
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1209/18
06 вересня 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю: секретаря судового засідання Придаткевич Н.В.
представника позивача ОСОБА_1, довіреність від 28.10.2016
представника відповідача Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Крайника Н.В., довіреність №9/01/27-2017 від 10.01.2017
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
02.07.2018 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Тернопільській області оформлену листом за №301/05/3-2018 від 20.06.2018 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, у зв'язку із встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 №4;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області скласти висновок про призначення та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 №4;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській прийняти рішення про призначення виплати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції та виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразову грошову допомогу у зв'язку з втратою працездатності.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що приймаючи рішення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із визначення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, оформлене листом Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 20.06.2018 за №301/05/3-2018, відповідачем не було наведено жодної правової підстави, яка б відповідала вичерпному переліку підстав для відмови у призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги, встановленому в статті 101 Закону України "Про Національну поліцію" № №580-VIII (далі Закон №580-VIII). При цьому, посилання відповідача на пункт четвертий частини першої статті 97 Закону №580-VIII не може слугувати підставою для відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії. Так, зокрема у ОСОБА_4 з 22.09.2017 виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням II групи інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в поліції.
За наведених обставин, у зв'язку з невиплатою одноразової грошової допомоги відповідно до Закону №580-VIII було порушено право позивача на отримання соціальної виплати, а відтак відмова у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із визначення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, оформлена листом Головного управління Національної поліції в Тернопільській області від 20.06.2018 за №301/05/3-2018 підлягає визнанню протиправною.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання у справі на 25.07.2018 о 10:00.
25.07.2018 у судовому засіданні представником Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Крайником Н.В. було долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву, та для ознайомлення представника позивача ОСОБА_1 із поданим відзивом відкладено розгляд справи на 30.08.2018 на 10:00.
30.08.2018 у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, з мотивів, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити, представник відповідача проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.
Суд з власної ініціативи, для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи витребував у сторін додаткові докази та оголосив перерву до 06.09.2018 о 14:30.
06.09.2018 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду представник позивача подав заяви Вх.№10409/18 та Вх.№10410/18 про долучення письмових доказів та уточнення позовних вимог.
При цьому, позовні вимоги викладені у наступній редакції:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову Головного управління Національної поліції в Тернопільській області у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, у зв'язку із встановленням другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, оформлене висновком про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 від 14.06.2018 та повідомленням за №301/05/3-2018 від 20.06.2018;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області скласти висновок про призначення та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 №4;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській прийняти рішення про призначення виплати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції та виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразову грошову допомогу у зв'язку з втратою працездатності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, судом встановлено наступне.
З матеріалів справи видно, що ОСОБА_4 з 16.05.1996 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх України справ та у період з 07.11.2015 по 29.09.2017 проходив службу в органах Національної поліції України.
За розпорядженням УКЗ ГУНП України в Тернопільській області медична (військово-лікарська) комісія ДУ "ТМО МВС України по Тернопільській області" здійснила медичний огляд ОСОБА_4 та видала свідоцтво про хворобу №268 від 14.09.2017, яким встановлено у ОСОБА_4 захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції, у зв'язку з чим, позивач непридатний до служби в поліції.
Як вбачається із Довідки до акта огляду медико-соціальною комісією серії АВ №0816840 виданої обласною МСЕК №1 Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи, ОСОБА_4 встановлено другу групу інвалідності, захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції, інвалідність встановлена на строк до 01.10.2018.
Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Тернопільській області №251 о/с від 29.09.2017, відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", позивач був звільнений зі служби в поліції за пунктом 5 частини 1 статті 77 (через службову невідповідність) .
Позивач, 03.10.2017 звернувся із заявою (рапортом) на ім'я начальника ГУНП в Тернопільській області Богомола О.М., в якій просив провести ОСОБА_4 виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що висновком Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи від 22.09.2017 встановлено другу групу інвалідності, захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції в Тернопільській області №160о/с від 05.06.2018 внесено зміни в наказ ГУНП в Тернопільській області №251 о/с від 29.09.2017, вважати ОСОБА_4, начальника Чортківського відділу поліції ГУНП в Тернопільській області, звільненим зі служби в поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу).
14.06.2018 ГУНП в Тернопільській області складено та затверджено висновок про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_4
Листом від 20.06.2018 №301/05/3-2018 Головне управління Національної поліції в Тернопільській області повідомило позивача про відмову у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, посилаючись на пункт 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про національну поліцію", а саме одержання позивачем групи інвалідності передує даті звільнення з поліції, у зв'язку з чим відсутні підстави для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" №580-VIII.
Відповідно до частини першої статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Згідно з частиною 2 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 (далі - Порядок №4).
Підпунктом 4 пункту 4 розділу I Порядку №4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від №788 від 21.09.2017, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 розділу ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пункту 2 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи органів поліції, навчальних закладів у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.
Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).
Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2).
У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.
Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: 1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; 2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій; 3) у навчальних закладах - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Також, стаття 101 Закону України "Про Національну поліцію" визначає вичерпний перелік підстав за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, а саме, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Отже, позивач 29.09.2017 звільнився зі служби в поліції через хворобу, з 22.09.2017 йому вперше встановлено другої групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби. Позивач відповідно до Порядку №4 звернувся до відповідача із заявою про виплату ОГД.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що звільнення позивача через хворобу не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції. Днем виникнення права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Тому, з 22.09.2017 у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням другої групи інвалідності і відповідач не мав законних підстав відмовляти у затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_4.
Таким чином, позовні вимоги позивача визнати протиправним та скасувати рішення про відмову Головного управління Національної поліції в Тернопільській області у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, у зв'язку із встановленням другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, оформлене висновком про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 від 14.06.2018 та повідомленням за №301/05/3-2018 від 20.06.2018 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги позивача зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області скласти висновок про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській прийняти рішення про призначення виплати ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції та виплатити ОСОБА_4 одноразову грошову допомогу у зв'язку з втратою працездатності, суд зазначає наступне.
Відповідно до Рекомендацій № R (80) 2 щодо здійснення дискреційних повноважень адміністративними органами, прийнятих Комітетом Міністрів Ради Європи 11.03.1980 термін "дискреційне повноваження" означає повноваження, яке надає адміністративному органу певний ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.
Таким чином, дискреційними є повноваження, які залишають державному органу чи його посадовій особі свободу розсуду після з'ясування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Суд наголошує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ці вимоги закріплюють у національному законодавстві положення статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, відповідно до якої кожному гарантується право на справедливий судовий розгляд. Кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах особи.
Позиція суду стосовно неможливості підміняти собою органи владних повноважень також повністю узгоджується із позицією Верховного суду України, викладеною в постанові Пленуму №13 від 24.10.2008, згідно якої, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень; та з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Разом з тим, питання щодо виплати одноразової грошової допомоги відноситься до повноважень ГУ НПУ у Тернопільській області шляхом прийняття відповідного рішення, якому передує висновок. Відтак, суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції відповідача, адже, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб'єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом.
Дискреційні повноваження, насамперед, це сукупність прав і обов'язків державних органів, їх посадових та службових осіб, що дають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених проектом акта.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Суд у своїй постанові від 24 квітня 2018 (справа №712/8827/17).
Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням дискреційних повноважень є закон і справедливість.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що вимога позивача зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області скласти висновок про призначення та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 №4 та вимога зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській прийняти рішення про призначення виплати ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням йому інвалідності другої групи внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції та виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, одноразову грошову допомогу у зв'язку з втратою працездатності не підлягає до задоволення.
Згідно частини 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За нормами частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне з метою захисту прав та законних інтересів позивача, зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області повторно розглянути документи для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 у порядку та спосіб, визначеному чинним законодавством, з урахуванням висновків суду у даній адміністративній справі.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на зазначене, дослідивши докази, наявні у матеріалах справи у їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів правомірність оскаржуваної відмови у висновку від 14.06.2018 про призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Оскільки позивач на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_2 прописаний за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Валова, 11, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46001, код ЄДРПОУ 40108720) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову Головного управління Національної поліції в Тернопільській області у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, у зв'язку із встановленням другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, оформлене висновком про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 від 14.06.2018 та повідомленням за №301/05/3-2018 від 20.06.2018.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Тернопільській області повторно розглянути документи для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 у порядку та спосіб, визначеному чинним законодавством, з урахуванням висновків суду у даній адміністративній справі. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10 вересня 2018 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.