Постанова № 76387376, 11.09.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
817/157/18
Номер документу
76387376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Справа № 817/157/18

ПОСТАНОВА

іменем України

"11" вересня 2018 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "14" березня 2018 р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії , -

суддя в 1-й інстанції - Нор У.М.,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м. Рівне,

дата складання повного тексту рішення - 14.03.2018р.,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовною заявою до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання відповідача починаючи з 08.12.2017 провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач порушив її право на пільговий характер розрахункової величини збільшення пенсії за понаднормовий стаж, визначений частиною другою статті 56 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки вона отримує пенсію за віком як потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС при загальному стажі роботи 27 років 5 місяців 18 днів та, відповідно, має право на збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років відповідно до вищезазначеної норми Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14 березня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_2 звернулась до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зазначає, що позивач отримує пенсію по інвалідності, обчислену за нормами Закону України «Про державну службу», методика обчислення пенсії за яким відрізняється від порядку нарахування пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що для обрахунку пенсії враховується саме стаж на посаді державної служби, а доплата за понаднормативний стаж не передбачена Закону України «Про державну службу», на відміну від Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що врегульовано статтею 28 цього Закону. Тому, як зазначив відповідач, позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до положень статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому просив суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що З 18.09.2007 ОСОБА_2 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання, а з 29.04.2014 отримує пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України "Про державну службу" при загальному стажі роботи 32 роки 2 місяці 28 днів, що підтверджується копіями пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.12) та посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_2 (а.с.11), а також копією розпорядження про призначення пенсії від 23.02.2018 №133725 (а.с.39).

08 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернулась до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж відповідно до частини другої статті 56 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.14).

Листом від 14.12.2017 за вих.№3611/05-01 Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області відмовило позивачу в здійсненні перерахунку пенсії згідно з частиною другою статті 56 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свою відмову відповідач мотивував тим, що з 29.04.2014 позивач отримує пенсію по інвалідності, обчислену за нормами Закону України «Про державну службу». Однак, Закон України «Про державну службу» не передбачає доплати за понаднормовий стаж, тому при призначенні пенсії така доплата проводиться відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, відповідач вказує на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.15).

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивачка звернулася до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з розпорядженням №133725 від 23.02.2018 позивачу призначена пенсія у розмірі 80 процентів заробітку, що вже перевищує норматив, встановлений у частині другій статті 56 Закону №796-XII. При цьому нормами вказаного Закону №796-XII не передбачено нарахування за кожний рік роботи понад встановлений стаж понад встановлене обмеження у вигляді 75 процентів заробітку.

Розглядаючи питання про законність і обґрунтованість судового рішення, яким в позові відмовлено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону (ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Згідно зі ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

У відповідності до ст.49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій, зокрема, першої категорії, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.2 ст.56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

09.07.2003 року прийнято Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Як слідує з змісту п.13 розд.XV Прикінцеві положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у його редакції, чинній на дату звернення позивачки із відповідною заявою до відповідача, у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", призначається одна пенсія за її вибором.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу".

Враховуючи те, що позивач не надав доказів подання заяви про перехід на інші умови пенсійного забезпечення, а тому відсутні підстави для перерахунку відповідно до ч.2ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.1 ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Рішення прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "14" березня 2018 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повне судове рішення складено "11" вересня 2018 р.