Рішення № 76357201, 11.09.2018, Таращанський районний суд Київської області

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
379/1045/18
Номер документу
76357201
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 379/1045/18

2-о/379/33/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.09.2018 року м.Тараща

Таращанський районний суд Київської області в складі:

головуючого: судді Потеряйко С.А.,

з участю секретаря судових засідань: Іванченко Т.Б., Бакал О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща справу за заявою ОСОБА_3, заінтересована особа: Білоцерківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду з даною заявою і просить суд встановити факт його роботи на території посиленого радіоекологічного контролю в м. Тараща Київської області в період з 02.01.1990 року по 08.05.1998 року.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_3 доводи заяви підтримав та пояснив, що в травні 2018 року він звернувся для призначення пенсії по віку з відповідними документами до Таращанського відділу обслуговування громадян Білоцерківського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Київській області відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки має відповідне посвідчення НОМЕР_2 (потерпілий 4 категорії).

Рішенням Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 7 від 25.05.2018 року йому відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю довідки про роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

В серпні 2018 року він звертався до Комунальної установи Таращанської райради «Трудовий архів» та отримав відповідь, що документи по особовому складу за 1990-1998 роки від Інспекції держтехнагляду не надходили і місце їх знаходження невідоме. Крім того, у серпні цього ж року він звертався до Державного архіву Київської області та департаменту агропромислового розвитку Київської облдержадміністрації звідки отримав відповіді про відсутність даних стосовного його трудового стажу. Про місцезнаходження інформації стосовно його трудового стажу їм нічого невідомо.

Відповідно записів в трудовій книжці серії НОМЕР_3, що виписана на його ім'я з 02.01.1990 року відповідно до наказу № 6-к від 02.01.1990 року начальника обласної інспекції Держтехнагляду Київського облвиконкому, його було призначено ведучим інженер-інспектором по Таращанському району.

В зв'язку із зміною законодавства з 02.06.1992 року, він призначений в порядку переводу спеціалістом 1 категорії інспекції Держтехнагляд по Таращанському району обласної державної адміністрації.

08.05.1998 року наказом № 14 його звільнено з посади провідного спеціаліста по Таращанському району у зв'язку з скороченням штатної чисельності згідно ст. 40 КЗпП України.

В період роботи інженером інспекції Держтехнагляд по Таращанському району його робоче місце знаходилося в м. Тараща Київської області. Відповідно довідки Таращанської міської ради № 761 від 06.06.2018 територія м. Тараща Київської області по радіаційній забрудненості відносилася до 4 зони.

Видача йому у встановленому порядку відповідного посвідчення 24.01.1994 року прямо вказує на роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Він є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Встановлення факту роботи на території посиленого радіоекологічного контролю України має юридичне значення та необхідне йому для призначення пенсії.

Представник заінтересованої особи Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки до суду не повідомив.

Свідок ОСОБА_5 суду показав, що знає заявника з 1986 року. Він дійсно працював ведучим інженер-інспектором по Таращанському району обласної інспекції Держтехнагляду. Його робоче місце було в приміщенні виконкому, райдержадміністрації, яке знаходиться в м.Тараща по вул. Революції.

Свідок ОСОБА_6 надала аналогічні покази.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 в травні 2018 року звернувся для призначення пенсії по віку з відповідними документами до Таращанського відділу обслуговування громадян Білоцерківського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Київській області відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки має відповідне посвідчення НОМЕР_2 (потерпілий 4 категорії).

Рішенням Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 7 від 25.05.2018 року заявнику відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю довідки про роботу в зоні посиленого радіоекологічного контролю (а.с. 15-16).

В серпні 2018 року заявник звертався до Комунальної установи Таращанської райради «Трудовий архів» та отримав відповідь, що документи по особовому складу за 1990-1998 роки від Інспекції держтехнагляду не надходили і місце їх знаходження невідоме (а.с. 21). Крім того, у серпні цього ж року він звертався до Державного архіву Київської області та департаменту агропромислового розвитку Київської облдержадміністрації звідки отримав відповіді про відсутність даних стосовного його трудового стажу (а.с. 20).

Відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_3, що виписана на ім'я заявника, з 02.01.1990 року відповідно до наказу № 6-к від 02.01.1990 року начальника обласної інспекції Держтехнагляду Київського облвиконкому його було призначено ведучим інженер-інспектором по Таращанському району.

З 02.06.1992 року ОСОБА_3 призначений в порядку переводу спеціалістом 1 категорії інспекції Держтехнагляд по Таращанському району обласної державної адміністрації.

08.05.1998 року наказом № 14 ОСОБА_3 звільнено з посади провідного спеціаліста по Таращанському району у зв'язку з скороченням штатної чисельності згідно ст. 40 КЗпП України (а.с. 11-12).

В період роботи інженером інспекції Держтехнагляд по Таращанському району робоче місце заявника знаходилося в м. Тараща Київської області.

Відповідно довідки Таращанської міської ради № 761 від 06.06.2018 територія м. Тараща Київської області по радіаційній забрудненості відносилася до 4 зони (а.с. 18).

24.01.1994 року Київською облдержадміністрацією на ім'я заявника видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія НОМЕР_2 (категорія 4) (а.с. 17).

Відповідно до рішення Таращанського районного суду Київської області від 06.08.2018, посвідчення громадянина, який постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія НОМЕР_2 (категорія 4) дійсно належить заявнику в справі.

Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в судовому засіданні підтвердили той факт, що ОСОБА_3 дійсно працював в зоні посиленого радіоекологічного контролю в м. Тараща Київської області з 1990 по 1998 рік, оскільки вони працювали разом із заявником.

Вказані обставини встановлено з пояснень заявника, показів свідків, матеріалів справи, вивчених в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені також факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або оновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема, потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 11 цього Закону до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до статті 55 цього Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до пункту 2 «Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлено, що заявник є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Задоволення заявлених вимог має для ОСОБА_3 юридичне значення.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст. 9, 11, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995р., ст.ст. 81, 89, 95, 259, 264, 293, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт роботи ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 на території посиленого радіоекологічного контролю в м. Тараща Київської області в період з 02.01.1990 року по 08.05.1998 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Київської області.

У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності з 15.12.2017, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Київської області через Таращанський районний суд Київської області.

Головуючий:С. А. Потеряйко