведені у вказаній постанові правила не мають правового значення в силу вищенаведених нормативно-правових актів.
Доводи представника відповідача, що види доплат і надбавок, які раніше були включені для обрахунку пенсії позивачу, не можуть бути включені в розрахунок пенсії на даний час у зв'язку з відсутністю таких даних у довідці, виданої Управлянням служби безпеки в Чернігівській області від 10.04.2018 № 45, суд відхиляє, з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Проте правової підстави із зазначенням конкретної норми для не врахування, наявної в пенсійній справі позивача, інформації щодо відповідних додаткових видів доплат і надбавок, або припинення їх виплати, відповідачем суду не наведено.
Таким чином, відповідач не може посилатися на обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії в розмірі 62% грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі довідки № 45 від 10.04.2018, виданої Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області, з включенням усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, та відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019 роках у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб" та зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 62% грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі довідки № 45 від 10.04.2018, виданої Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області, з включенням усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, з 01.01.2018, з урахуванням правової оцінки наданої в судовому рішенні.
Разом з тим, оцінюючи вимоги в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області компенсувати позивачу різницю між перерахованою пенсією та вже проведеними виплатами з 1 січня по серпень 2018 року в сумі 72327,36 грн., то така задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).
Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Однак позивач не звертався до відповідача із відповідним заявами та відповідно не отримував відмову у виплаті різниці перерахованої пенсії.
Отже, вимоги про зобов'язання здійснити виплату різниці пенсії, на переконання суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні, ще не проведено.
В задоволенні вимог позивача про включення у перерахунок пенсії конкретних сум, також слід відмовити, оскільки відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ці функції покладені на органи Пенсійного фонду.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги слід задовольнити частково.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до частини першої та третьої статті 139 КАС України.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 740,00 грн. згідно квитанції від 16.08.2018 № 51, тому стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь позивача підлягають судові витрати в розмірі 494,00 грн., пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо непроведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії в розмірі 62% грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі довідки № 45 від 10.04.2018, виданої Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області, з включенням усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, та відтермінування виплат пенсії у 2018 та у 2019 роках у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 62% грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі довідки № 45 від 10.04.2018, виданої Управлінням Служби безпеки України в Чернігівській області, з включенням усіх надбавок і доплат, встановлених при виході на пенсію, з 01.01.2018, з урахуванням правової оцінки наданої в судовому рішенні.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області судові витрати в розмірі 494,00 грн. (чотириста дев'яносто чотири гривні 00 копійок) на користь ОСОБА_1 відповідно до квитанції від 16.08.2018 № 51.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83а, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 21390940).
Повний текст рішення виготовлено 12 вересня 2018 року.
Суддя І.І. Соломко