Рішення № 76352707, 11.09.2018, Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
200/12289/17
Номер документу
76352707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОСОБА_1

м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 57

тел. канцелярії 744-00-77, факс 744-17-64, email – inbox@bs.dp.court.gov.ua

Справа № 200/12289/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2018 року м.Дніпро

Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська

в складі: головуючого – судді Шевцова Т.В.

при секретарі судового засідання – Агашаріфовій В.А.

розглянувши у в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Транс» до Комунального підприємства «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» ОСОБА_1 міської ради» про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним дії Комунального підприємства «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» ОСОБА_1 міської ради» щодо проведення демонтажу технологічного обладнання (газових модулів), які знаходяться в експлуатації Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Транс» та зобов’язання відповідача повернути незаконно демонтоване технологічне обладнання (газозаправні модулі), а саме: резервуари – заводський № 1099 – 5 куб.м., №1057 – 5 куб.м., насос – заводський номер 442379 Тип SKC 4.08.5.1160 LPG, колонку відпуску газу - заводський номер 1466, тип Шельф 100 – 1 LPG, резервуар - заводський номер – 02223 – 7,3 куб.м., насос – заводський номер – 448422 Тип SKC 4.08.5.1160 LPG, колонку відпуску газу №0212001 Тип – PETRO PRIMUS LPG – 1-U, резервуар - заводський номер – 02005 – 10 куб.м., насос – заводський номер – 448425 Тип SKC 4.08.5.1160 LPG, колонку відпуску газу - заводський номер – 0212003 Тип – PETRO PRIMUS LPG – 1-U на автомобільні газозаправні станції, які розташовані за адресами: Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул..Космічна, 28/А, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Святогірська (Красногірська), буд.2/Г, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Генерала Захарченка, буд.11/А та стягнення з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що 27.07.2016 року прийнято рішення «Про створення робочої групи щодо перевірки діяльності газових автозаправних станцій (пунктів) на території міста ОСОБА_1» №54/12, яким передбачено створення робочої групи, якій доручено провести перевірки та за наслідками перевірок надавати приписи про негайне усунення порушень. У випадку невиконання приписів здійснювати комплекс заходів з демонтажу передбачений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Дніпропетровську від 30.01.2013 року № 33/31.

01 грудня 2016 року Рішенням Дніпровської міської ради № 78/16 «Про забезпечення знесення (демонтажу) незаконних газових автозаправних станцій (пунктів) на території міста Дніпра було доручено Комунальному підприємству «Благоустрій» Дніпровської міської ради вжити заходів щодо знесення (демонтажу) газових автозаправних станцій (пунктів) на території міста Дніпра, які працюють з порушенням вимог чинного законодавства України у сфері благоустрою та встановлених правил безпеки їх роботи.

В той же час регламентування робіт по демонтажу тичасових споруд був передбачений рішенням міської ради «Про внесення змін та доповнень до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м.Дніпропетровську №43/37 від 24.07.2013 року. Зазначає, що даним рішенням передбачені повноваження департаменту споживчого ринку та сфери послуг, департаменту взаємодії з правоохоронними органами, а також інших виконавчих органів за окремим рішенням виконавчого комітету на складання актів обстеження території та приписів з вимогою демонтажу тимчасових споруд. У випадку невиконання припису передбачено, що за наказом департаменту споживчого ринку та сфери послуг, департаменту взаємодії з правоохоронними органами, або іншого органу визначеного окремим рішенням виконавчого комітету здійснюється демонтаж тимчасової споруди із залученням інших визначених ними осіб. Позивач стверджує, що статут КП «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» ОСОБА_1 міської ради» не передбачає права здійснення демонтажу технологічного обладнання (газозаправних модулів).

Разом з тим позивач зазначає, що демонтаж технологічного обладнання (газових модулів) на автомобільних газозаправних станціях відбувався у неділю 18.06.2017 року, коли керівництво підприємства було на вихідних. Стверджує, що тільки після проведення демонтажу газозаправних модулів ТОВ «Енерджі Транс» отримало акти усунення недоліків б/н від 18.06.2017 року. Позивач зазначає, що КП «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» ОСОБА_1 міської ради» протиправно здійснило дії щодо демонтажу технологічного обладнання всупереч нормам чинного законодавства та положень Статуту, згідно якого воно створено і діє.

Ухвалою суду від 24.01.2018 року розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.

24.01.2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку, що позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.79 КАС України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Судом встановлено, що у відповідності до договорів оренди №ВТ/01-17 від 11.01.2017 року, укладеного з ТОВ «Вельт» (орендодавець) , №ГЗ/01-17 від 11.01.2017 року, укдаденого з ТОВ «Газеко» (орендодавець), №ДЖ/ЕНТ-2017 від 11.01.2017 року, укладеного з ТОВ «Діенджі Ейв» (орендодавець) автомобільні газозаправні станції знаходяться в експлуатації ТОВ «Енерджі Транс».

Рішенням Дніпровської міської ради № 78/16 «Про забезпечення знесення (демонтажу) незаконних газових автозаправних станцій (пунктів) на території міста Дніпра від 01.12.2016 року вирішено, вжити заходів щодо знесення (демонтажу) газових автозаправних станцій (пунктів) на території міста Дніпра, які працюють з порушенням вимог чинного законодавства України у сфері благоустрою та встановлених правил безпеки їх роботи.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються ними у своїй діяльності, а також актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими в межах їхньої компетенції.

Згідно з п.44 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до ч.1,2 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади. Частинами 3,4 ст.28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Як вбачається зі змісту ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», що до об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування (парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам'ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування), прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору, а також можуть належати й інші території в межах населеного пункту.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Відповідно до ч.ч.1,4 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Частиною 1 ст.40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 року за №1330/20068 (далі - Порядок №244).

Відповідно до п.п.1.3,1.6 Порядку №244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Згідно з п.2.1 Порядку №244 підставою для розміщення тимчасових споруд є паспорт прив'язки тимчасових споруд.

Пунктами 2.30,2.31 вищевказаного Порядку №244 встановлено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення тимчасової споруди, така тимчасова споруда підлягає демонтажу.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, керуючись, зокрема, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, Камянською міською радою було прийнято рішення ОСОБА_1 міської ради від 30.01.2013р. № 33/31 затверджено «Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Дніпропетровську» (далі - Порядок розміщення ТС).

Відповідно до п.4.1 Порядку розміщення ТС контроль за утриманням та розміщенням ТС здійснюється департаментом споживчого ринку та сфери послуг ОСОБА_1 міської ради.

Порядок проведення демонтажу тимчасових споруд детально викладений в рішенні ОСОБА_1 міської ради від 24.07.2013 р. №43/37 «Про внесення змін та доповнень до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Дніпропетровську».

Відповідно до п.5.5 Порядку розміщення ТС (в редакції рішення ОСОБА_1 міської ради від 24.07.2013 р. №43/37) здійснення демонтажу покладено на Виконавчий комітет ОСОБА_1 міської ради, Департамент споживчого ринку і сфери послуг ОСОБА_1 міської ради та Департамент взаємодії з правоохоронними органами, мобілізаційної та оборонної роботи і з питань надзвичайних ситуацій ОСОБА_1 міської ради.

Відповідачем зазначено та підтверджено матеріалами справи, що 08.06.2017 року на місцях розташування АГЗС (вул. Космічна, 28А, вул. Святогірська (Красногірська), 2Г та вул. Захарченка, 11А) інспекторами Відповідача було видано приписи про необхідність звільнення об’єктів благоустрою від тимчасових споруд. Проте, особи, які безпосередньо займались відпуском газу, відмовились від отримання приписів, приписи було закріплено безпосередньо на модулях АГЗС, а 16.06.2017 року відповідно до наказу Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету №173 «Про демонтаж тимчасових споруд», вищевказані ТС були демонтовані.

З урахуванням зазначеного, Відповідач, як орган контролю за утриманням та розміщенням ТС, діяв у межах своїх повноважень та у відповідності до чинного законодавства. Таким чином, у задоволенні позовних слід відмовити.

Відповідно до ст.143 КАС України судовий збір слід віднести за рахунок позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 13, 72-79, 90, 143, 159, 241-246, 255, 257-263, 286 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Транс» до Комунального підприємства «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» ОСОБА_1 міської ради» про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.

Судовий збір не відшкодовувати.

Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі в 30-денний строк, з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.В.Шевцова