Рішення № 76386053, 06.09.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
1840/2547/18
Номер документу
76386053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 вересня 2018 р. Справа № 1840/2547/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/2547/18

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовною заявою в якій, з урахуванням наданої до суду заяви про уточнення позовних вимог (а.с.47-50), просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016 на підставі розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 24.04.2018 за вих. №11/299, яка надана Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області ;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2016 на підставі розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 24.04.2018 за вих. №11/299, яка надана Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області.

Позовні вимоги обгрунтованим тим, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.01.2018 по справі №592/14454/17, яке набрало законної сили 19.03.2018, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268", починаючи з 01 січня 2016 року.

Рішенням Ковпаківського районного суду від 23.01.2018 по справі №592/14455/17, яке набрало законної сили 15.03.2018, зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ.

На виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми №592/14455/17 від 23.01.2018, Головою ліквідаційної комісії Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було видано довідку №11/299 від 24.04.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2016.

З відповідною довідкою та рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми №592/14454/17про перерахунок пенсії, позивач звернувся до ГУПФУ в Сумській області з питання проведення перерахунку, однак йому було відмовлено, з підстав, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми №192/14455/17 від 23.01.2018 зобов'язань до ГУПФУ в Сумській області щодо проведення перерахунку пенсії не визначено.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача щодо невиконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми №592/14454/17 від 10.01.2018 протиправною, просить зобов'язати ГУПФУ провести перерахунок та виплату пенсії.

Ухвалою суду від 20.07.2018 відкрито провадження у даній справі, розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження.

08.08.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.39-40), у якій відповідач зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду. Крім цього, зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018, перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", має бути здійснений з 01.01.2016 на підставі довідок, виданих згідно затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 порядку, за прирівнюваною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. Виплата перерахованих пенсій має бути проведена з 01.01.2018, а сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється станом на 1 січня 2018 року та виплачується у визначеному порядку. На виконання вказаних норм у квітні 2018 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії.

Враховуючи наведене, ГУ ПФУ в Сумській області вважає, що підстави задоволення позовної заяви відсутні.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, у письмовому відзиві просив розглядати справу без участі представника відповідача (зворотній бік а.с.40).

Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зворотній бік а.с.9).

Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.01.2018 по справі №592/14454/17, яке набрало законної сили 19.03.2018 (а.с.21), зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та здійснити виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268", починаючи з 01 січня 2016 року (а.с.19-20).

Рішенням Ковпаківського районного суду від 23.01.2018 по справі №592/14455/17, яке набрало законної сили 15.03.2018 (а.с.14), зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови КМУ (а.с.12-13).

На виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми №592/14455/17 від 23.01.2018, Головою ліквідаційної комісії Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було видано довідку №11/299 від 24.04.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2016 (а.с.16).

З відповідною довідкою та рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми №592/14454/17 про перерахунок пенсії, позивач звернувся до ГУПФУ в Сумській області з питання проведення перерахунку, однак йому було відмовлено, з підстав, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми №192/14455/17 від 23.01.2018 зобов'язань до ГУПФУ в Сумській області щодо проведення перерахунку пенсії не визначено (а.с.22).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1, з огляду на наступне:

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України/.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з частиною четвертою статті 63 цього Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, законом передбачений обов'язок перерахунку пенсій у випадку підвищення грошового забезпечення працівників, які виконують таку ж саму роботу.

У зв'язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року №580-VIII втратив чинність Закон України "Про міліцію", при цьому підлягали ліквідації органи міліції.

Разом з тим, законодавець у пункті 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" передбачив, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Також Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною 3, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Водночас, частиною вісімнадцятою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами другою та третьою статті 51 цього Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців /частина 2/.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком /частина 3/.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 /у редакції, яка діяла на момент отримання відповідачем довідки/, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Цією ж постановою затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до вказаної постанови грошове забезпечення поліцейських є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. А відтак, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів та розмірів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських.

Рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 23.01.2018 у справі №592/14455/17, яке набрало законної сили 15.03.2018 і є обов'язковою до виконання на території України усіма державними органами, надавав оцінку видам та розміру грошового забезпечення, на які має право позивач станом на 01.01.2016, та зобов'язав Ліквідаційну комісію УМВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з дати виникнення права на перерахунок - 01.01.2016.

На виконання даного рішення Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області області на ім'я ОСОБА_1 складено довідку №11/299 від 24.04.2018 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016, відповідно до якої: посадовий оклад - 4600,00грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції 50% - 2400,00грн., надбавка за стаж служби 50% - 3500,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби 50% посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби 50% - 5250,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 690,00 грн., премія 159,00% - 26139,60 грн., всього - 42579,60 грн.

Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, а довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24.04.2018 №11/299 видана ОСОБА_1 Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області на виконання постанови Ковпаківського районного суду від 23.01.2018 у справі №592/14455/17, яка набрала законної сили, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі такої довідки.

При цьому, рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.01.2018 по справі №592/14454/17, визначено обов'язок ГУПФУ в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268".

Однак, з листа ГУПФУ в Сумській області №1704/М-11 від 05.06.2018 (а.с.22) та письмового відзиву (а.с.39-40) свідчить, що рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.01.2018 по справі №592/14454/17 є невиконаним.

Таким чином, перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.01.2016 не проведений саме з вини відповідача. Тому, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимоги статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Викладене у листі від 05.06.2018 №1704/М-11 повідомлення відповідача про те, що підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає, оскільки рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 23.01.2018 у справі №592/14455/17 не було зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок пенсії, суд вважає безпідставним з огляду на те, що обов'язок здійснити перерахунок пенсії передбачений вимогами чинного законодавства та не може залежати від наявності чи відсутності судового рішення про зобов'язання здійснити перерахунок.

Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103, якою встановлений новий порядок перерахування та виплати пенсії пенсіонерам ОВС, суд зазначає наступне.

На момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії вказана постанова прийнята ще не була. Доказів того, що довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області №11/299 від 24.04.2018 є відкликаною, нечинною чи такою, що втратила свою юридичну силу в інший осіб, до матеріалів справи не надано.

Як свідчать матеріали справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, не здійснюючи позивачу перерахунок та виплату пенсії на підставі зазначеної довідки після виникнення підстав для проведення перерахунку та виплати, допускає протиправну бездіяльність, яка безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов'язані з отриманням пенсії у відповідному розмірі.

Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не здійснення з 01.01.2016 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 24.04.2018 №11/299.

Відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Натомість згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначена норма не передбачає дискреційних повноважень у відповідача щодо нарахування, перерахунку та виплати пенсії у розумінні Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року.

Суд зауважує, що викладені вище висновки відповідають правовій позиції, яку висловив Верховий Суд у рішенні від 15 лютого 2018 року за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17 (номер рішення в ЄДРСР 72290243), яке набрало законної сили 17 березня 2018 року.

Таким чином, позов у частині зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_1 як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 24.04.2018 №11/299 підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неперерахування пенсії ОСОБА_1 згідно рішення Ковпаківського районного суду м. Суми №592/14454/17 від 10.01.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) , починаючи з 01.01.2016 на підставі розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці №11/299 від 24.04.2018, яка видана ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області.

Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) витрати на оплату судового збору в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 11.09.2018 року.

Суддя О.М. Кунець