
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3747/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Попової О. Г.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший вид відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Коростенське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з пенсії МВС України на пенсію по інвалідності ІІІ групи.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що є особою, яка постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії А №122422С.
Вказує, що в листопаді 2017 року звертався до відповідача із заявою про переведення із отримуваної пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на отримання пенсії по інвалідності в порядку Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За твердженнями позивача, в лютому 2018 року ОСОБА_1 було отримано лист, яким відмовлено у заяві позивача щодо переведення з одного виду пенсії на інший.
Позивач наголошує, що він має право на переведення на отримання пенсії за інвалідністю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та надав до органів Пенсійного фонду України усі необхідні підтверджувальні документи, а тому дії відповідача в частині прийняття спірного рішення щодо відмови у переведенні з одного виду пенсії на інший є протиправними.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого судового засідання та викликом (повідомленням) учасників справи. Підготовче судове засідання у справі призначене на 09 серпня 2018 року о 10:00.
Підготовче судове засідання призначене на 09.08.2018 о 10:00 було відкладено на 20.08.2018 о 12:00 у зв'язку із неявкою позивача. Явку позивача в наступне судове засідання визнано обов'язковою.
Відповідач в порядку частини п'ятої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України та у строк, встановлений ухвалою суду від 18.07.2018 надіслав до відділу документального забезпечення суду відзив на позовну заяву вих. №6805/07 від 06.08.2018 відповідно до змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Зазначав, що позивачем не було надано усіх документів із зазначенням обов'язкових відомостей, а тому відповідач правомірно відмовив у заяві про переведення на інший вид пенсії. (а.с. 35 та зворот)
15 серпня 2018 року до відділу документального забезпечення суду надійшло клопотання відповідача про долучення письмових доказів. (а.с. 38)
В підготовче судове засідання, призначене на 20.08.2018 о 12:00 прибув позивач та представник відповідача. Протокольною ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 закрито підготовче засідання у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.09.2018 о 11:20, що зафіксовано секретарем судового засідання у протоколі судового засідання від 20.08.2018.
В судове засідання призначене на 04.09.2018 о 11:20 прибули позивач та представник позивача.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 35 та зворот).
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів МВС України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення серії ААЄ №153451 від 17.03.2011 (а.с. 21)
Встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 прирівняний до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією посвідчення серії А №122422С від 08.06.2016, виданого Житомирською обласною державною адміністрацією. (а.с. 4)
Позивач звертався до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.11.2017 про призначення (переведення на отримання) пенсії по інвалідності ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного із виконанням служби на ЧАЕС (а.с. 11)
Відповідно до рішення Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 26.02.2018 позивачу відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за завою ОСОБА_1 від 30.11.2017. (а.с. 25)
Відповідач листом вих. №2124/03.1 від 27.02.2018 повідомив ОСОБА_3, що в призначенні пенсії по інвалідності відповідно до ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" згідно заяви № 4251 від 30.11.2017 відмовлено.
Роз'яснено, що згідно з пп.5 п.2.1 розд.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються документи, які засвідчують особовий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АБС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у такій ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Зазначено, що за матеріалами пенсійної справи наявні такі документи: перереєстроване посвідчення особи 1 категорії учасника ліквідації внаслідок аварії на ЧАЕС видане 08.06.2016; свідоцтво про хворобу №94/45 від 09.02.2011 ВЛК УМВС України в Житомирській області; довідка за №131 від 08.06.1993 з військової частини 51327 де ОСОБА_1 проходив дійсну військову строкову службу з листопада 1988 року по травень 1991 року і з 28 червня 1989 року по 26 вересня 1989 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії атомної енергетичної установки на об'єкті ВМФ, яка не містить підставу видачі. Інших первинних документів немає. Враховуючи вищезазначене підстав для призначення пенсії немає. (а.с. 23-24)
Не погоджуючись із діями відповідача, наголошуючи, що він має право на переведення на отримання пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та надав до органів Пенсійного фонду України усі необхідні підтверджувальні документи, а тому дії відповідача в частині прийняття спірного рішення щодо відмови у переведенні з одного виду пенсії на інший є протиправними, ОСОБА_1 звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи на відповідність ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 16 Конституції України визначено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Частиною третьою статті 46 Основного Закону проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).
Статтею 59 Закону №796-XII визначено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №22-1).
Пунктом 1.5 розділу І Порядку №22-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Згідно з п.1.7 розд. І Порядку 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший визначено розділом ІІ Порядку №22-1.
Відповідно до пп.1 п.2.1 розд. ІІ Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи:
- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
- документи про місце проживання (реєстрації) особи;
- документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно з п. 2.2 розд. ІІ Порядку 22-1 до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1 - 4 пункту 2.1 цього розділу.
Положеннями пункту 2.8 розд ІІ Порядку №22-1 визначено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. При переведенні на пенсію по інвалідності з іншого виду пенсії орган, що призначає пенсію, додає до пенсійної справи виписку з акта огляду МСЕК про встановлення або зміну групи інвалідності.
У відповідності до п.2.23 розд. ІІ Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Пунктом 2.24 розділу ІІ Порядку №22-1 встановлено, що при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України для визначення розміру пенсії за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Положеннями пункту 4.1 розділу IV Порядку №22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно з п.4.2 розд. ІV Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Так, відповідно до змісту спірного рішення №8 від 26.02.2018 (а.с. 25) та листа Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вих. №2124/03.1 від 27.02.2018 за матеріалами пенсійної справи наявні такі документи: перереєстроване посвідчення особи 1 категорії учасника ліквідації внаслідок аварії на ЧАЕС видане 08.06.2016; свідоцтво про хворобу №94/45 від 09.02.2011 ВЛК УМВС України в Житомирській області; довідка за №131 від 08.06.1993 з військової частини 51327, згідно якої ОСОБА_1 проходив дійсну військову строкову службу з листопада 1988 року по травень 1991 року і з 28 червня 1989 року по 26 вересня 1989 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії атомної енергетичної установки на об'єкті ВМФ, яка не містить підставу видачі. Враховуючи, що інших первинних документів в матеріалах пенсійної справи немає, відповідачем було зроблено висновок про відсутність підстав для призначення (переведення на інший вид) пенсії позивачу. (а.с. 23-24)
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд погоджується із висновками відповідача та зазначає, що надані ОСОБА_1 документи не відповідають вимогам Порядку №22-1.
Зокрема, довідка військової частини 51327 №131 від 08.06.1993 не містить зазначення підстави видачі, населеного пункту чи об'єкту, де особою виконувались роботи. (а.с. 39)
Відповідачем були вжиті усі необхідні заходи для отримання додаткової інформації та підтверджувальних документів, передбачені Порядком №22-1, зокрема, направлялися відповідні запити до архівних установ, що підтверджується наявними у матеріалах справи відповідями на вказані запити.
Суд також звертає увагу позивача, що зазначені у спірній відмові обставини не заперечують та не спростовують наявність відповідного права у позивача та можливість його подальшого переведення на пенсію по інвалідності відповідно до положень Закону №796-XII при наявності всіх необхідних документів.
Таким чином, після отримання усіх необхідних підтверджувальних документів, які відповідатимуть вимогам Порядку №22-1, ОСОБА_1 не позбавлений права повторно звернутися до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із відповідною заявою про переведення на пенсію по інвалідності в порядку Закону №796-XII.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв у на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем на виконання ч.2 ст.77 КАС України та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів спростовано, а позивачем не підтверджено наявності протиправних дій Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший вид відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246 КАС України, суд,
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11512. РНОКПП НОМЕР_1) до Коростенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського, 16/1, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501. ЄДРПОУ 37909216) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складене: 10 вересня 2018 року.
Головуючий суддя О.Г. Попова