
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2018 року (о 17 год. 45 хв.)Справа № 808/1753/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря Лялько Ю.В.,
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представників третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (місцезнаходження: 69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орбіта-Сервіс» (місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9, код ЄДРПОУ 23850468)
треті особи ОСОБА_6 комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, фактична адреса 69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 60-б) , Комунальний заклад «Палац культури «Орбіта» Запорізької міської ради (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9)
про зобов’язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (далі – ГУ ДСНС України у Запорізькій області, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орбіта-Сервіс» (далі – ТОВ «Орбіта-Сервіс», відповідач), в якому просить зобов’язати відповідача забезпечити доступ до його об’єктів (в т.ч. всіх приміщень та обладнань) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9 для здійснення заходів перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту працівникам підрозділів позивача, при цьому, надати всі необхідні документи відповідача для здійснення перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту за вказаною адресою і забезпечити присутність уповноважених осіб відповідача при здійсненні перевірки.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що у відповідності до абз. 7 п. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та рішення Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 ТОВ «Орбіта-Сервіс» включено до переліку суб’єктів господарювання у Запорізькій області, на яких здійснюватиметься позапланова перевірка. Вказує, що на підставі вказаних законодавчих, нормативно-правових актів та наказу ГУ ДСНС України у Запорізькій області №144 від 05.04.2018 в період з 10.04.2018 по 11.04.2018 було заплановано проведення позапланової перевірки відповідача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9, про що в телефонному режимі попереджено представника підприємства, але вона відповіла, що всі перевірки скасовані. Так, 11.04.2018 фахівці Запорізького міськрайонного управління прибули на територію ТОВ «Орбіта-Сервіс», але двері закладу були зачинені, у зв’язку із чим складений акт про недопущення до проведення позапланової перевірки від 11.04.2018, який був направлений відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про відправлення. Вищевикладене, на думку відповідача, свідчить про перешкоджання керівництва підприємства органу виконавчої влади (Запорізького міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Запорізькій області) у здійсненні перевірки, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки і уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки. Звертає увагу суду, що ТОВ «Орбіта-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9 здійснює діяльність нічного клубу та продажу безалкогольних та алкогольних напоїв, і є об’єктом із масовим перебуванням людей, а тому вважає перешкоджання відповідачем органу державного нагляду (контролю) у здійсненні перевірки може призвести до небезпеки для здоров’я і життя людей, у зв’язку із чим просить зобов’язати відповідача забезпечити доступ до його об’єктів для здійснення заходів перевірки.
Ухвалою суду від 21.05.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Призначене перше судове засідання на 19 червня 2018 року. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідача позов не визнав, 15 червня 2018 року надав відзив на адміністративний позов (вх. №18504), у якому посилається на приписи Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», постанову Кабінету Міністрів України №1104 від 18.12.2017, якою затверджено Перелік орачів державного нагляду (контролю), на які не поширюється дія вказаного закону, та зазначає, що ТОВ «Орбіта-Сервіс» не підпадає під вказані критерії, а тому на нього розповсюджується встановлений Законом мораторій на проведення перевірок до 31.12.2018. Крім того, звертає увагу суду, що в абз. 7 п. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що підставою для здійснення позапланових заходів є доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб’єкта господарювання у відповідній сфері, проте ніякої копії доручення позивач до позовної заяви не додав. Звертає увагу суду на положення ст. 4, 5 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та зауважує, що без погодження з Державною регуляторною службою України позивач не має права здійснювати заходи нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності відносно відповідача. Вважає також, що позивач не надав суду доказів доведення 10.04.2018 до відома керівництва відповідача інформації про призначення позапланового заходу (контролю) у сфері господарської діяльності, а тому те, що у час коли приходили перевіряючі до приміщення підприємства працівники не були присутні у приміщення не може бути розцінено як недопущення до проведення перевірки. З метою підтвердження тієї обставини, що ТОВ «Орбіта-Сервіс» належним чином виконує обов’язки щодо протипожежної безпеки, до відзиву додано копії відповідних документів (договорів, виписка з протоколу, посвідчення про проходження спецнавчання, акти здачі-приймання робіт). На підставі викладеного, просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ухвали суду від 19.06.2018 залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_6 комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та Комунальний заклад «Палац культури «Орбіта» Запорізької міської ради.
19 червня 2018 року судове засідання було відкладене на 23 липня 2018 року.
Представником позивача надано суду відповідь на відзив (вх. №22602 від 19.07.2018), у якій щодо встановлення мораторію на проведення перевірок органами державного нагляду (контролю) вказує, що ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено мораторій на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду. При цьому, ТОВ «Орбіта-Сервіс» включено до переліку суб’єктів господарювання у Запорізькій області, на яких здійснюватиметься позапланова перевірка, у відповідності до абз. 7 п. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 28.03.2018. Щодо оприлюднення погодження Державної регуляторної служби стосовно проведення перевірки органами державного нагляду (контролю) звертає увагу суду, що оприлюднення вказаного погодження стосовно проведення перевірок необхідне при відповідному зверненні фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав органом державного нагляду, тому ця правова норма до судового спору між позивачем та відповідачем, що розглядається у даній судовій справі, відношення не має. Щодо питання доведення до відома керівництва підприємства інформації про призначення позапланового заходу то повідомляє, що відповідно до абз. 1 п. 4 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при проведенні позапланової перевірки таких вимог щодо повідомлення суб’єкта господарювання про проведення заходу законодавством не передбачено.
19 липня 2018 року від представника третьої особи Комунального закладу «Палац культури «Орбіта» Запорізької міської ради надійшли пояснення по справі (вх. №22603), у яких зауважує, що ГУ ДСНС України у Запорізькій області звернулось до суду із позовом до Комунального закладу «Палац культури «Орбіта» (справа №808/3656/17), в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9 шляхом зобов'язання КЗ «ПК «Орбіта» повністю зупинити експлуатацію будівлі закладу за вказаною адресою, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення цих порушень. У зв’язку із чим Запорізькою міською радою вживаються заходи щодо реконструкції будівлі палацу культури в цілому та модернізації системи пожежної безпеки, а для цього необхідно висновки позивача щодо перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту у орендованих приміщеннях для урахування у проектній документації на реконструкцію будівлі. Враховуючи вищевикладене, а також той факт, що в будівлі щоденно займаються діти в багаточисельних гуртках палацу культури, що може призвести до загрози завдання шкоди життю та здоров’ю осіб, які перебувають у вказаних приміщеннях, для запобігання настання наслідків, передбачених ст. 270 ККУ, внаслідок порушення ТОВ «Орбіта-Сервіс» встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Крім того, представником третьої особи ОСОБА_6 комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради надано суду пояснення по справі (вх. №22770 від 20.07.2018), у яких зазначає, що частину будівлі КЗ «ПК «Орбіта», розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9, а саме: приміщення №№1-8 підвалу, №51-53 першого поверху, №№ 109-115 другого поверху, №158-166 третього поверху загальною площею 705,9 кв. м. займає орендар ТОВ «Орбіта-Сервіс», згідно з п. 1.3 договору оренди №1 від 01.09.2001 (в редакції додаткової угоди від 07.05.2010) для розміщення складу, бару, дискотеки, сауни. Факт передачі майна в оренду підтверджується актом прийому-передачі від 01.09.2001 до договору оренди №1 від 01.09.2001. Власником майна, що орендується, є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради. Вказує, що співробітниками ОСОБА_6 комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради неодноразово були здійснені спроби потрапити до орендованих приміщень з метою перевірки об’єкта оренди, однак відповідачем доступу до об’єкту оренд представника третьої особи не надано. На підставі викладено, просить суд задовольнити позовні вимоги ГУ ДСНС України у Запорізькій області у повному обсязі.
23 липня 2018 року представником позивача надано суду доповнення до відповіді на відзив (вх. №23008), у яких додатково зауважує, що підставою для здійснення позапланової перевірки ТОВ «Орбіта-Сервіс» є ст. 64 Кодексу цивільного захисту України, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», протокольне рішення Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №11 про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) суб’єктів господарювання щодо стану пожежної безпеки на об’єктах з масовим перебуванням людей (у торгівельно-розважальних закладах). При цьому, звертає увагу суду, що у будівлі, де орендує приміщення відповідач, перебувають інші суб’єкти господарювання, і своїми діями щодо не допуску контролюючих органів та осіб позивача до перевірки відповідач ставить під загрозу не тільки відвідувачів його нічного закладу, а також життя та майно інших суб’єктів господарювання, адже при виникненні пожежі на об’єкті відповідача можуть постраждати від пожежі інші приміщення, а також люди.
Відповідно до ухвали від 23.07.2018 провадження у справі зупинене за клопотанням представників сторін до 03 вересня 2018 року.
03 вересня 2018 року провадження у справі поновлено.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та відповіді на відзив. Просить адміністративний позов задовольнити повністю та скасувати оскаржуване рішення.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, із підстав викладених у відзиві. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представники третіх осіб надали пояснення суду та просили суд позовні вимоги задовольнити.
На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників учасників справи, судом встановлені наступні обставини.
Як убачається з матеріалів справи, частину будівлі КЗ «ПК «Орбіта», розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9, а саме: приміщення №№1-8 підвалу, №51-53 першого поверху, №№ 109-115 другого поверху, №158-166 третього поверху загальною площею 705,9 кв. м. займає орендар ТОВ «Орбіта-Сервіс», згідно з п. 1.3 договору оренди №1 від 01.09.2001 (в редакції додаткової угоди від 07.05.2010) для розміщення складу, бару, дискотеки, сауни. Факт передачі майна в оренду підтверджується актом прийому-передачі від 01.09.2001 до договору оренди №1 від 01.09.2001 та не заперечується відповідачем. Власником вказаного майна, що орендується відповідачем, є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.
Відповідно до протокольного рішення за результатами засідання Кабінету Міністрів України від 28.03.2018, з метою проведення позапланових перевірок дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки у торговельних підприємствах (торговельні центри, багатофункціональні будинки і комплекси), культурно-видовищних та дозвіллєвих закладах, дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я із стаціонарним лікуванням та запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на території України Державною службою України з надзвичайних ситуацій 29.03.2018 видано наказ за №202 «Про здійснення позапланових перевірок», яким, зокрема, наказано Головним управлінням ДСНС України в областях у квітні-червні 2018 року організувати проведення позапланових перевірок стану техногенної безпеки у вищевказаних закладах.
Так, на виконання вимог Кодексу цивільного захисту України, ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», протокольного рішення за результатами засідання Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 № 11, Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, затвердженого наказом ДСНС 04.02.2013 №3 (у редакції наказу ДСНС 21.09.2017 №507) та з метою перевірки додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, наказу ГУ ДСНС України у Запорізькій області від 05.04.2018 № 144 «Про проведення позапланових перевірок».
Згідно з додатку до даного наказу державним інспекторам доручено в період 10.04.2018 - 11.04.2018 провести позапланову перевірку приміщення ТОВ «Орбіта-Сервіс» (код ЄДРПОУ 23850468) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9 щодо стану додержання суб'єктом господарювання пожежної та техногенної безпеки.
На підставі наказу № 144 видано посвідчення № 22 від 10.04.2018.
11.04.2018 фахівці Запорізького міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Запорізькій області прибули на територію ТОВ «Орбіта-Сервіс», але двері закладу були зачинені, у зв’язку із чим складений акт про недопущення до проведення позапланової перевірки від 11.04.2018, який у той самий день був направлений відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про відправлення.
ГУ ДСНС України у Запорізькій області, вважаючи, що наявні підстави для звернення до суду з вимогою допустити до здійснення перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання ТОВ «Орбіта-Сервіс», вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, на об'єкті, розташованому за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9, звернулось з даним позовом.
В своєму відзиві представник відповідача зазначив, що відмовив у проведенні перевірки, оскільки відсутні підстави для проведення позапланової перевірки, визначені в Законі України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI від 02.10.2012 центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Також, за приписами постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - Положення №1052), згідно якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Відповідно до пункту 2 Положення №1052 ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
В силу статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Приписами статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Абзацом 7 частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що підставою для здійснення позапланових заходів є доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
Щодо посилання представників позивача на ту обставину, що підставою для проведення позапланової перевірки могло слугувати лише оформлене належним чином доручення Прем'єр-міністра України, то суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 9 частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів, зокрема, є доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.
За таких обставин, суд дійшов висновку про помилковість твердження відповідача про відсутність підстав для проведення позапланової перевірки, оскільки наказ від 05.04.2018 №144 винесено позивачем на виконання протокольного рішення за результатами засідання Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 та наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 29.03.2018 №202 «Про здійснення позапланових перевірок», які у судовому порядку не оскаржувалися, не скасовувалися і на даний час є чинними.
Суд вважає за необхідне зазначити про те, що у межах розгляду даної справи судом не надавалась оцінка дотриманню вимог законодавства, зокрема, щодо форми, змісту і порядку, при ухваленні протокольного рішення за результатами засідання Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 та наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 29.03.2018 №202 «Про здійснення позапланових перевірок».
Суд дійшов висновку про те, що при наявності вищевказаних документів, опублікованих на офіційних сайтах КМУ та ДСНС, позивач при винесенні наказу діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Суд вважає, що доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері, як підстава для проведення позапланової перевірки, у даному випадку було надане Головою Уряду під час засідання Кабінету Міністрів України 28.03.2018, і було обов'язковим для виконання ДСНС та її Головних управлінь ДСНС України в областях як доручення Прем'єр-міністра України у розумінні Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Крім того, судом враховано, що наказ від 05.04.2018 №144 «Про проведення позапланових перевірок» відповідачем також не було оскаржено і вказаний наказ є чинним.
Щодо встановлення мораторію на проведення перевірок органами державного нагляду (контролю) суд вказує, що ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено мораторій на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду. При цьому, ТОВ «Орбіта-Сервіс» включено до переліку суб’єктів господарювання у Запорізькій області, на яких здійснюватиметься позапланова перевірка, у відповідності до абз. 7 п. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та протокольного рішення Кабінету Міністрів України від 28.03.2018.
Щодо оприлюднення погодження Державної регуляторної служби стосовно проведення перевірки органами державного нагляду (контролю), суд погоджується з доводами позивача, що оприлюднення вказаного погодження стосовно проведення перевірок необхідне при відповідному зверненні фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав органом державного нагляду, тому ця правова норма не відноситься до спірних правовідносин.
Щодо питання доведення до відома керівництва підприємства інформації про призначення позапланового заходу, то відповідно до абз. 1 п. 4 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при проведенні позапланової перевірки таких вимог щодо повідомлення суб’єкта господарювання про проведення заходу законодавством не передбачено.
Наказом ДСНС України №13 від 11.01.2018 затверджені Методичних рекомендацій з ведення службової документації щодо планових (позапланових) перевірок, які розроблено відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 «Про затвердження Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій» з метою забезпечення єдиного методологічного підходу до ведення службової документації структурними підрозділами ДСНС, на які покладено виконання повноважень щодо організації і здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної, пожежної безпеки та цивільного захисту.
З приписами абзаців 11 – 14 Методичних рекомендацій з ведення службової документації щодо планових (позапланових) перевірок у разі якщо суб'єкт господарювання не допускає посадових осіб ДСНС до проведення перевірки в цілому чи до окремих приміщень об'єкта перевірки, що здійснюється в установленому законодавством порядку, посадовою особою, яка здійснює перевірку, складається ОСОБА_5 про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки (примірну форму наведено у додатку 4 до Методичних рекомендацій).
Акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки рекомендується складати у двох примірниках, один з яких надається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання, а другий з відміткою про ознайомлення зберігається у наглядовій справі.
У разі відмови керівника або уповноваженої особи суб'єкта господарювання в отриманні акта про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки, рекомендується викликати органи Національної поліції для фіксації порушень суб'єктом господарювання вимог статті 11 Закону, після чого він надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом з повідомленням про відправлення.
Після поштового відправлення або вручення ОСОБА_5 про недопущення посадових осіб ДСНС до проведення планової (позапланової) перевірки ДСНС або її територіальні органи звертаються до адміністративного суду з відповідним позовом стосовно надання дозволу на здійснення перевірки та зобов'язання суб'єкта господарювання забезпечити допуск до її здійснення.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні 11.04.2018 працівниками ГУ ДСНС України у Запорізькій області здійснений вихід для проведення позапланової перевірки ТОВ «Орбіта-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9, проте відповідач не допустив посадових осіб позивача до перевірки у зв'язку із дією мораторію на проведення перевірки, про що 11.04.2018 посадовими особами позивача було складено акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки.
Отже, факт недопущення відповідачем посадової особи позивача до перевірки встановлено судом на підставі акту про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки від 11.04.2018, складеного інспекторами Запорізького міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Запорізькій області та направленого на адресу відповідача поштою рекомендованим листом з повідомленням, що підтверджується наявними в матеріалах справи копією відповідного акту та копією фіскального чеку.
Таким чином із аналізу вищевказаних норм законодавства України, наявних в матеріалах справи доказів та встановлених обставин у справі, слід дійти висновку, що дії відповідача щодо недопущення посадової особи позивача до проведення позапланової перевірки є безпідставними та такими, що суперечать вищенаведеному чинному законодавству, оскільки позивачем дотримано процедуру, яка передує проведенню позапланового заходу у сфері державного нагляду (контролю).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні 11.04.2018 працівниками ГУ ДСНС України у Запорізькій області здійснений вихід для проведення позапланової перевірки ТОВ «Орбіта-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9, проте відповідач не допустив посадових осіб позивача до перевірки у зв'язку із дією мораторію на проведення перевірки, про що 11.04.2018 посадовими особами позивача було складено акт про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки.
Отже, факт недопущення відповідачем посадової особи позивача до перевірки встановлено судом на підставі акту про недопущення до проведення планової (позапланової) перевірки від 11.04.2018, складеного інспекторами Запорізького міськрайонного управління ГУ ДСНС України у Запорізькій області та направленого на адресу відповідача поштою рекомендованим листом з повідомленням, що підтверджується наявними в матеріалах справи копією відповідного акту та копією фіскального чеку.
Таким чином із аналізу вищевказаних норм законодавства України, наявних в матеріалах справи доказів та встановлених обставин у справі, слід дійти висновку, що дії відповідача щодо недопущення посадової особи позивача до проведення позапланової перевірки є безпідставними та такими, що суперечать вищенаведеному чинному законодавству, оскільки позивачем дотримано процедуру, яка передує проведенню позапланового заходу у сфері державного нагляду (контролю), у зв’язку із чим дійшов висновку, що слід задовольнити позовні вимоги шляхом зобов’язання ТОВ «Орбіта-Сервіс» забезпечити доступ до його об’єктів за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9 для здійснення заходів перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту працівникам підрозділів ГУ ДСНС у Запорізькій області.
При цьому, обов’язки суб’єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) встановлені приписами ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а тому в частині зобов’язання відповідача надати всі необхідні документи відповідача для здійснення перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту за вказаною адресою і забезпечити присутність уповноважених осіб відповідача при здійсненні перевірки, вимоги залишаються без задоволення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Оскільки відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 9, 137, 139, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (місцезнаходження: 69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, буд. 65, код ЄДРПОУ 38625593) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орбіта-Сервіс» (місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9, код ЄДРПОУ 23850468), треті особи ОСОБА_6 комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206, фактична адреса 69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 60-б) , Комунальний заклад «Палац культури «Орбіта» Запорізької міської ради (69035, м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9) про зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Орбіта-Сервіс» забезпечити доступ до його об’єктів (в т.ч. всіх приміщень та обладнань) за адресою: м. Запоріжжя, вул. Лермонтова, 9 для здійснення заходів перевірки пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту працівникам підрозділів Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення виготовлений 10.09.2018.
Суддя І.В. Батрак