
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2018 року справа №812/804/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Сіваченка І.В., суддів: Гайдара А.В., Шишова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року (повне судове рішення складено 29 травня 2018 року в м. Сєвєродонецьку) у справі № 812/804/18 (суддя в І інстанції Шембелян В.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - ГУ ПФУ в Луганській області, Управління), в якому з урахуванням уточненого позову просив:
- визнати протиправною відмову ГУ ПФУ в Луганській області в призначенні йому пенсії за вислугою років на підставі пункту "а" статті 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ);з
- зобов'язати Управління призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років на підставі пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ, зарахувавши до вислуги в календарному обчисленні 21 рік 11 місяці 07 днів - 03 роки 11 місяців 28 днів, пільгові роки за безпосередню участь в антитерористичних операціях, а всього пільгового стажу для призначення пенсії 25 років 11 місяців 04 дні та здійснити її нарахування з моменту звернення з заявою щодо призначення пенсії з 01.08.2016 (а.с.67-76).
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 25 липня 2017 року у справі №812/817/17 Луганський окружний адміністративний суд виніс постанову (яка набрала законної сили 29.08.2017), якою зобов'язав Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років. В ході перевірки наданих документів було виявлено, що в поданні календарна вислуга років складає 21 рік 11 місяців 07 днів, що не дає право на призначення пенсії позивачу відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ. На підставі викладеного, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугою років відповідно до заяви від 04.08.2016, оскільки на день звільнення відсутня календарна вислуга 22 роки 6 місяців, яка необхідна для призначення пенсії. Позивач вважає таку відмову незаконною, оскільки згідно довідки № А-8607 від 30.05.2017 ГУНП в Луганській області, в період з 31.07.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 01.08.2016 він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції (далі - АТО), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області. У зв'язку з чим, позивач, як учасник АТО та бойових дій має пільговий стаж 3 роки 11 місяців 01 день. Таким чином, ОСОБА_1 на час звільнення з Луганського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (01.08.2016) мав для призначення пенсії за вислугою років в календарному обчисленні 21 рік 11 місяці 07 дні + 03 роки 11 місяців 28 днів (пільгові роки за безпосередню участь в антитерористичних операціях, а всього пільгового стажу для призначення пенсії 25 років 11 місяців 04 днів, що дає йому право на пільгових умовах призначення пенсії за вислугою років.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року у справі №812/804/18 позов було задоволено повністю, внаслідок чого: визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ України в Луганської області № 1 від 07.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ; зобов'язано Управління зарахувати до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 03 роки 11 місяців 28 днів безпосередньої участі в антитерористичній операції на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці, а також призначити пенсію за вислугою років на підставі пункту "а" статті 12 Закону № 2262- ХІІ та здійснити її нарахування і виплату з 04.08.2016 (а.с. 99-101).
Відповідач, не погодився з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність рішення фактичним обставинам справи, у зв'язку з чим просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів посилався на відсутність підстав для призначення позивачеві пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ (а.с. 106-107).
У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи, вивчив доводи апеляційної скарги і дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду у справі № 812/817/17 за позовом ОСОБА_1 до Департамента персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, третя особа: Луганський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України про визнання протиправною відмови в оформленні документів для призначення пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, яка набрала законної сили 29.08.2017, встановлено, що період участі позивача в антитерористичній операції з 31.07.2014 по 01.08.2016 в пільговому обчисленні необхідно враховувати при визначенні стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років. За таких умов, з урахуванням періоду участі позивача в антитерористичній операції, обчисленого з розрахунку один місяць служби за три місяці, вислуга років позивача складає понад 22 роки та 6 місяців. Відтак, позивач має право на призначення пенсії за вислугу років (а.с.94-97).
2 січня 2018 року до ГУ ПФУ в Луганській області від Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України надійшло подання від 21 грудня 2017 року № 246 для первинного призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ на ОСОБА_1, відповідно до якого вислуга років станом на 01.08.2016 для призначення пенсії складає 25 років 11 місяців 07 днів, в тому числі календарна вислуга років - 21 рік 11 місяців 09 днів та в пільговому обчисленні - 03 роки 11 місяців 28 днів (без урахування періоду навчання) (а.с.38).
За результатами розгляду зазначеного подання відповідачем прийнято рішення № 1 від 07.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років, у зв'язку з відсутністю необхідного розміру календарної вислуги років (а.с. 36).
Спірним у справі є правомірність рішення відповідача № 1 від 07.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років, у зв'язку з відсутністю необхідного розміру календарної вислуги років.
Спірні правовідносини врегульовано Законом № 2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 (далі - Постанова № 393).
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Закон № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з п. «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, обставини, встановлені судом в постанові Луганського окружного адміністративного суду від 25.07.2017 в адміністративній справі № 812/817/17, що набрала законної сили 29.08.2017, доказуванню не підлягають.
Тобто, рішення № 1 від 07.02.2018 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років прийнято відповідачем з порушенням встановленого в рішенні суду права позивача на отримання цієї пенсії, отже, є протиправним та підлягає скасуванню.
Доводи апелянта щодо необхідності врахування виключно календарної служби, не можуть бути взяті до уваги, оскільки статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ прямо визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, вказаним Законом надано право Кабінету Міністрів України визначати пільгові умови призначення пенсії окремим категоріям осіб.
Постанова № 393 прийнята відповідно до Закону № 2262-ХІІ, тому підлягає застосуванню.
Згідно підпункту "а" пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці:
час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції {Підпункт "а" пункту 3 доповнено цим абзацом згідно з Постановою КМ № 232 від 04.06.2014}.
При цьому апеляційний суд вважає справедливим врахування в пільговому (кратному) обчисленні період участі в антитерористичній операції при призначенні пенсії, оскільки така служба є більш важкою та небезпечною, ніж просто робота в поліції.
Посилання в апеляційній скарзі на постанову Верховного Суду від 27 березня 2018 року в справі № 295/6301/17 не приймаються до уваги апеляційним судом, оскільки в ній не надано правової оцінки вимогам статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 393.
В той же час, в постанові від 5 червня 2018 року в справі № 348/347/17 Верховний Суд дійшов висновку, що перебування на військовій службі в АТО підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах.
За наявності суперечливих висновків Верховного Суду, апеляційний суд вважає за необхідне надати правовий аналіз спірним правовідносинам саме застосувавши до них положення статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 393.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначити пенсію за вислугу років на підставі пункту "а" статті 12 Закону № 2262-ХІІ та здійснити її нарахування з моменту звернення з заявою щодо призначення пенсії з 01.08.2016, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до ст. 6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
Рішенням суду у справі № 812/817/17 встановлено, що позивач на час звернення з заявою про призначення пенсії 04.08.2016 мав право на отримання такої пенсії, однак через протиправність відмови в оформленні документів Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України не мав можливості своєчасно оформити та отримувати пенсію з дати звернення.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції, керуючись принципом верховенства права відповідно до вимог ст. 6 КАС України, погоджує висновок суду першої інстанції щодо необхідності застосування ефективного способу захисту порушеного державними органами права позивача на отримання його пенсії, шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві пенсію з дати його звернення з заявою про призначення такої пенсії - з 04.08.2016.
Отже, спір за суттю вимог місцевим судом вирішений вірно, доводи апеляційної скарги не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, підстави для скасування рішення суду відсутні.
Керуючись ч.5 ст.250, ст.310, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 травня 2018 року у справі № 812/480/18 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 11 вересня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий І.В. Сіваченко
Судді А.В. Гайдар
О.О. Шишов