Рішення № 76386194, 12.09.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
2040/6526/18
Номер документу
76386194
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

12 вересня 2018 р. № 2040/6526/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кухар М.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Північно - Східного межрегіонального Управління Міністерства юстиції України з питань виконання кримінальних покарань та пробації про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:

- зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (місцезнаходження: 61010. м. Харків, вул. Нетічинська Набережна, буд. 14. код СДРПОУ 40867285) виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, із зазначенням розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2017 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року, якою підвищено посадові оклади особам начальницького складу установ виконання покарань та відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (місцезнаходження: 61022, м.Харків, пл. Свободи. буд.№5, Держпром. З під'їзд, 2 поверх; код СДРПОУ 14099344) провести з 01 січня 2017 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням вже переданих у власність позивача коштів як платежів за пенсією у спірний період.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його права порушені Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції ненаданням до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджену постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, із зазначенням розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2017 року (в редакції Постанови КМУ № 1036 від 28.12.2016), а також Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Харківській області, яким не перераховано пенсію позивачу в порядку, встановленому законодавством України, чинним на день виникнення права у позивача на перерахунок пенсії.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Позивач з 1976 року по 1993 рік проходив службу в органах Міністерства внутрішніх справ СРСР та Міністерства внутрішніх справ України та був звільнений на пенсію з посади начальника медсанчастини установи виконання покарань ЮЖ-313/18 УМВС України в Харківській області, спеціальне звання - підполковник внутрішньої служби.

З 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управління ПФУ в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Порядком № 45 визначена процедура проведення перерахунку пенсії, а відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З набранням чинності 01.01.2017 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-УІІІ внесено зміни в частину четвергу статті 63 Закону, якими передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 9 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 06.12.2016 № 1774-УІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017 року, було встановлено, що до приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом вони застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294» внесено зміни, якими встановлено посадові оклади для осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та апробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально - виконавчої служби.

Зазначеною Постановою Кабінет Міністрів України вніс зміни у додатки до постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 щодо врегулювання питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби. При цьому з прийняттям постанови КМУ № 1036 від 28.12.2016 склад грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу не змінився, але збільшився його розмір, а це є законною підставою для перерахунку пенсії.

З аналізу положень ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ вбачається що єдиною підставою для перерахунку пенсії особам, яким її призначено відповідно до вказаного закону є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

При цьому виникнення права на перерахунок пенсії не ставиться в залежність від встановлення Кабінетом Міністрів України порядку такого перерахунку.

Посилання відповідачів на відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсії, як на відсутність підстав для виникнення права позивача на перерахунок є необґрунтованими, оскільки законом момент виникнення права на перерахунок пов'язаний саме зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відтак, саме Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1036 з 1 січня 2017 року була тим рішенням Кабінету Міністрів України, яка за приписами Порядку та норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», слугувала підставою для перерахунку пенсії.

Оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року підвищено посадові оклади особам начальницького складу установ виконання покарань (додаток № 22) з 1 січня 2017 року, суд вважає, що відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ право на перерахунок пенсії в позивача виникло з 01.01.2017 року.

Судом встановлено, що відповідно до довідки уповноваженого органу МВС позивачу вже перерахована пенсія з 01.01.2018 року та частково виплачується Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.

Проте, позивач не погоджується з таким перерахунком, оскільки нарахування у вказаній довідці суперечать ч.3 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, а саме в частині неврахування усіх складових грошового забезпечення військовослужбовців на відповідних посадах.

Відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. При вирішені вказаного спору застосуванню підлягають положення статті 58 Конституції України, за змістом якої, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд ставиться критично до посилань відповідачів, щодо того, що на момент, з якого на думку позивача виникло його право на перерахунок пенсії, був відсутній порядок здійснення такого перерахунку, встановлений Кабінетом Міністрів України, оскільки Постанова КМУ від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" станом на дату виникнення права позивача на перерахунок пенсії була чинною, не була скасована.

Суд також критично оцінює посилання відповідачів на той факт, що Постанова КМУ від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" не розповсюджується на осіб, що проходили службу в установах виконання покарань, оскільки такі твердження спростовуються положеннями вказаного порядку, відповідно до якого довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком(а. 2 п. 3).

Суд також зазначає, що виникненню права позивача на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством кореспондує виникнення обов'язку відповідних органів активно діяти з метою здійснення вказаного перерахунку в порядку та в межах повноважень встановлених законом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відтак, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлений обов'язок відповідних органів здійснювати дії, спрямовані на перерахунок пенсії особам, яким призначено пенсії за вказаним законом у разі зміни розмірів хоча б однієї зі складових або самих складових грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Виконання вказаного обов'язку не може ставитись органом державної влади або місцевого самоврядування у залежність від наявності або відсутності порядку виконання такого обов'язку.

Посилання відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на той факт, що уповноваженим органом, всупереч вимог відповідного порядку, не направлено на адресу Пенсійного фонду повідомлення про зміну розміру грошового забезпечення не є обставиною, що унеможливлює виконання органами Пенсійного фонду України обов'язку з подання у відповідні органи списки осіб, які мають право на перерахунок, оскільки Постанови Кабінету Міністрів України є нормативно-правовими актами, які є загальнодоступними та офіційно оприлюднюються на території України.

Суд також зазначає, що органи Пенсійного фонду України є державними органами, що забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення, та одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.

Відтак, на органи Пенсійного фонду покладено виконання функції держави щодо реалізації ст. 46 Конституції України, яка гарантує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виконання державою обов'язку на забезпечення гарантованих ст. 46 Конституції України прав громадян підпадає під дію принципу юридичної визначеності.

Закріплений в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод принцип юридичної визначеності зводиться до того, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою-учасницею конвенції. При цьому, зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

У справі "Проніна проти України" Європейський суд з прав людини зазначив: "якщо у Договірній державі є чинне законодавство, яким передбачено право на соціальні виплати, обумовлені або не обумовлені попередньою сплатою внесків, це законодавство має вважатися таким, що породжує майновий інтерес, який підпадає під дію статті 1 Першого протоколу, для осіб, що відповідають вимогам такого законодавства (там же, п. 54).

В пункті 42 вказаного ріщення суд наголосив, що хоча Перший протокол не включає в себе право на отримання будь-яких видів виплат з соціального страхування, якщо держава вирішує створити механізм соціальних виплат, вона повинна зробити це у спосіб, що відповідає статті 14 (там же, п. 55).

У рішенні «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Щодо використання відповідачем для перерахунку позивачу пенсії Постанови КМУ №103 від 23.02.2018 року, суд зазначає, що вказаний нормативно-правовий акт прийнятий після виникнення спірних правовідносин, офіційно оприлюднений 24.02.2018р. в Урядовому кур'єрі за №39, а відтак, за загальним правилом та у силу ст. 58 Конституції України не має зворотної дії у часі.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню

Керуючись ст.ст.257,258,262, 246, 255,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (61174, АДРЕСА_1, ідент. код: НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м.Харків, м.Свободи,б.5, Держпром, 3 під., 2 пов., код 14099344) та Північно - Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України з питань виконання кримінальних покарань та пробації (61010, м. Харків, вул. Нетичінська Набережна,б.14, код 40867285) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (місцезнаходження: 61010. м. Харків, вул. Нетічинська Набережна, буд. 14. код СДРПОУ 40867285) виготовити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, із зазначенням розміру грошового забезпечення станом на 01 січня 2017 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року, якою підвищено посадові оклади особам начальницького складу установ виконання покарань та відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (місцезнаходження: 61022, м.Харків, пл. Свободи. буд.№5, Держпром. З під'їзд, 2 поверх; код СДРПОУ 14099344) провести з 01 січня 2017 р. перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) до Державного бюджету України (отримувач коштів УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, Код за ЄДРПОУ: 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 34318206084012 , Код класифікації доходів бюджету: 22030101) за рахунок бюджетних асигнувань суму належного до сплати судового збору у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Стягнути з Північно - Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції України з питань виконання кримінальних покарань та пробації (61010, м. Харків, вул. Нетичінська Набережна,б.14, код 40867285) до Державного бюджету України (отримувач коштів УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, Код за ЄДРПОУ: 37999628, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 34318206084012 , Код класифікації доходів бюджету: 22030101) за рахунок бюджетних асигнувань суму належного до сплати судового збору у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Кухар М.Д.