
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття провадження у адміністративній справі
10 вересня 2018 року справа № 2340/3509/18 м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво» до Офісу великих платників податків ДФС України та комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Уманьпиво» (вул. Успенська, 29, м. Умань, Черкаська область, 20300) з позовною заявою до Офісу великих платників податків ДФС України (Львівська пл., 8, м. Київ, 04053) та комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради (вул. Залязняка, 16, м. Умань, Черкаська область, 20300), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДФС України щодо: не організації проведення документальної перевірки комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради з урахуванням вимог, встановлених пп. 78.1.9 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України; не надання позивачу лімітних коштів на підставі внесення до складу податкового кредиту незареєстрованих комунальним підприємством «Уманьводоканал» Уманської міської ради податкових накладних; не повернення коштів позивача на підставі запиту від 06.06.2018, зарахованих на електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ;
- визнати бездіяльність комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради щодо не реєстрації податкових накладних за період з серпня 2015 року по липень 2018 року протиправною;
- зобов’язати Офіс великих платників податків ДФС України зареєструвати не зареєстровані з вини комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради податкові накладні за період з серпня 2015 року по липень 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов’язати Офіс великих платників податків ДФС України провести повернення коштів зайво зарахованих позивачем на електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ в сумі 1149487 грн. 22 коп.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що між позивачем та комунальним підприємством «Уманьводоканал» Уманської міської ради укладено договори на водопостачання з комунального водопроводу та водовідведення в комунальну каналізацію №39 від 02.03.2015 та №39 від 15.06.2016. Відповідно до 2.2, 2.3 та 2.5 вказаних договорів КП «Уманьводоканал» бере на себе зобов’язання забезпечувати позивача питною водою, а позивач приймає на себе обов’язок споживати послуги водопостачання та водовідведення та своєчасно сплачувати надані йому послуги. Позивач вчасно сплачує рахунки КП «Уманьводоканал» за користування послугами водопостачання та водовідведення, але з серпня 2015 року по липень 2018 року КП «Уманьводоканал» не реєструє податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивачем разом з деклараціями з ПДВ неодноразово подавались скарги на КП «Уманьводоканал», проте перевірка дотримання вимог податкового законодавства зі сторони КП «Уманьводоканал» у відповідності до пп. 78.1.9 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України не була проведена жодного разу. 06.06.2018 позивачем було подано запит до відповідача щодо повернення надмірно сплачених коштів з податку на додану вартість у сумі 1008622 грн. 77 коп., на який позивач 26.07.2018 отримав відповідь про відсутність можливості повернення коштів, зайво зарахованих на електронний рахунок в системі електронного документообігу адміністрування ПДВ. Позивач вважає, що вказана бездіяльність є протиправною та порушує його права.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Позивачем заявлено, зокрема, позовну вимогу про визнання бездіяльності комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради щодо не реєстрації податкових накладних за період з серпня 2015 року по липень 2018 року протиправною.
У прийнятті позовної заяви в цій частині слід відмовити з таких підстав.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб?єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, і спір виник у зв?язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб?єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб?єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб?єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.
Таким чином, адміністративні суди розглядають справи за позовами до суб?єктів владних повноважень щодо оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності.
У позовній заяві другим відповідачем зазначене комунальне підприємство «Уманьводоканал» Уманської міської ради, яке є суб’єктом господарської діяльності, а не суб’єктом владних повноважень.
За вказаних обставин позовна вимога про визнання бездіяльності комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради щодо не реєстрації податкових накладних за період з серпня 2015 року по липень 2018 року протиправною не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Однак позовні вимоги стосуються реєстрації комунальним підприємством «Уманьводоканал» Уманської міської ради податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, які підставою для виникнення у позивача податкового кредиту. Відтак, рішення суду може вплинути на права та обов’язки комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради.
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов?язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Таким чином, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі комунальне підприємство «Уманьводоканал» Уманської міської ради як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Спір виник із публічно-правових відносин, належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з?ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Згідно зі статтею 179 Кодексу адміністративного судочинства України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, що розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Керуючись статтями 162-163, 168, 171, 173, 179, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в частині визнання бездіяльності комунального підприємства «Уманьводоканал» Уманської міської ради щодо не реєстрації податкових накладних за період з серпня 2015 року по липень 2018 року протиправною.
В решті позовних вимог прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Призначити підготовче засідання на 10 жовтня 2018 року о 11 год. 00 хв., що буде проводитись одноособово суддею Руденко А.В. у приміщенні Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 117, із повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача комунальне підприємство «Уманьводоканал» Уманської міської ради (вул. Залізняка, 16, м. Умань, Черкаська область, 20300).
Запропонувати позивачу до початку підготовчого засідання надати до суду:
- належним чином завірені копії податкових накладних, вказаних у реєстрі незареєстрованих КП «Уманьводоканал» податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з серпня 2015 року по липень 2018 року;
- розрахунок суми податкового кредиту, включеного до графи 21 декларацій з податку на додану вартість, на загальну суму 1 149 487 грн. 22 коп. із зазначенням первинних документів бухгалтерського обліку по кожній незареєстрованій податковій накладній.
Запропонувати відповідачу надіслати у строк протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують фактичні обставини та докази надіслання їх копій позивачу.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
Позивачу - встановити строк п’ять календарних днів від дати отримання відзиву для надання відповіді на відзив до суду та відповідачу.
Відповідачу - встановити строк до початку судового засідання для надання заперечень на відповідь на відзив до суду та позивачу.
Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, комунальному підприємству «Уманьводоканал» Уманської міської ради, надіслати у строк протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі: до суду - пояснення щодо позову та докази надіслання їх копій позивачу та відповідачу; позивачу та відповідачу - копії пояснень та доданих до нього документів.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
У підготовче засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Учасники справи, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов?язані завчасно повідомити про це суд (ч. 2 ст. 131 КАС України).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяОСОБА_1