
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
02 серпня 2018 рокусправа № 808/3250/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Сафронова С.В.
судді: Чепурнов Д.В., Мельник В.В.,
за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року
у адміністративній справі № 808/3250/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
в с т а н о в и л а :
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 р. відмовлено у задоволені позову ПАТ «Запоріжжяобленерго» стосовно визнання протиправним та скасування прийнятого Офісом ВПП ДФС (Запорізьке управління) податкове повідомлення-рішення №0004834709 від 04.08.2017 р., яким позивачу було штраф в розмірі від 10% до 30% за порушення граничного строку для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зазначене рішення суду першої інстанції оскаржено позивачем до апеляційного суду в частині визначеної податковим повідомленням-рішенням № 0004834709 від 04.08.2017 р. суми - 3 915 770,49 грн., яка є штрафними санкціями, застосованими відповідачем згідно пункту 120-1.1. статті 120-1 Податкового кодексу України за несвоєчасну реєстрацію в Єдиному реєстрі складених в 2017 році низки податкових накладних/розрахунків коригування, які не підлягали наданню покупцям (не платникам ПДВ).
Підставою для оскарження позивачем рішення суду першої інстанції до апеляційної інстанції стало на думку позивача помилкове застосування судом у спірних правовідносин положень п. 120-1.1. ст.120-1 Податкового кодексу України якою передбачено застосування штрафних санкцій до платників податку на додану вартість за порушення передбаченого ст.201 цього Кодексу граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не врахування судом того, що виявлені відповідачем та зафіксовані в акті перевірки № 691/28-10-47-09/00130926 від 14.07.2017 р. податкові накладні/розрахунки коригування, що складені в 2017 році та не підлягали наданню отримувачам (покупцям) які не є платниками ПДВ - не підлягали реєстрації в ЄРПН.
Апеляційна скарга позивача мотивована помилковим розумінням та застосування до спірних правовідносин положень пункту 120-1.1. статті 120-1 Податкового кодексу України, в якому передбачено застосовування до платників податку штрафних санкцій за порушення ними граничного строку реєстрацїї/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, та прямо визначено незастосування таких штрафних санкцій у трьох окремих випадках, а саме, якщо податкові накладні/розрахунки коригування: не надаються отримувачу (покупцю); складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування; і складені на постачання товарів/послуг для операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою. Проте, на думку апелянта, суд першої інстанції підтримавши позицію відповідача, не звернув увагу, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування відбулася внаслідок того, що покупцями у даному спірному є неплатники ПДВ і податкові накладні/розрахунки коригування не надаються отримувачу (покупцю), відповідно, права на податковий кредит зазначеної категорії споживачів (покупців) жодним чином не ущемляються, а викладена в листі № 6304/6/99-99-15-03-02-15 від 28.03.2017 р. індивідуальна податкова консультація ДФС України, на яку спиралися відповідач та суд першої інстанції, була за апеляційною скаргою ПАТ «Запоріжжяобленерго» скасована Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2017 р. у справі № 808/1842/17, яка має преюдиціальне значення для даної адміністративної справи відповідно до ч.4 ст.78 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін, обговоривши наведені в апеляційній скарзі доводи позивача та заперечення відповідача, перевіривши матеріали справи та правильність застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин норм матеріального права, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову - залишити без змін, виходячи з нижченаведеного.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржуване у цій справі податкове повідомлення-рішення №0004834709 від 04.08.2017, яким до позивача застосовано штраф на загальну суму 3972006,27 грн. (з податку на додану вартість), з яких: 1) за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ триста п'ятдесят тисяч вісімдесят дев'ять грн. 03 коп. - штраф в розмірі 10% у сумі тридцять п'ять тисяч вісім грн. 90 коп.; 2) за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ дев'ятнадцять мільйонів сто двадцять три тисячі сімсот дев'яносто п'ять грн. 91 коп. - штраф в розмірі 20% у сумі три мільйони вісімсот двадцять чотири тисячі сімсот п'ятдесят дев'ять грн. 18 коп.; 3) за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ триста сімдесят чотири тисячі сто двадцять сім грн. 28 коп. - штраф в розмірі 30% у сумі сто дванадцять тисяч двісті тридцять вісім грн. 18 коп. (т.1, а.с. 14-15), було прийнято Офісом ВПП ДФС (Запорізьке управління) на підставі акту «Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та даних, зазначених в декларації з податку на додану вартість за травень 2017 року» №691/28-10-47-09/00130926 від 14.07.2017, в якому саме і зафіксовано порушення позивачем граничних строків для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, які були складені в 2016-2017р.р. та не підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) - не платникам податку на додану вартість, а також підлягають наданню покупцям (споживачам електричної енергії) - платникам податку на додану вартість.
Вирішуючи спір у цій справі по суті, судом першої інстанції правильно встановлено, що між сторонами по цій справі виник спір щодо застосування норм права у зв'язку з чим суд детально проаналізував положення п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст.14, ст.49, ст.195, ст.196, ст.197, п.198.5 ст.198, п.200-1.3 п.200-1.9 ст.200-1, п.201.1 п.201.5 п. 201.10 ст.201, п. 120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України і п.11 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а також п.3, пп.9-16 та п.19 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого 31.12.2015 наказом Міністерства фінансів України №1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267 (надалі - «Порядок заповнення податкової накладної»), та п.2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), внаслідок чого суд дійшов обґрунтованого висновку про не доведеність позивачем неправомірності застосування відповідачем штрафу з податку на додану вартість у розмірі 3915770,49 грн. за несвоєчасну реєстрацію складених в 2017 році «податкових накладних/розрахунків коригування, які не підлягають наданню покупцям (не платникам ПДВ)», як для операцій на постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою (тобто, виключення передбачені п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України).
Судова колегія погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції та з тим, що у суду не може у спірних правовідносинах бути зауваження щодо визначення відповідачем штрафу у податковому повідомленні-рішенні №0004834709 від 04.08.2017, оскільки положеннями ст. 49 ПК України чітко встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків, і платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10 ст. 200 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Згідно ст. п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Враховуючи викладене вище, на думку колегії суддів суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», а доводи апелянта про неправомірне застосування податковим органом передбачених ст.120-1 ПК України штрафних санкцій у зв'язку з тим, що складені на постачання неплатникам податку податкові накладні не надаються отримувачу - не спростовують висновків суду у цій справі, оскільки чинне законодавство не передбачає застосування штрафних санкцій у разі порушення граничного строку реєстрації податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), тільки за умови якщо вони складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
При цьому, судова колегія суддів не може сприймати позицію позивача у цій справі навіть помилковим розумінням матеріальних норм права з огляду на опубліковане ПАТ «Запоріжжяобленерго» 14 травня 2018 на власному сайті інформації щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , якою повідомив споживачів електроенергії про наявність об'єктивних обставин, які унеможливлюють своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних по операціях з постачання електричної енергії та послуги з компенсації перетікання реактивної електроенергії.
Таким чином, судова колегія визнає, що першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а відповідно підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 242, 315, 316, 322 325, 328 КАС України, суд,-
П о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року - залишити без змін
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: С.В. Сафронова
Суддя: Д.В. Чепурнов
Суддя: В.В. Мельник