Рішення № 76388568, 20.08.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2018
Номер справи
808/2156/18
Номер документу
76388568
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 серпня 2018 року Справа № 808/2156/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стрельнікової Н.В.,

за участю секретаря Фесик А.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя, в якому позивач просить:

-визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови в призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

-зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити пільгову пенсію ОСОБА_1 з 03 жовтня 2017 року згідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 р. серії НОМЕР_2, виданим 12 жовтня 2017 року. У квітні 2018 року він звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з питання призначення йому пільгової пенсії, до заяви ним було додано пакет необхідних документів. Відповідачем відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, у зв'язку з відсутністю права на пенсію, а саме у зв'язку з відсутністю первинних документів, оригіналів або належним чином завірених копій документів підтверджуючих роботу протягом 30 календарних днів у зоні відчуження. Зокрема комісія посилається на відсутність довідки ф.122. Вважає таку бездіяльність протиправною та просить задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив (вх.№21138 від 06.07.2018.), зазначивши, що позивач не має права на призначення пенсії як учаснику ліквідації на Чорнобильській АЕС в зв'язку з відсутністю необхідних документів. З огляду на викладене, просить суд у позові відмовити.

Ухвалою суду від 13.06.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/2156/18, призначено судове засідання на 10.07.2018 року без виклику сторін.

10.07.2018 судове засідання не відбулося у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці та було перенесено на 20.08.2018.

Згідно із пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році 3 категорії, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 р. серії НОМЕР_2, виданим 12 жовтня 2017 року (а.с. 13).

У квітні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з заявою про призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Разом із заявою позивачем було надано: трудову книжку; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988 році; накази по підприємству ЗАТП 12362, щодо періоду та місця роботи; довідка від 24.11.1992 р. та копія довідки від 02.10.1997 року щодо періоду перебування в зоні відчуження; лист та копія архівної довідки і картки обліку за 1986 рік з Пологівської міської ради; довідки від 17.10.2017 року щодо існуючих копій документів: списку працівників ЗАТП 12362 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення, довідки від 24.11.1992 року; довідка ф.122 виданої ЗАТП-12362, на якому працював позивач.

08 грудня 2017 року Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Запоріжжя прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з відсутністю права на пенсію, а саме відсутністю первинних документів.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 5 років.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року передбачено, що при призначенні пенсії із використанням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09 березня 1988 року, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Отже, відповідно до вимог п. 7 вказаного Порядку, підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09 березня 1988 року, можуть бути інші первинні документи, у яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особисто проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідки про період перебування в зоні, табелів обліку робочого часу за період перебування в зоні, копій відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів адміністративної справи, факт того, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується:

-довідкою затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.1988 року, про те, що я, ОСОБА_1, був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 14970378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року №665-195 з 09 березня 1988 року по 31 березня 1988 року та з 03 жовтня 1988 року по 31 жовтня 1988 року по маршруту Гдень - Чорнобиль;

-довідкою № 1-16/952 від 24.11.1992 року про те, що я, ОСОБА_1, на підставі наказу № 2615 від 09 березня 1988 року знаходився в зоні відчуження в

м. Гдень Гомельської області з 09 березня по 31 березня 1988 року;

-довідкою від керівника оперативної групи Мінтранспорту УССР, про те, що я в період з 3 жовтня 1988 року по 31 жовтня 1988 року працював в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС з ліквідації наслідків аварії;

-наказом № 2615 від 09 березня 1988 року про те, що мене, ОСОБА_1, було командировано водієм автоколони №2 в пункт відправлення вантажу м. Гдень Гомельської області з 09 березня 1988 року по 31 березня 1988 року;

-наказом від 03.10.1988 року про те, що мене, ОСОБА_1, було командировано водієм автоколони №2 з 03 жовтня 1988 року по 31 жовтня 1988 року;

-довідкою №20 від 17 жовтня 2017 року про те, що я, ОСОБА_1, працював на «Запорізькому автотранспортному підприємстві 22362». 03 листопада 1988 прийнятий водієм 2-го класу. 18 березня 1996 року звільнений за власним бажанням;

-списком працівників АТП 12362 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 04.05.1994 року;

посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1998 році (категорія 3) серія А № 059621.

Доданими до позовної заяви документами підтверджено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС протягом 23 календарних днів починаючи з 09 березня 1988 року по 31 березня 1988 року та протягом 29 календарних днів починаючи з 03 жовтня 1988 року по 31 жовтня 1988 року.

До того ж, довідка форми № 122 була надана позивачем до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя.

Відповідач в свою чергу відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посилаючись на невідповідність наданих документів закону.

Суд не погоджується з такими доводами відповідача, виходячи з наступного.

За змістом ч. 3 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, відносяться до категорії 3.

Як вбачається з наданих позивачем документів, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році 3 категорії.

Піддавати сумніву достовірність фактичних даних, які містяться у посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році, наданого позивачем, у суду немає підстав. Отже, чинне і ніким не оскаржене посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (категорія 3), видане на ім'я ОСОБА_1, яке відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вказує на те, що він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, отже, має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Крім того, самі положення статті 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлюють, що посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

З огляду на положення Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає, що єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про періоди роботи (служби) у зоні відчуження та інші є лише підставою для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Суд вважає відмову відповідача незаконною, оскільки судом встановлено, що позивачем при зверненні із заявою про призначення пенсії надані первинні документи, що містять повну інформацію, необхідну для призначення пенсії, як особі зі статусом учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Крім цього відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме статті 45 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Вперше за призначенням пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років ОСОБА_1 звернувся 01 грудня 2017 року, а право на дану пенсію в нього виникло 03 жовтня 2017 року. Таким чином Позивачем було дотримано тримісячний термін.

Враховуючи викладене, позивач дійсно має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про необхідність визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови в призначенні пільгової пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і відновити його порушені права шляхом зобов'язання Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя призначити пільгову пенсію ОСОБА_1 з 03 жовтня 2017 року до часу припинення відповідного права або зміни законодавства згідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян зі зниженням пенсійного віку на 5 років.

З огляду на зміст та обсяг заявлених вимог, які стосуються зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, враховуючи те, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у призначенні пенсії, то таке призначення має бути здійснено саме з 03.10.2017 року.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 242-246, 254-263, 382 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (69002, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2б, код ЄДРПОУ 41248629) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними з 03.10.2017 року дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя ) призначити ОСОБА_1 пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 03 жовтня 2017 року відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення складено 30.08.2018.

Суддя Н.В. Стрельнікова