Ухвала суду № 76383712, 10.09.2018, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.09.2018
Номер справи
906/482/18
Номер документу
76383712
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

_________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"10" вересня 2018 р. Справа № 906/482/18.

Господарський суд Житомирської області у складі судді: Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання :Сидорчук О.В.

Розглядаючи справу

За позовом: Керівника Коростенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Житомирській області ( м.Житомир)

До: 1.Народицької селищної ради Житомирської області (смт.Народичі, Житомирської області),

2. Фермерського господарства "Кавецького" (с. Норинці, Народицького району, Житомирської області)

про визнання незаконним та скасування рішення №633 від 02.11.2017, визнання недійсним договору оренди №258 від 02.1.2017 та зобов'язання повернути земельні ділянки загальною площею 328,00га

Присутні:

від позивача: не прибув,

прокурор Шевчук М.М., посвідчення №038611 від 11.01.16, дійсне до 11.01.21,

від відповідача - 1: ОСОБА_2, дов. №б/н від 11.06.18р.

від відповідача -2: не прибув

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Житомирської області знаходиться справа за позовом Керівника Коростенської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Житомирській області до відповідачів ОСОБА_3 селищної ради Житомирської області та Фермерського господарства "Кавецького" про визнання незаконним та скасування рішення №633 від 02.11.2017, визнання недійсним договору оренди №258 від 02.1.2017 та зобов'язання повернути земельні ділянки загальною площею 328,00га, які знаходяться на території ОСОБА_3 селищної ради за межами населених пунктів, до земель запасу ОСОБА_3 селищної ради Житомирської області у стані не гіршому порівняно з тим, у якому одержано в користування.

В обґрунтування фактичних підстав позову, прокурор посилається на такі обставини:

- рішенням 18 сесії ОСОБА_3 селищної ради № 633 від 02.11.2017 поновлено договір оренди земельної ділянки з Фермерським господарством Кавецького для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на період виготовлення проекту із землеустрою щодо земельної ділянки загальною площею 328,00 га у складі угідь - рілля із земель реформованого КСП "Зоря" на території ОСОБА_3 селищної ради;

- відповідно до інформації Відділу у ОСОБА_3 районі ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Житомирській області , наданої станом на 14.12.2017 року, землі реформованого КСП "Зоря" площею 328,00га, розташовані за межами населеного пункту , згідно державної статистичної звітності форми 6-зем віднесені за категорією земель - до державної, статус земель - землі запасу (рядок 94, гр. 18 - радіоактивно забруднені сільськогосподарські угіддя, які не використовуються в сільськогосподарському виробництві); технічна документація із землеустрою не виготовлялась;

- відповідно до інформації Відділу у ОСОБА_3 районі ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Житомирській області , наданої станом на 18.06.2017 року, землі реформованого КСП "Зоря" площею 328,00га, розташовані за межами населеного пункту, не підлягали розпаюванню та були переведені до земель запасу ОСОБА_3 селищної ради на підставі зведених матеріалів проектів формування території і встановлення меж сільських, селищної та районної Рад народних депутатів Народицького району Житомирської області, розроблених Житомирським філіалом інституту землеустрою в 1994 році ; відповідно до п.1.4 пояснювальної записки зведених матеріалів , визначення меж та площ радіоактивно забруднених сільськогосподарських угідь на території району проводилось на основі матеріалів обстеження щільності забруднення сільськогосподарських угідь цезієм - 137, складених Житомирською обласною проектно-розвідувальною станцією хімізації сільського господарства в 1991-1992 роках;

- відповідно до інформації Відділу у ОСОБА_3 районі ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Житомирській області , наданої станом на 18.06.2017 року, Державний акт на право постійного користування землями площею 328,00га, розташованими за межами населеного пункту , для реформованого КСП "Зоря" не виготовлявся;

- конфігурація та площа наданих в оренду земель площею 328,00га підтверджується картографічними матеріалами у формі викопіювання із плану землекористування ОСОБА_3 селищної ради та схемою їх розміщення по відношенню до населеного пункту з індексної кадастрової карти.

В обґрунтування правових підстав позову, прокурор посилається на такі законодавчі приписи:

- п.4 п. п. в, г Прикінцевих та Перехідних положень Закону України " Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI, відповідно до якого у державній власності залишаються, зокрема , землі зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

- ч. 8 ст. 122 Земельного кодексу України, відповідно до якої ОСОБА_4 Міністрів України передає у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- абз. 3 та 4 ч.1 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідно до яких надання у користування земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) , дозвіл на розроблення якої щодо земель зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається ОСОБА_4 Міністрів України.

На підставі вищевикладеного, доводить у позові прокурор, законним розпорядником спірних земель є ОСОБА_4 Міністрів України, тоді як ОСОБА_3 селищна рада всупереч вимог ст. 19 Конституції України, розпорядилася ними шляхом надання в оренду Фермерському господарству Кавецького для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Більше того, надані в оренду землі державної власності як "земельна ділянка загальною площею 328,00га" не є об'єктом цивільних прав в розумінні земельного законодавства.

Фермерське господарство Кавецького позов не визнає з таких підстав:

- прокурор не визначив позивачем ОСОБА_4 Міністрів України, тоді як за доводами позову, останній є розпорядником земель зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- прокурор не надав належних та беззаперечних доказів того, що надані в оренду землі державної власності загальною площею 328,00га , віднесені до 1 або 2 категорії радіоактивно забруднених земель .

ОСОБА_3 селищна рада позов не визнає з таких підстав:

- прокурор до позову не подав наказу Генерального прокурора на представництво в суді інтересів держави в особі ОСОБА_4 Міністрів України , як це передбачено приписами ч.3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" , а також не подав підтвердження звернення до КМУ з підстав представництва, тоді як відповідно до ст. 37 Закону України "Про ОСОБА_4 Міністрів України", останній вправі звертатися до суду як позивач , якщо це необхідно, зокрема, у разі втручання іншим органом державної влади /органом місцевого самоврядування в його повноваження щодо розпорядження землями зони відчуження та зони безумовного (обов’язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- надана Відділом у ОСОБА_3 районі ОСОБА_1 управління Держгеокадастру у Житомирській області інформація станом на 14.12.17 та 18.06.2018 року, сформована на підставі статистичних даних форми 6-зем щодо зонування земель та віднесення їх до категорії радіаційно забруднених, яка втратила чинність з 01.01.16 ;

- водночас у 2011-2012 роках була проведена загальнодержавна дозиметрична паспортизація населених пунктів, які зазнали радіоактивного забруднення, за наслідками якої складено висновок Національної комісії з радіаційного захисту населення України від 26.12.2012 №3 про радіологічний стан населених пунктів та змін категорій зон радіоактивного забруднення;

- згідно висновку Національної комісії щільність забруднення радіонуклідами й до опромінення в населених пунктах Житомирщини не досягають граничного рівня відповідних зон , внаслідок чого такі зони підлягають переведенню з встановлених категорій забруднення до інших з меншими показниками чи взагалі до земель, які не вважаються радіоактивно забрудненими;

- позивачем ОСОБА_1 управлінням Держгеокадастру у Житомирській області не подано фактичних обстежень ґрунтів земель загальною площею 328,00га, що надані в оренду, Державною установою "Інститут охорони ґрунтів України" ( іншими уповноваженими органами), на підтвердження обставин їх віднесення до відповідної категорії забрудненості , доказів для порівняння доаварійного стану ґрунтів на цих землях з фактичним їх станом на дату звернення прокурора з цим позовом до суду, а також доказів щодо здійснення консервації цих земель, як це вимагає ст. 51 Закону України "Про охорону земель" та ст.ст. 169-172 Земельного кодексу України;

- відповідно до статті 8 Закону України " Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" управління зоною відчуження, а також зоною безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів з населених пунктів, віднесених до цієї зони, та припинення у зв'язку з цим у зазначених пунктах діяльності місцевих рад здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов'язкового) відселення;

- водночас рішенням Житомирської обласної ради від 14.08.15 № 1567 визнано повноваження ОСОБА_3 селищної ради на території об'єднаної територіальної громади , а згідно розпорядження КМУ від 12. -8.15р. № 901-р "Про затвердження перспективного плану формування територій громад Житомирської області", спірні землі загальною площею 328,00га визнано територією ОСОБА_3 громади.

Заслухавши учасників справи, суд ухвалює призначити у справі комплексну судову експертизу з наступних підстав.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2 ст. 79 ГПК України (надалі - Кодекс).

Суд враховує наявність у справі сукупності умов, про які йдеться у ч. 1 ст. 99 Кодексу.

При вирішення питання про призначення у справі судової експертизи суд враховує практику Європейського суду з прав людини ( ч.4 ст. 11 Кодексу).

Компетенцією національних судів є вирішення того, чи необхідно звертатися за зовнішньою порадою (див. рішення Європейського суду з прав людини у справі Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013).

Для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу, зокрема, земельно-технічну та екологічну експертизу (п.п. 1.2.2, 1.2.8 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Мін'юсту України від 08.10.1998 №53/5 ( далі - Інструкція № 53/5).

Згідно п. 1.5. Інструкції №53/5 експертизи проводяться експертними установами, як правило, за зонами регіонального обслуговування (для Житомирської області - це Київський науково-дослідний інститут судових експертиз або Житомирське відділення Київського НДІСЕ).

Відповідно до змісту ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" правом проведення судової експертизи, що ініційована судом, наділені судові експерти, які не є працівниками державних спеціалізованих установ та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Відповідно до абз. 6 п. 1.2.11 Інструкції №53/5 комплексною є експертиза, що проводиться із застосуванням спеціальних знань різних галузей науки, техніки або інших спеціальних знань (різних напрямів у межах однієї галузі знань) для вирішення одного спільного (інтеграційного) завдання (питання).

Відповідно до ч.1 ст. 106 ГПК України комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами з різних галузей знань або з різних напрямів у межах однієї галузі знань.

Господарський суд ухвалює доручити проведення комплексної судової експертизи у справі недержавній експертній установі - Незалежному інституту судових експертиз ( ч.3 ст. 99 Кодексу).

Питання , з яких має бути проведена експертиза, визначаються судом ( ч.ч. 4 та 5 ст. 99 Кодексу). Формулювання питань, які ставляться перед експертом, повинно, як правило, здійснюватись з урахуванням Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Мін'юсту України від 08.10.1998 №53/5.

Питання, які ставляться перед експертом, мають бути сформульовані чітко, ясно і таким чином, щоб вони виключали неоднозначне їх розуміння й тлумачення та відповідали тим об'єктам і матеріалам, які направляються на експертизу.

На час проведення у справі комплексної судової експертизи суд ухвалює зупинити провадження у справі ( п.2 ч.1 ст. 228 Кодексу).

На підставі наявних у справі доказів та вимог чинного законодавства , суд ухвалює залучити до участі у справі третіх осіб згідно резолютивної частини цієї ухвали.

Керуючись ст.ст. 50, 51, 71, 99, 100, 177, 182, 183, 195, п. 2 ч.1 ст. 228 , ч.2 ст.232, 233-235 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі третьою особою без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_4 Міністрів України (02000, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2).

2. Залучити до участі у справі третьою особою без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Державне агентство України з управління зоною відчуження ( 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26).

3. Призначити у справі № 906/482/18 комплексну судову екологічну та земельно-технічну експертизу, проведення якої доручити судовим експертам Незалежного інституту судових експертиз ( 04212, м. Київ, вул. Маршала Тимошенка ,21, корпус 3, офіс 7) з правом залучення до її проведення , у разі необхідності та за окремим клопотанням , поданим до суду , спеціалістів Державної установи "Інститут охорони ґрунтів України" (03190, м. Київ, пров. Бабушкіна, 3, корпус 3 (фактична адреса), в тому числі, Житомирської філії ДУ «Держґрунтохорона» (10020, Проспект Миру, 21 А, м. Житомир).

4. Попередити судових експертів Незалежного інституту судових експертиз про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України за подання завідомо неправдивого висновку або відмову без поважних причин від виконання покладених судом обов'язків.

5. На вирішення судової земельно-технічної експертизи поставити наступне питання:

- яким є фактичне землекористування землями сільськогосподарського призначення загальною площею 328,00 га у складі угідь рілля по конфігурації та площі за межами населеного пункту смт. Народичі Житомирської області, Фермерським господарством Кавецького ( 11420, с. Норинці Народицького району Житомирської області, вул. Шкільна,23, код ЄДРПОУ 35905276) відповідно до укладеного попереднього договору оренди землі № 258 від 02.11.17 р. з ОСОБА_3 селищною радою ( 11401, смт. Народичі Житомирської області, вул. Свято-Миколаївська, 175, код ЄДРПОУ 04346480)?

6. На вирішення судової екологічної експертизи поставити наступне питання:

- чи належать фактично землі сільськогосподарського призначення загальною площею 328,00 га у складі угідь рілля по конфігурації та площі за межами населеного пункту смт. Народичі Житомирської області, якими фактично користується Фермерське господарство Кавецького ( 11420, с. Норинці Народицького району Житомирської області, вул. Шкільна,23, код ЄДРПОУ 35905276) відповідно до укладеного попереднього договору оренди землі № 258 від 02.11.17 р. з ОСОБА_3 селищною радою ( 11401, смт. Народичі Житомирської області, вул. Свято-Миколаївська, 175, код ЄДРПОУ 04346480) до радіаційно небезпечних земель, на яких неможливе одержання сільськогосподарської та іншої продукції, продуктів харчування, що відповідають республіканським та міжнародним допустимим рівням вмісту радіоактивних речовин, або які недоцільно використовувати за екологічними умовами в розумінні статті 3 Закону України " Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" ?

7. Судовим експертам Незалежного інституту судових експертиз , які проводитимуть комплексну судову експертизу надіслати висновок на адресу господарського суду в строк, визначений п. п. 1.13 пункту 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 №53/5 та його копії - учасникам справи (платникам судової експертизи).

У разі необхідності встановлення більш розумного строку для проведення судової експертизи у справі погодити останній з господарським судом шляхом звернення до суду з відповідним клопотанням.

8. Керівнику Незалежного інституту судових експертиз надіслати на адресу господарського суду негайно після настання відповідних юридичних фактів:

- наказ про призначення конкретних судових експертів для проведення судової експертизи у цій справі, засвідчену копію Свідоцтва судового експерта з правом проведення судової екологічної та земельно-технічної експертизи, докази включення їх до Реєстру судових експертів, докази ознайомлення їх зі змістом ухвали суду під розписку.

Окрім того, надіслати на адресу суду копію платіжного документа про вартість витрат на проведення судової експертизи для здійснення судом контролю за належним виконанням учасниками справи вимог п. п.9 та 10 резолютивної частини ухвали суду.

9. Покласти оплату витрат на проведення у справі комплексної судової експертизи в частині земельно-технічної експертизи на відповідачів в рівних частках:

- Фермерське господарство Кавецького ( 11420, с. Норинці Народицького району Житомирської області, вул. Шкільна,23, код ЄДРПОУ 35905276);

- ОСОБА_3 селищну раду ( 11401, смт. Народичі Житомирської області, вул. Свято-Миколаївська, 175, код ЄДРПОУ 04346480).

10. Покласти оплату витрат на проведення у справі комплексної судової експертизи в частині екологічної експертизи на :

- Прокуратуру Житомирської області (10008, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, 11, код ЄДРПОУ 02909950).

11. Учасникам справи, визначеним у п.п. 9 та 10 цієї ухвали суду, надіслати на адресу суду копію платіжного документа про проведення попередньої оплати судової експертизи відповідно до рахунку на оплату у 5-денний строк від дати його отримання.

12. Прокуратурі Житомирської області надіслати на адресу третіх осіб копії позовної заяви з додатками , копії відзивів на позов з додатками листом з описом вкладення; докази виконання вимог суду надіслати на його адресу із супровідним листом.

13. Надіслати судовим експертам Незалежного інституту судових експертиз справу № 906/482/18.

14. Зупинити провадження у справі на час проведення комплексної судової експертизи.

Ухвала набрала законної сили 10.09.18р. та підлягає апеляційному оскарженню окремо від рішення суду. Повний текст ухвали складено 11.09.18р.

Суддя ОСОБА_5

Друк:

1 - в справу

2- прок. обл. (у книзі нарочним),

3- керівнику Коростенської місцевої прокуратури (рек. з повідомл.),

4- позивачу ГУ Держгеокадастру у Житомирській області (рек. з повідомл.),

5- відповідачу -1 ОСОБА_3 селищній раді (11401, Житом. обл., Народицький р-н, смт. Народичі, вул. Свято-Миколаївська, 175) рек. з повід.,

6- відповідачу-2 ФГ "Кавецький" ( 11420, Житомирська область, Народицький р-н, с. Норинці, вул. Шкільна, 23) рек. з повід.

7- третій особі ОСОБА_4 Міністрів України (02000, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2).

8- третій особі Державному агентству України з управління зоною відчуження ( 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26).

9 - Незалежному інституту судових експертиз ( 04212, м. Київ, вул. Маршала Тимошенка ,21, корпус 3, офіс 7) - після закінчення строку на апеляційне оскарження ухвали суду.