
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Шляхова О.М.
06 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/956/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Рєзнікової С.С.
суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2018 по справі № 820/956/18, ухвалене в м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, 61004, повний текст рішення складено 18.04.2018р.
за позовом ОСОБА_1
до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
14.02.2018р. позивач, ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лозівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області (надалі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Лозівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, ЄДРПОУ 40383072 щодо припинення з квітня 2017 року нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1;
- зобов'язати Лозівське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області, ЄДРПОУ 40383072, здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, нарахування та виплату пенсії за віком з 01.04.2017 року, а також нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів, відповідно до вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером, раніше позивач був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1, де перебував на обліку у Пенсійному фонді та отримував пенсію. У зв'язку з проведенням антитерористичної операції у місті, де мешкав позивач, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України, внаслідок чого позивач, за рекомендаціями Міністерства соціальної політики України, звернувся із заявою про взяття на облік та нарахування пенсії до відповідача - Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, оскільки вирішив тимчасово проживати у м. Лозова Харківської області. 12.06.2017р. позивач звернувся до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного зонду України Харківської області із заявою про запит пенсійної справи з м. Костянтинівка Донецької області та надали довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України від 12 червня 2017 року №000233787.
29.06.2017 соціальний інспектор Лозівської міської ради Харківської області з метою перевірки відвідав зазначене позивачем місце фактичного проживання. За вказаною адресою позивач був відсутній, про що складено відповідний акт обстеження матеріально - побутових умов сім'ї та залишено повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до Управління для проходження фізичної ідентифікації. Позивач зазначає, що він від'їзжав у власних справах, тому був відсутнім за вказаною адресою і у зазначений термін не зміг з'явитися до вищевказаного органу. Крім того, законодавством не передбачено залишатися / проживати/ постійно перебувати за однією конкретною адресою. Отже, починаючи з квітня 2017 року відповідачем безпідставно припинено нарахування пенсії позивачу.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2018р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального права.
Від відповідача до суду не надходило відзиву на апеляційну скаргу.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як свідчать матеріали справи, позивач з 2000 року є пенсіонером за віком, якому призначені відповідні пенсійні виплати, є уродженцем м. Макіївка, Донецької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Оскільки на території постійного проживання позивача проводиться антитерористична операція, а також те, що на території м. Макіївка отримувати пенсійні виплати останній не мав змоги, ОСОБА_1 виїхав на підконтрольну територію з метою отримання пенсійних виплат як внутрішньо переміщена особа та був зареєстрований у м. Лозова Харківської області.
Посилаючись на положення Постанови Кабінету Міністрів України "Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" № 637 від 05.11.2014р. (в редакції від 05.11.2014р, яка діяла на момент набуття позивачем статусу внутрішньо переміщеної особи), відповідно якої призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач звернувся до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області.
За інформацією Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, позивачу було видано довідку 12.06.2017р.
12.06.2017р. позивач звернувся до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про запит пенсійної справи з м. Костянтинівка Донецької області та надання довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України від 12 червня 2017 року № 000233787.
Згідно атестату Костянтиківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 16.06.2017 року пенсію ОСОБА_1, виплачено по 31.03.2017р.
13.06.2017р. від Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Харківський області до Лозівської міської ради Харківської області надійшло звернення стосовно призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою № 365.
Соціальний інспектор Лозівської міської ради Харківської області з метою проведення перевірки 19.06.2017 відвідав зазначене позивачем місце фактичного проживання. За вказаною адресою позивач був відсутній, про що складено відповідний акт обстеження матеріально - побутових умов сім'ї та залишено повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до Управління для проходження фізичної ідентифікації. Позивач зазначає, що він тимчасово від'їзжав у власних справах, тому був відсутнім за вказаною адресою і не з'явився до вищевказаного органу.
Комісією з питань призначення (відновлення) та здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам розглянуто заяву ОСОБА_1 та прийнято рішення відмовити у взятті на облік та поновленні виплат пенсії позивачу, згідно з протоколом № 1103 від 19.06.2017 року, у зв'язку з відсутністю заявника за фактичним місцем проживання,
30.06.2017р. від Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради надійшло до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області повідомлення, що згідно звернення позивача внесені зміни в Єдиній інформаційній базі внутрішньо переміщених осіб щодо зняття з обліку.
В зв'язку з чим у Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області були відсутні підстави для взяття пенсійної справи позивача на облік та проведення виплат. У відповіді Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №121/17-6 від 19.09.2017 року позивачу було роз'яснено, що для вирішення питання виплати пенсії позивачу необхідно знову особисто звернутись до відповідних органів, надати необхідні документи та дотриматися відповідної процедури. Аналогічні роз'яснення позивач отримав у відповіді №2162/0/5-17/22 від 20.07.2017 року Міністерством Соціальної Політики України.
Але по факту заява позивач до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 06.09.2017 року № 121/п-6 про виплату пенсії в повному обсязі за період з квітня 2017 року по теперішній час залишається не вирішеною.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
07.11.2014р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 595 «Про деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області.
Частиною 3 ст. 4 Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон №1058-IV) передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону №1058 передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Згідно з ст. 1 Закону України від 20.10.2014р. №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місця проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Згідно ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Крім того, не підтвердження фактичного місця проживання не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016р. № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії.
Як свідчать матеріали справи, позивач з 2000р. є пенсіонером та 13.06.2017 від Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Харківський області до Лозівської міської ради Харківської області надійшло звернення стосовно призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою № 365, однак заява позивача до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про виплату пенсії в повному обсязі за період з квітня 2017 року по теперішній час відповідачем не вирішена.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що наявні підстави визнати протиправними дії Лозівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, щодо припинення з квітня 2017 року нарахування та виплати пенсії позивачу та задоволення похідних позовних вимог про виплату пенсії позивачу за вказаний період.
Стосовно нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів, відповідно до вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», слід зазначити наступне.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ (надалі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (надалі - Порядок № 159).
Згідно зі ст. 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Згідно з п. 2 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Виходячи з вищенаведеного, що основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Згідно п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню. Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були неправильно застосовані норми чинного матеріального та процесуального права, і як наслідок апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити .
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.04.2018 по справі № 820/956/18 скасувати.
Прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Лозівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області щодо припинення з квітня 2017 року нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1;
Зобов'язати Лозівське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, нарахування та виплату пенсії за віком з 01.04.2017 року, а також нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів, відповідно до вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати".
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)С.С. РезніковаСудді(підпис) (підпис) А.О. Бегунц В.В. Старостін Повний текст постанови складено 10.09.2018.