Рішення № 76384315, 03.09.2018, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
03.09.2018
Номер справи
914/801/18
Номер документу
76384315
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.09.2018 Справа №914/801/18

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Рік – Автогарант», м. Львів,

до відповідача: Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів,

за участю у справі в якості третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Департаменту містобудування Львівської міської ради, м. Львів,

за участю у справі в якості третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Львівського міського комунального підприємства «Зелений Львів», м. Львів,

про: відшкодування шкоди у розмірі 49 436,50 грн.

Суддя Синчук М.М.

за участю секретаря судового засідання Карась Х.

Представники учасників процесу:

позивача: ОСОБА_1 – довіреність від 01.02.2018 р. б/н;

відповідача: ОСОБА_2 – довіреність від 13.12.2017 р. №31-вих-7031;

третьої особи 1: не з’явився;

третьої особи 2: не з’явився.

Представникам сторін роз’яснено права та обов’язки, передбачені ст. 46 ГПК України. Заяв про відвід судді не надходило. У відповідності до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу “Оберіг”.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заяв про відвід не поступало, та в судових засіданнях присутніми представниками сторін не заявлено.

На розгляді Господарського суду Львівської області перебуває справа №914/801/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Рік – Автогарант» до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про відшкодування шкоди у розмірі 49 436,50 грн.

Ухвалою суду від 07.05.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження у справі №914/801/18 за правилами спрощеного позовного провадження. Проведення судового засідання для розгляду справи по суті призначено на 04.06.18 р., залучено до участі у справі: в якості третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Департамент містобудування Львівської міської ради, в якості третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – Львівське міське комунальне підприємство «Зелений Львів». Ухвалою суду від 04.06.2018 р. розгляд справи відкладено на 02.07.2018 р.

Ухвалою від 02.07.2018 р. суд перейшов від спрощеного позовного провадження до розгляду справи №914/801/17 за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження. Підготовче засідання у справі призначив на 18.07.2018 р.

Ухвалою суду від 18.07.2018 р. закрито підготовче провадження у справі №914/801/18. Розгляд справи №914/801/18 по суті призначено на 03.09.2018 р.

1.Описова частина рішення.

1.1.Позиція позивача:

Позивач звернувся з позовом до відповідача з вимогою про стягнення заборгованості в сумі 49 436,50 грн в порядку регресу, у зв’язку з настанням страхової події, яка мала місце 04.12.2017 р. за адресою: м. Львів, вул. Кубійовича, 25, а саме на передню частину транспортного засобу BMW 5D, д.р.н. ВС3133АМ, впало дерево. Оскільки, вказаний автомобіль був застрахований у позивача за договором добровільного страхування наземного транспорту №КТЗ-078/10/17 від 20.07.2017 р., останнім проведено виплату страхового відшкодування без врахування зносу в сумі 52 332,05 грн. позивач звернувся до суду з вимогою до відповідача про стягнення в порядку регресу, оскільки балансоутримувачем зелених насаджень по вул. Кубійовича, 25 у м. Львові є відповідач - Галицька районна адміністрація Львівської міської ради, бездіяльність якої призвела до таких наслідків, як падіння дерева на автомобіль BMW 5D, д.р.н. ВС3133АМ, в результаті чого йому було заподіяна шкода.

1.2. Позиція відповідача:

Відповідач відносно позовних вимог заперечив, з огляду на наступне. Згідно з листами від 11.04.2018 №31-1811 та від 27.04.2018 №31-2225 районною адміністрацією розглянуто претензії позивача про відшкодування шкоди в порядку регресу та надано обґрунтовані відповіді. Відповідно до зазначених листів у районної адміністрації відсутні правові підставі для відшкодування ТДВ «СК «Рік-Автогарант» 49 436, 50 грн. Галицька районна адміністрація ЛМР не може нести відповідальність за шкоду, завдану внаслідок пошкодження автомобіля марки BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, оскільки не є балансоутримачем дерева, яке впало на вказаний автомобіль.

2.Мотивуальна частина рішення:

2.1.Фактичні обставини встановлені судом:

04.12.2017р. за адресою м. Львів, вул. Кубійовича, 25 на передню частину транспортного засобу ОСОБА_3 BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, впало дерево. На місце пригоди були викликані працівники Галицького ВП ГУ НП у Львівській області, що зафіксували дану пригоду та пошкодження, які одержав автомобіль BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1.

Станом на день настання події автомобіль марки BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, був застрахований у ТДВ «СК «РІК-АВТОГАРАНТ» за договором добровільного страхування наземного транспорту № КТЗ-078/10/17 від 20 липня 2017 року (далі - Договір страхування).

Відповідно до Висновку експертного автотоварознавчого дослідження по визначенню вартості матеріального збитку та ринкової вартості КТЗ №407 від 10.01.2018р. розмір матеріального збитку транспортного BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 складає: 49 436,50 грн. (Сорок дев’ять тисяч чотириста тридцять шість грн 50 коп.).

У зв’язку із пошкодженням застрахованого автомобіля марки BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, ТДВ «СК «РІК-АВТОГАРАНТ» на підставі страхового акту № 078/17 КТЗ від 20.07.2017 року, на відновлення транспортного засобу було виплачено страхове відшкодування без врахування зносу в розмірі 52 332,05 грн. (враховуючи рахунки СТО), що підтверджуються платіжними дорученнями №595 від 27.12.2017р. та №52 від 02.02.2018р.

Відповідно до ч.1 ст. 1191 Цивільного Кодексу України, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Згідно ст. 993 ЦК України та ст. 27 Закону України «Про страхування» до страховика, Який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Згідно з підпунктом 7 пункту «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів місцевих рад належить організація благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організація озеленення, охорона зелених насаджень і водойм, тощо.

Статтею 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що суб’єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 2 рішення Львівської міської ради №304 від 18.09.2002 року «Про передачу об’єктів зовнішнього благоустрою на баланс районних адміністрацій» відділами комунального господарства районних адміністрацій прийнято на баланс вулично-шляхове господарство, штучні споруди та всі об’єкти благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній, у т.ч. мережу зовнішнього освітлення.

Згідно п. 3.2.4. рішення Львівської міської ради №977 від 01.11.2006 року «Про затвердження Положень про районні адміністрації Львівської міської ради та їх структур» (надалі Положення) відділ комунального господарства Галицької РА ЛМР є структурним підрозділом Галицької районної адміністрації.

Згідно п. 4.44 Положення, районні адміністрації здійснюють підготовку розпоряджень, щодо видалення аварійних, сухостійних та фаутних дерев; у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров’ю громадян чи майну громадян або юридичних осіб.

Згідно рішення Львівської міської ради № 195 від 14.03.2014 «Про контроль за охороною зелених насаджень у м. Львові», районні адміністрації здійснюють контроль за станом експлуатації і утриманням вуличних насаджень на території мікрорайонів, кварталів і на прибудинкових територіях (пункти 2.1.1.2., 2.І.І.2.І. додатку 1 до рішення).

Частиною 1 п. 7 ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено право громадян звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об’єктів благоустрою.

Відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10.04.2006 року №105 (надалі - Правила) державне управління земельним господарством у містах та інших населених пунктах здійснюють місцеві органи державної виконавчої влади.

Згідно п.5.5 Правил - відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі. Догляд за зеленими насадженнями на вулицях, площах, бульварах, майданах повинен проводитися спеціалізованими підприємствами, організаціями зеленого господарства, які укомплектовані спеціальною технікою та механізмами, кваліфікованими спеціалістами, на умовах договору з балансоутримувачем.

Відповідно до п. 2.1 наказу розділу 2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, балансоутримувач - спеціально вповноважені на конкурсних засадах державними чи місцевими органами влади підприємства, організації, які відповідають за утримання та збереження зелених насаджень на підпорядкованих територіях зеленого господарства.

Пунктом 6.2 Правил встановлений обов'язок балансоутримувачів проводити інвентаризацію та паспортизацію об'єктів благоустрою, брати участь у роботі комісії з обстеження зелених насаджень з метою їх знесення, тощо.

Відповідно до п. 9.1.11 Правил під час догляду за деревами застосовують три види обрізання: формувальне, санітарне й омолоджувальне.

Відповідно до п. 9.1.11.2 Правил санітарне обрізання крони виконують, щоб позбутися старих, хворих, сухих і пошкоджених гілок, а також гілок, спрямованих всередину крони або зближених одна з одною.

У п. 9.1.13 Правил зазначено, що на вулицях і площах населених пунктів у процесі обстеження зелених насаджень виявляють і потенційно аварійні гілки. Це скелетні гілки, які мають видимі ознаки враження шкідниками та хворобами. Їх необхідно видаляти.

Згідно з розділом 12 Правил з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюють їх загальні, часткові та позачергові огляди. Загальні огляди проводяться двічі на рік - навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об'єктів благоустрою, а при частковому - лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо.

15.03.2018р. на адресу Галицької районної адміністрації Львівської міської ради направлено претензію із проханням у добровільному порядку відшкодувати шкоду у розмірі 49 436,50 грн у зв’язку з пошкодженням автомобіля марки BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, проте відповідачем відмовлено у задоволені претензії, мотивуючи тим, що районна адміністрація не являється балансоутримувачем зелених насаджень на вул. Кубійовича, 25 у м. Львові, оскільки Відповідно до рішення Львівської міської ради від 18.09.2002 №304 «Про передачу об’єктів зовнішнього благоустрою на баланс районних адміністрацій» відділи комунального господарства районних адміністрацій, які на цей час були наділені статусом юридичних осіб, прийняли на баланс вулично-шляхове господарство, штучні споруди та всі об’єкти благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній, проте розпорядженням голови Галицької районної адміністрації від 28.12.2006 № 2039 на виконання ухвал Львівської міської ради з 01.01.2007 було ліквідовано як юридичну особу відділ комунального господарства районної адміністрації та на баланс районної адміністрації вулично-шляхове господарство, штучні споруди та всі об’єкти благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній, по акту приймання-передачі передано не було.

Відповідно до п. 2 рішення Львівської міської ради №304 від 18.09.2002 року «Про передачу об’єктів зовнішнього благоустрою на баланс районних адміністрацій», відділам комунального господарства районних адміністрацій зобов’язано прийняти на баланс вулично-шляхове господарство, штучні споруди та всі об’єкти благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній, у т.ч. мережу зовнішнього освітлення. Вказане рішення втратило чинність у частині передачі мереж зовнішнього освітлення, проте діє в частині передачі на баланс відділам комунального господарства районних адміністрацій вулично-шляхового господарства, штучних споруд та всі об’єктів благоустрою які розташовані у межах червоних ліній. Саме районні адміністрації здійснюють контроль за станом експлуатації і триманням вуличних насаджень на території мікрорайонів, кварталів і на прибудинкових територіях (пункти 2.1.1.2., 2.1.1.2.1. додатку 1 до рішення Львівської міської ради № 195 від 14.03.2014 «Про контроль за охороною зелених насаджень у м. Львові», що також підтверджено листом Департаменту містобудування Львівської міської ради №4-24-254 від 06.04.2018р.

Посилання відповідача на те, що комунальне господарство районних адміністрацій мало бути окремою юридичною особою, не передбачено жодним нормативним актом, у тому числі рішенням Львівської міської ради №304 від 18.09.2002 року, яким передано Відповідачу на баланс зелені насадження у м. Львові.

Згідно п. 3.2.4. рішення Львівської міської ради №977 від 01.11.2006 року «Про затвердження Положень про районні адміністрації Львівської міської ради та їх структур» відділ комунального господарства Галицької РА ЛМР є структурним підрозділом Галицької районної адміністрації.

Відповідно до листа Державної служби з надзвичайних ситуацій Львівський регіональний центр з Гідрометеорології від 19.12.2017р. №50-454/17, під час настання пригоди 04.12.2017р., не спостерігались небезпечні або стихійні явища, а також зазначено максимальна швидкість відру 9 м/с., кількість опадів 3,8 мм. Згідно з нормативними документами прийнятими у Гідрометслужбі України дощ вважається небезпечним явищем кількістю опадів від 15 мм., а стихійним явищем більше 30 мм. Вітер швидкістю 15-24 м/с вважається небезпечним явищем, 25м/с і більше - стихійним явищем.

3.Норми права застосовані судом:

Статтею 27 Закону України "Про страхування" та статтею 993 ЦК України визначено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Таким чином, до позивача перейшло право зворотної вимоги до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Відповідно до ч.1 ст. 1191 Цивільного Кодексу України, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 04.12.2017р. за адресою м. Львів, вул. Кубійовича, 25 на передню частину транспортного засобу ОСОБА_3 BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, впало дерево.

У зв’язку із пошкодженням застрахованого автомобіля марки BMW 5D, реєстраційний номерний знак НОМЕР_1, ТДВ «СК «РІК-АВТОГАРАНТ» на підставі страхового акту № 078/17 КТЗ від 20.07.2017 року, на відновлення транспортного засобу було виплачено страхове відшкодування без врахування зносу в розмірі 52 332,05 грн. (враховуючи рахунки СТО), що підтверджуються платіжними дорученнями №595 від 27.12.2017р. та №52 від 02.02.2018р.

Згідно рішення Львівської міської ради № 195 від 14.03.2014 «Про контроль за охороною зелених насаджень у м. Львові», районні адміністрації здійснюють контроль за станом експлуатації і утриманням вуличних насаджень на території мікрорайонів, кварталів і на прибудинкових територіях (пункти 2.1.1.2., 2.1.1.2.1. додатку 1 до рішення).

Статтею 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що суб’єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 2 рішення Львівської міської ради №304 від 18.09.2002 року «Про передачу об’єктів зовнішнього благоустрою на баланс районних адміністрацій» відділами комунального господарства районних адміністрацій прийнято на баланс вулично-шляхове господарство, штучні споруди та всі об’єкти благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній, у т.ч. мережу зовнішнього освітлення.

Відповідно до п. 2 рішення Львівської міської ради №304 від 18.09.2002 року «Про передачу об’єктів зовнішнього благоустрою на баланс районних адміністрацій», відділам комунального господарства районних адміністрацій зобов’язано прийняти на баланс вулично-шляхове господарство, штучні споруди та всі об’єкти благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній, у т.ч. мережу зовнішнього освітлення. Вказане рішення діє, станом на день прийняття рішення, в частині передачі на баланс відділам комунального господарства районних адміністрацій вулично-шляхового господарства, штучних споруд та всіх об’єктів благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній.

Згідно п. 3.2.4. рішення Львівської міської ради №977 від 01.11.2006 року «Про затвердження Положень про районні адміністрації Львівської міської ради та їх структур» відділ комунального господарства Галицької РА ЛМР є структурним підрозділом Галицької районної адміністрації.

Посилання відповідача на те, що комунальне господарство районних адміністрацій мало бути окремою юридичною особою, не передбачено жодним нормативним актом, у тому числі рішенням Львівської міської ряди №304 від 18.09.2002 року, яким передано Відповідачу на баланс зелені насадження у м. Львові. Посилання відповідача на відсутність актів приймання-передачі не звільняє його від відповідальності за невиконання рішення ЛМР №304 від 18.09.2002 року, яким відділ комунального господарства районних адміністрацій зобов’язано прийняти на баланс вулично-шляхове господарство.

Згідно з підпунктом 7 пункту «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Украіні» до відання виконавчих органів місцевих рад належить організація благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організація озеленення, охорона зелених насаджень і водойм, тощо.

Згідно п. 1.1. рішення Львівської міської ради №977 від 01.11.2006 року «Про затвердження Положень про районні адміністрації Львівської міської ради та їх структур» Галицька районна адміністрація Львівської міської ради є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 26.05.2016№ 505 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів», утвореним відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно п. 4.44 Положення, районні адміністрації здійснюють підготовку розпоряджень, щодо видалення аварійних, сухостійних та фаутних дерев; у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров’ю громадян чи майну громадян або юридичних осіб. Саме районні адміністрації здійснюють контроль за станом експлуатації і утриманням вуличних насаджень на території мікрорайонів, кварталів і на прибудинкових територіях (пункти 2.1.1.2., 2.1.1.2.1. додатку 1 до рішення Львівської міської ради № 195 від 14.03.2014 «Про контроль за охороною зелених насаджень у м. Львові», що також підтверджено листом Департаменту містобудування Львівської міської ради №4-24-254 від 06.04.2018р.

Згідно рішення Львівської міської ради № 195 від 14.03.2014 «Про контроль за охороною зелених насаджень у м. Львові», районні адміністрації здійснюють контроль за станом експлуатації і утриманням вуличних насаджень на території мікрорайонів, кварталів і на прибудинкових територіях (пункти 2.1.1.2., 2.1.1.2.1. додатку 1 до рішення).

Щодо посилань відповідача на те, що останнім здійснено усі заходи щодо виконання рішення Львівської міської ради №977 п. 4.44 Положення, щодо підготовки розпоряджень, щодо видалення аварійних, сухостійних та фаутних дерев, суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 7 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян. Тобто, організація благоустрою населених пунктів, визначення балансоутримувача та контроль за станом зелених насаджень належить до відання саме виконавчого органу міської ради, а тому обов'язок відшкодування заподіяної шкоди, внаслідок падіння дерева, лежить саме на виконавчих органах.

Крім того, Відповідач посилається на те, що між ним та ЛКП «Зелений Львів» укладено договір №309 від 24.10.2017р., щодо виконання послуг із озеленення на території Галицького району м. Львова, що підтверджує той факт, що балансоутримувачем зелених насаджень по вул. Кубійовича, 25 є Галипька РА ЛМР.

Щодо посилань відповідача на те що на адресу районної адміністрації з Львівського регіонального центру з гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій надійшло штормове попередження про різку зміну погодних умов РЗП №02, суд зазначає наступне.

Відповідно до листа Державної служби з надзвичайних ситуацій Львівський регіональний центр з Гідрометеорології від 19.12.2017р. №50-454/17, під час настання пригоди 04.12.2017р., не спостерігались небезпечні або стихійні явища, а також зазначено, що максимальна швидкість вітру 9 м/с., кількість опадів 3,8 мм.

Згідно з нормативними документами прийнятими у Гідрометслужбі України, дощ вважається небезпечним явищем кількістю опадів від 15 мм., а стихійним явищем більше 30 мм. Вітер швидкістю 12-24 м/с вважається небезпечним явищем, 25м/с і більше - стихійним явищем.

Як встановлено судом відповідно до рішення Львівської міської ради №304 від 18.09.2002 року відділи комунального господарства районних адміністрацій, наділені правами юридичної особи, зобов’язано прийняти на баланс вулично-шляхове господарство, штучні споруди та всі об’єкти благоустрою, які розташовані у межах червоних ліній. Розпорядженням Львівського міського голови від 25.11.2002 року затверджено акти приймання - передачі об’єктів зовнішнього благоустрою на баланси відділів комунальних господарств районних адміністрацій, який, як вбачається з Положення про відділ комунального господарства Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, затвердженого розпорядженням голови районної адміністрації 13.06.2014 року №258, є структурним підрозділом Франківської районної адміністрації, що спростовує доводи відповідача про те, що Франківська РА ЛМР немає жодного відношення до дерева, з якого впала суха гілка, пошкодивши автомобіль позивачки.

Аналогічна правова позиція містяться у постанові апеляційного суду Львівської області у справі № 465/5149/16-ц 27.11.2017р, в якій суд зазначає, що саме Франківська районна адміністрація ЛМР, як виконавчий орган Львівської міської ради зобов’язана нести відповідальність за задану внаслідок падіння дерева шкоду. Також у постанові Верховного Суду у справі 2-1474/11-ц від 04.04.2018, Верховний Суд підкреслив, що визначення балансоутримувача дерев та контроль за станом зелених насаджень належить до відання саме виконавчого органу місцевого самоврядування.

4.Висновок суду:

На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги щодо стягнення з Відповідача 49 436,50 грн виплаченого відшкодування заподіяної шкоди, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Поняття і види доказів викладені у статті 73 ГПК України, згідно якої доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).

Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У відповідності до ст. 78 ГПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст.74, 76-80, 129, 236 - 240 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги задоволити повністю.

2. Стягнути з Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (адреса: 79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, ідентифікаційний код 20847537) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Рік – Автогарант» (адреса: 79071, м. Львів, вул. Щирецька, 36, ідентифікаційний код 38325928) 49 436,50 грн заборгованості.

3. Стягнути з Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (адреса: 79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, ідентифікаційний код 20847537) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Страхова компанія «Рік – Автогарант» (адреса: 79071, м. Львів, вул. Щирецька, 36, ідентифікаційний код 38325928) 1 762,00 судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення виготовлено 12.09.2018 р.

Суддя Синчук М.М.