Ухвала суду № 76383848, 06.09.2018, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
905/1320/17
Номер документу
76383848
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

У Х В А Л А

06.09.2018р. Справа № 905/1320/17

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Український проектно-вишукувальний та конструкторсько-технологічний інститут річкового транспорту “Укррічтранспроект”, м. Київ

до відповідача: Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації, м. Краматорськ

про відстрочення виконання рішення

Суддя Матюхін В.І.

Секретар судового засідання Вороніна О.С.

Представники:

відповідача: не з’явився

від позивача: не з’явився

Рішенням господарського суду від 28.08.2017р., залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 18.10.2017р., позовні вимоги задоволено частково у сум 323 905,85грн., стягнуто з Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Український проектно-вишукувальний та конструкторсько-технологічний інститут річкового транспорту “Укррічтранспроект”:

- 305 094,85грн. основної заборгованості,

- 3 922,41грн. – 3% річних,

- 14 888,59грн. інфляційних,

- 4 858,59грн. на відшкодування витрат по оплаті судового збору.

На виконання рішення господарським судом видано відповідний наказ.

28.03.2018 на адресу суду надійшла заява Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації про відстрочення виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 10.04.52018р.:

- заяву Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації залишено без задоволення.

- відмовлено у відстроченні виконання рішення господарського суду від 28.08.2017р., яке було ухвалене у справі № 905/1320/17.

17.04.2018р. на адресу суду вдруге надійшла заява Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації про відстрочення виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 26.04.52018р.:

- заяву Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації задоволено.

- відстрочено виконання рішення господарського суду від 28.08.2017р., яке було ухвалене у справі № 905/1320/17, на 4 місяці – до 28.08.2018р.

28.08.2018р. на адресу суду втретє надійшла заява Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації про відстрочення виконання судового рішення.

Заява обґрунтована тим, що виконання рішення суду до виділення департаменту коштів неможливе з об’єктивних причин, а саме:

Департамент обслуговується в органах державного казначейства. Виконання рішення суду передбачає здійснення платежів департаментом і, таким чином, органи казначейства проводять платежі щодо виконання рішення суду з рахунку Відповідача на рахунок Позивача.

Згідно підпунктів 1, 5, 20 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 460/2011 Казначейство України відповідно до покладених завдань:

- здійснює через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.

- здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

- здійснює у межах повноважень контроль, зокрема, за відповідністю платежів узятим бюджетним зобов'язанням та відповідним бюджетним асигнуванням.

Згідно пункту 7 вказаного Положення Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).

Облік та реєстрація бюджетних зобов’язань здійснюється органами Казначейства відповідно до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02 березня 2012 року №309.

Згідно пункту 1.1 зазначеного Порядку цей Порядок розроблено на виконання статей 43, 46, 48, 51, 112, 116'?Ј 118 Бюджетного кодексу України та з метою забезпечення здійснення контролю органами Державної казначейської служби України (далі - орган Казначейства) при взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками і одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, які перебувають на казначейському обслуговуванні, удосконалення механізмів використання бюджетних коштів та управління бюджетними коштами.

Орган Казначейства здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов'язань, бюджетних фінансових зобов'язань розпорядників і одержувачів бюджетних коштів відповідно до Бюджетного кодексу України та з урахуванням вимог Закону України "Про міжнародні договори України", законодавства у сфері закупівель, інших актів законодавства України, що не суперечать бюджетному законодавству, та цього Порядку.

Згідно пункту 1.5 Порядку дія цього Порядку поширюється на розпорядників і одержувачів коштів державного та місцевих бюджетів, які перебувають на казначейському обслуговуванні (далі - розпорядники бюджетних коштів).

Згідно пункту 2.1 Порядку розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань.

Згідно пункту 2.9 Порядку органи Казначейства не реєструють зобов'язання у разі:

- відсутності у розпорядника бюджетних коштів бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом;

- невідповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню паспорту бюджетної програми.

У таких випадках органи Казначейства зобов'язання та/або фінансові зобов'язання не реєструють, а застосовують заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, визначені Бюджетним кодексом України.

Згідно пункту 5.2. Порядку за взяття розпорядниками бюджетних коштів зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України, застосовуються такі заходи впливу як зупинення операцій з бюджетними коштами та призупинення бюджетних асигнувань на підставі протоколу про порушення бюджетного законодавства.

Як зазначалося у попередніх заявах, з якими відповідач звертався до суду про відстрочення виконання рішення суду, бюджетні асигнування департаменту не виділені.

Всі платежі Відповідача, зокрема й щодо виконання рішення суду, здійснюються органами Казначейства.

Відповідач не проводить платежі через будь-які інші фінансові установи і не має рахунків в таких фінансових установах, окрім органів Казначейства.

Органи Казначейства не можуть провести платежі щодо виконання рішення суду з того рахунку Відповідача, за яким обліковуються відповідні зобов’язання (КПКВК 9110 «Охорона та раціональне використання природних ресурсів»), через відсутність коштів на ньому.

Органи Казначейства не можуть провести платежі щодо виконання рішення суду з інших рахунків, на яких наявні кошти, що мають інше цільове призначення, ніж виконання рішення суду.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Український проектно-вишукувальний та конструкторсько-технологічний інститут річкового транспорту “Укррічтранспроект” ніяких пояснень на заяву Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації про відстрочення виконання судового рішення суду не надав і не скориставсь своїм правом на участь у судовому засіданні.

Відповідно до ч.1 ст.331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Згідно ч.2 ст.331 Господарського процесуального кодексу України «заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи».

Приписами ч.3 і ч.4 ст.331 Господарського процесуального кодексу України встановлено: «Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:

1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;

2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім’ї, її матеріальний стан;

3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Зважаючи на те, що;

- відповідачем до заяви не додано ніяких доказів в підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим;

- ухвалою суду від 26.04.52018р. судом уже було відстрочено виконання рішення господарського суду від 28.08.2017р. на 4 місяці – до 28.08.2018р. і при цьому було враховано прогноз відповідача, що відповідні кошти будуть перерозподілені з других джерел та виділені протягом бюджетного періоду за результатами роботи у першому півріччі 2018 року,

господарський суд вважає обставини, якими відповідач обґрунтовує заяву про розстрочку виконання судового рішення, не є винятковими і такими, що дійсно ускладнюють виконання судового рішення; сам по собі скрутний матеріальний стан боржника не свідчить про виключність обставин, з яким пов'язується розстрочення виконання рішення і, як наслідок, заяву Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації не достатньо обґрунтованою та документально підтвердженою і такою, що задоволенню не підлягає.

При прийнятті рішення судом також врахована і та обставина, що:

- заявником не надано ніяких документів, які могли б висвітлити дії самого відповідача після прийняття судом ухвали від 26.04.52018р., направлені на виконання судового рішення;

- згідно ч.5 ст.331 Господарського процесуального кодексу України «розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови»;

- в заяві департамент просить відстрочити виконання рішення на невизначений строк.

Враховуючи вищевикладене і керуючись ст.ст.234, 235, 255, 256, 331 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017), господарський суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву Департаменту капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації залишити без задоволення.

Відмовити у відстрочені виконання рішення господарського суду від 28.08.2017р., ухвалене у справі № 905/1320/17.

Відповідно до ст.235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (у разі неявки всіх учасників справи - з моменту її підписання).

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення (складення повного тексту ухвали).

Інформацію по справі що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://dn.arbitr.gov.ua.

Повний текст судового рішення складено 07.09.2018р.

Суддя В.І. Матюхін