
Справа №: 716/1474/18
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.09.2018 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., за участю секретаря Барабащук О.А., прокурора Бужака Д.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Заставна адміністративний матеріал, що надійшов із Управління захисту економіки в Чернівецькій області відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, приватного підприємця, депутата Чуньківської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області VII скликання, раніше до адміністративної відповідальності не притягався, про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1, являючись депутатом Чуньківської сільської ради VІІ скликання, будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов»язані з корупцією, діючи умисно, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 20.08.2018, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічна, за 2016 р.), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав та пояснив, що він являється депутатом Чуньківської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області VII скликання. Виконуючи свої обов'язки, він був обізнаний про необхідність подачі Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 - 2017 р.р., проте електронний ключ він виготовив лише в березні 2018 р., за допомогою якого зареєструвався у Єдиному державному реєстрі Декларацій та 23.03.2018 подав декларацію за 2017 рік, а в серпні 2018 р. йому було повідомлено також про необхідність подачі декларації за 2016 рік, яку він вчасно не подав, оскільки вважав, що немає такої необхідності, та після зауваження подав її лише 20.08.2018. Вказав, що поважних причин пропуску строку подання декларації за 2016 рік у нього не було, в той же час у нього була можливість подати декларацію вчасно.
Прокурор Бужак Д.Ю. в судовому засіданні просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, вважаючи, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у зв»язку із чим він повинен нести адміністративну відповідальність, передбачену цією статею.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», що підтверджено сукупністю зібраних до протоколу та досліджених судом доказів.
Зокрема, згідно протоколу №01 І сесії VII скликання Чуньківської сільської ради від 05.11.2015 ОСОБА_2 набув повноважень депутата в результаті обрання його депутатом до Чуньківської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області (а.с.29-30).
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єктами, на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради АР Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Також, відповідно до ч.1 ст. 45 цього Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 ч.1 ст.3 цього Закону, зобовязані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Відповідно до п.п. 1 п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація субєкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин -1 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Верховною Радою України 23.03.2017 прийнято Закон №1975-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб», який набрав чинності 30.03.2017.
Відповідно до цього Закону строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» подають таку декларацію вперше, у 2017 році було продовжено до 01.05.2017.
З наведеного випливає, що ОСОБА_1, являючись депутатом Чуньківської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області, будучи відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» субєктом відповідальності за правопорушення, пов»язані з корупцією, зобов»язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік - до 00:00 год. 01.05.2017 .
Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією №197 від 30.08.2018, ОСОБА_1 у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 р. за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, лише 20.08.2018.
З скриншоту, опублікованої ОСОБА_1 на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічної Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 р. вбачається, що вона була опублікована 20.08.2018, о 10:16 год. (а.с.17-21).
Частиною 1 ст.172-6КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, повязані з корупцією» від 22.05.2017 №223-943/0/4017 конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв»язку із хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Як встановлено судом, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації у ОСОБА_1 не було. Даний факт був підтверджений останнім особисто в судовому засіданні.
Також, з письмових пояснень голови Чуньківської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області ОСОБА_3 від 17.08.2018 вбачається, що ним особисто було повідомлено депутатський корпус Чуньківської сільської ради про необхідність в термін до 01.05.2017, подачі до НАЗК е-декларації за 2016 рік та до 01.04.2018 – деклараціх за 2017 рік. Також у 2017-2018 р.р. для депутатів сільської ради було розроблене письмове повідомлення про необхідність подачі ними декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій влади або місцевого самоврядування на сайт НАЗК, в яких депутати розписувалися про ознайомлення особисто (а.с.15-16).
З письмових пояснень секретаря Чуньківської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області ОСОБА_4 від 17.08.2018 вбачається, що вона неодноразово повідомляла депутатів сільської ради під час проведення сесій сільської ради про необхідність подачі на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, Декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016-2017 р.р., проводила з ними постійну роз»яснювальну роботу з питання обов»язкового вивчення вимог Закону України «Про запобігання корупції» та своєчасного подання Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Крім того, у 2017-2018 р.р. для депутатів сільської ради було розроблене письмове повідомлення про необхідність подачі ними декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій влади або місцевого самоврядування на сайт НАЗК, в яких депутати розписувалися про ознайомлення особисто.(а.с.13-14).
Згідно довідки Чуньківської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області №184 від 15.08.2018 - в приміщенні Чуньківської сільської ради в наявності є комп»ютерна техніка з доступом до всесвітньої мережі Інтернет (а.с.37).
З довідки Чуньківської сільської ради Заставнівського району Чернівецької області № 185 від 15.08.2018 вбачається, що до Чуньківської сільської ради ніхто з депутатів 7 скликання не звертався за допомогою щодо здачі декларації на сайт НАЗК, на протязі 2017-2018 р.р. (а.с.36).
З огляду на наведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 без поважних причин не вжив усіх належних дієвих та послідовних заходів щодо своєчасного, а саме до 01.05.2017, заповнення декларації на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто для повного виконання ним, як суб'єктом декларування, вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим порушив вимоги фінансового контролю, отже вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, за що повинен нести адміністративну відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке відноситься до правопорушень, пов'язаних з корупцією, особу правопорушника, пом'якшуючі обставини, а саме: визнання вини та щире каяття, обставини, за яких було вчинене дане правопорушення, приходжу до висновку, що накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі буде необхідним і достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Керуючись ст. ст. 23, 27, 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 251, 283-284 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів, що складає 850 (вісімсот пятдесят) гривень, за порушення вимог ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 352 (трьохсот пятидесяти двох) гривень 40 коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до апеляційного суду Чернівецької області через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Пухарєва О.В.