Постанова № 76386624, 10.09.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2018
Номер справи
808/322/18
Номер документу
76386624
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

10 вересня 2018 року справа № 808/322/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.,

суддів: Божко Л.А. Уханенка С.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року (суддя Батрак І.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в якому просила:

- визнати протиправними дії пенсійного органу щодо відмови в перерахунку пенсії за віком з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язати Відповідача перерахувати пенсію за віком відповідно до ст.ст. 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.07.2017 року з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправними дії Відповідача щодо відмови в перерахуванні Позивачу пенсії за віком, з урахування положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Відповідача перерахувати Позивачу пенсію за віком відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 01.01.2018 року з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.

Не погодившись з рішенням суду в частині відмовлених позовних вимог, Позивач звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення суду в частині відмовлених позовних вимог скасувати та прийняти нову постанову, яким адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позовні вимоги мають бути задоволенні з застосуванням ч.2 ст.122 КАС України починаючи з 19.07.2017 року з огляду на наявність права по отриманню доплати протягом значного часу.

У відповідності до ст.. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги

Оскільки Відповідачем не оскаржується рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в частині відмовлених позовних вимог в межах доводів апеляційної скарги Позивача.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, призначену на підставі ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

19.12.2017 року ОСОБА_1 звернулась до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про проведення перерахунку пенсії з моменту призначення шляхом збільшення пенсії на 1% від заробітку за кожний рік роботи понад 15 років.

Листом Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 02.01.2018 року №673/Х-1 в задоволенні заяви Позивача було відмовлено.

Вказана відмова була обґрунтована тим, що Позивач отримує пенсію за віком з квітня 2006 року, її розмір розраховано відповідно до ч.1 ст.27 та ст.28 Закону №1058-IV. Позивачу проводиться доплата згідно з абзацем 2 частини 1 ст.28 Закону №1058-IV, тому підстави для встановлення доплати до пенсії за понаднормативний стаж понад 20 років страхового стажу, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік відсутній.

Не погодившись з вказаними висновками пенсійного органу, Позивач звернулась до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскілки за перерахунком пенсії Позивач звернувся 19.12.2017 року, то виходячи з положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії Позивачу слід проводити з 01.01.2018 року.

Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно ст. 49 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796-ХІІ

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Статтею 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з частиною 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Отже, виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи, зокрема збільшення пенсії за кожний рік роботи понад установлений стаж має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Як вбачається з матеріалів справи, з заявою про проведення перерахунку пенсії з моменту призначення шляхом збільшення пенсії на 1% від заробітку за кожний рік роботи понад 15 років Позивач звернулась до пенсійного органу 19.12.2017 року.

В свою чергу, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Отже, виходячи з вказаного, перерахунок пенсії Позивача має здійснюватись починаючи з 01.01.2018 року.

При цьому, посилання позивача в апеляційній скарзі на необхідність застосування для перерахунку розміру пенсії ст.122 КАС України та визначений у ній шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, у зв'язку з чим позивач вважає, що його позовні вимоги мають бути задоволені з 19.07.2017 року, суд апеляційної інстанції вважає необгрунтованими та безпідставними, оскільки наведеною норму визначено строк протягом якого особа має право звернутися до суду за захистом своїх прав, свобод чи інтересів, а не строк для перерахунку розміру пенсії. Строк який застосовується для перерахунку розміру пенсії визначено ч.4 ст.45 Закону Україги «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка була належно застосована судом першої інстанції при вирішенні спору.

Таким чином, суд апеляційної погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Відповідача здійснити перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2018 року.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року було прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.

Керуючись ст.308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 11.09.2018 року.

Головуючий суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: С.А. Уханенко