Рішення № 76388514, 02.08.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
808/1637/18
Номер документу
76388514
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 серпня 2018 року Справа № 808/1637/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 (69050, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69104, м. Запоріжжя, вул. Карпенка - Карого, 25 - а, код ЄДРПОУ 20508387)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням показників моєї заробітної плати згідно наданих довідок за 60 місяців підряд протиправними.

- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із включенням до розрахунку показників заробітної плати згідно архівної довідки №03-06/Д-227 від 27 червня 2017 року, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, у вигляді: заробітна плата до серпня 1994 року включно показана в карбованцях; заробітна плата починаючи з вересня 1994 року і до серпня 1996 року включно вказана в тисячах карбованців.

- перерахунок здійснити за весь період, починаючи з призначення пенсії за віком з 09 червня 2017 року та виплатити донараховану пенсію в повному обсязі.

Ухвалою судді від 07 травня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою судді від 21 червня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) осіб та призначено судове засідання на 10 липня 2018 року.

За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Таким чином останній день розгляду справи є 20 серпня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що звертався до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії із врахуванням показників заробітної плати згідно наданих довідок за 60 місяців та отримав відповідь якою відмовлено в перерахунку пенсії. Вважає рішення пенсійного фонду про відмову в перерахунку пенсії протиправними. Просив задовольнити позовні вимоги.

Від відповідача 06 липня 2017 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому проти прозову заперечив в повному обсязі з наступних підстав. Зазначив, що відсутні підстави для зарахування заробітної плати з вересня 1994 року і до серпня 1996 року, оскільки з архівної довідки не можливо встановити розмір грошових одиниць та розмір виплачуваної заробітної плати. Просив в задоволені адміністративного позову відмовити.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває з 09 червня 2017 року на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком.

Позивачем при зверненні за призначенням пенсії надано архівну довідку, видану Архівним управлінням Запорізької міської ради №03-05/Д-911 від 07 липня 2016 року за періоди роботи з вересня 1993 року по серпень 1996 року в ЗАТ «Страхова компанія «Запоріжжя - АСКО - Таврія». Також надано довідку, видану Архівним управлінням Запорізької міської ради №03-06/Д-227 від 27 червня 2017 року за період роботи з жовтня 1993 року по серпень 1997 року в ЗАТ «Страхова компанія «Запоріжжя - АСКО - Таврія».

Ліквідатором ЗАТ «Страхова компанія «Запоріжжя - АСКО - Таврія» надав лист архівному управлінню Запорізької міської ради, в якому вказав на особливості відображення в особових рахунках по заробітній платі працівників ЗАТ «Страхова компанія «Запоріжжя - АСКО - Таврія» заробітної плати з 01 вересня 1994 року. Та в подальшому позивачем отримано Архівну довідку №03-06/Д-227 від 27 червня 2017 року, в якій зазначено, що починаючи з 01 вересня 1994 року і до 31 серпня 1996 року заробітна плата працівників ЗАТ «Страхова компанія «Запоріжжя - АСКО - Таврія» в особових рахунках на підставі яких видається архівна довідка вказана в тисячах карбованцях.

Позивачем в червні 2017 року надано до Комунарського відділу обслуговування громадян Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя архівну довідку №03-06/Д-227 від 27 червня 2017 року. Та на підставі цього 13 липня 2017 проведено перевірку достовірності довідки про заробітну плату для призначення пенсії та згідно акту факт переведення в тисячі гривень можливо підтвердити даними звіту форми 4ПФ..

В серпня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із листом та отримано відповідь від 01 вересня 2017 року № 780/Д-9 де зазначено, що перевірка форми 4-ПФ, наданих ЗАТ «Страхова компанія «Запоріжжя - АСКО - Таврія», показала, що звітність у 1993- 1996 роках надавалась у грошових одиницях - карбованцях».

Позивачем подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в жовтні місяці 2017 року заяву та листом від 21 жовтня 2018 року №1006/Д-9 надано відмову у перерахунку пенсії.

Позивач, не погодившись з діями відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії, звернувся до суду з даним позовом.

Приписи частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначають, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Відповідно до частини 1 статті 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що пенсіонер має право на врахування при призначенні пенсії заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 30 червня 2000 року незалежно від перерв. При цьому, виникнення такого права законодавець пов'язує із обов'язком особи надати довідку про заробітну плату.

Порядок прийняття та оформлення документів для призначення пенсії за віком врегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 7 Порядку №22-1 до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж та довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року, а починаючи з 01 липня 2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.

Пунктом 17 цього Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

В той же час пунктом 43 Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що відповідні Управління пенсійного фонду України здійснюють зокрема перерахунок пенсії саме на підставі тих документів, які надані заявником до органу, що здійснює такий перерахунок та вимагають всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем до матеріалів справи надано Архівну довідку Архівного управління Запорізької міської ради від 27 червня 2017 року №03-06/Д-227. Судом досліджено вказану довідку в якій зазначено, що заробітна плата указана в тих грошових одиницях, які діяли в той час на території України. Заробітна плата з вересня 1994 року по серпень 1996 року вказана в тисячах карбованців, то у відповідача відсутні підстави неврахування наданої позивачем довідки № 03-06/Д-227 від 27 червня 2017 року.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (69050, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69104, м. Запоріжжя, вул. Карпенка - Карого, 25 - а, код ЄДРПОУ 20508387) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням показників моєї заробітної плати згідно наданих довідок за 60 місяців підряд протиправними;

Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із включенням до розрахунку показників заробітної плати згідно архівної довідки №03-06/Д-227 від 27 червня 2017 року, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, у вигляді: заробітна плата до серпня 1994 року включно показана в карбованцях; заробітна плата починаючи з вересня 1994 року і до серпня 1996 року включно вказана в тисячах карбованців;

Перерахунок здійснити за весь період, починаючи з призначення пенсії за віком з 09 червня 2017 року та виплатити донараховану пенсію в повному обсязі.

Присудити на користь ОСОБА_1 (69050, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69104, м. Запоріжжя, вул. Карпенка - Карого, 25 - а, код ЄДРПОУ 20508387) судові витрати, у вигляді судового збору у сумі 1409 (одна чотириста дев'ять) гривень 60 копійок.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 02 серпня 2018 року.

Суддя Д. В. Татаринов