Рішення № 76385739, 02.08.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
808/1523/18
Номер документу
76385739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 серпня 2018 року Справа № 808/1523/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Татаринова Д.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська 23-Л, код ЄДРПОУ 37963785)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивачем 16 липня 2018 року подано клопотання про виправлення описки, в якому вказує, що його позов про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії (уточнений) від 15 травня 2018 року містить технічну описку в прохальній частині та з урахуванням виправлення описок допущеної в позові просить суд:

- визнати протиправними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо переведення 03 листопада 2017 року ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), з одного виду пенсії на інший та не застосування з 03 листопада 2017 року при призначенні розміру пенсії 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Бердянське об'єднане управління пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 37963785) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення, з 03 листопада 2017 року;

- зобов'язати Бердянське об'єднане управління пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 37963785) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже слід прийняти клопотання про виправлення описки в позові про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії (уточнений) від 15 травня 2018 року.

Ухвалою від 02 травня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою судді від 21 червня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з без виклику (повідомлення) осіб та призначено судове засідання на 10 липня 2018 року.

За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Таким чином останній день розгляду справи є 20 серпня 2018 року.

Представником позивача надано до суду заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку з його зайнятістю у іншому судовому процесі. Суд не вбачає підстав задоволення заяви, оскільки справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін, а характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Позовні вимоги обґрунтовані з підстав викладених в позовній заяві та зазначено, що з 03 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідачем замість призначення та обчислення розміру пенсії за віком вперше, переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, але застосовано норму щодо перерахунку розміру пенсії призначеної відповідно до пункту 4-3 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також зазначає, що позиція відповідача, є суперечливою, адже з одного боку управління не застосовуючи пункт 4-4, вказує, що пенсія за віком не було призначено за Законом 1058-ІV, а позивача було переведено з одного виду на інший, а з другого, застосовуючи пункт 4-3 цього ж Закону, вже визнає факт такого призначення. Адже пункт 4-3 підлягає застосуванню лише до пенсій призначених відповідно до Закону 1058-ІV. Просить задовольнити позовні вимоги.

10 липня 2017 року від відповідача надійшов до суду відзив. У відзиві визначено правову позицію щодо відсутності підстав задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень послався на те, що Верховною Радою України 03 жовтня 2017 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148, відповідно до якого з 01 жовтня 2017 року законодавець змінив величину оцінки одного року страхового стажу, який дорівнює 1%.

Таким чином, відсутні правові та законодавчі підстави із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу, на рівні 1,35%.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

На підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Бердянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Позивач є колишнім працівником МВС та з 13 березня 1991 року позивачу призначено пенсію за вислугу років, як пенсіонеру МВС відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених осіб, з військової служби та деяких інших осіб».

З 16 жовтня 2017 року позивач набув право на пенсію за віком у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

03 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою щодо призначення пенсії з урахуванням коефіцієнту стажу 1,35 % та на підставі заяви призначено пенсію за віком.

Також в грудні 2018 року позивач звернувся до відповідача із запитом про надання роз'яснення щодо обчислення розміру пенсії з 03 листопада 2017 року. Та відповідачем надано відповідь від 04 січня 2018 року та зазначено, що 03 листопада 2017 року позивача переведено з пенсії за вислугу років призначеної згідно Закону України №2262-ХІІ на пенсію за віком. Згідно норм передбачених Законом України від 09 липня 2003 №1058-ІV. Розмір пенсії обчислено із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058-ІV).

Відповідно до частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Суд враховуючи вищевикладене дійшов висновку, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення пенсіонера з одного виду пенсії на інший, призначеної саме за цим Законом. Таким чином показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Слід зазначити, що 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Отже відповідно з абзацом 1 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

При цьому частиною 1 статті 25 Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Відповідач вказує, що на підставі його розпорядження позивача переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком, при цьому, обчислюючи розмір пенсії, застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1%.

Отже судом проаналізувавши матеріали справи встановлено, що ОСОБА_1 первинно призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 звернувся вперше. Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не регулюється порядок призначення, обчислення розміру та виплати пенсій за вислугу років.

Врахувавши вищевикладене суд приходить до висновку, що величина оцінки одного року страхового стажу повинна застосовуватись в розмірі 1,35 %, оскільки у даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не перерахунок вже призначеної пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська 23-Л, код ЄДРПОУ 37963785) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

- визнати протиправними дії Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо переведення 03 листопада 2017 року ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), з одного виду пенсії на інший та не застосування з 03 листопада 2017 року при призначенні розміру пенсії 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Бердянське об'єднане управління пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 37963785) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення, з 03 листопада 2017 року;

- зобов'язати Бердянське об'єднане управління пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ 37963785) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, мешкає за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 02 серпня 2018 року.

Суддя Д.В. Татаринов