
справа №619/3619/17
провадження №2-а/619/27/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2018 року м.Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді- Остропілець Є.Р.,
при секретарі судового засідання- Жорняк А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Дергачі адміністративну справу за позовом Депутата Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області ОСОБА_2 до Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області «Про визнання недійсним та скасування рішень Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області»,-
ВСТАНОВИВ:
До Дергачівського районного суду Харківської області від 03.111.2017 року надійшла позовна заява від Депутата Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області ОСОБА_2 до Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області «Про визнання недійсним та скасування рішень Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області».
Позивач посилається на те, що вона є депутатом Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області та відповідно до п.2 статті 2 як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування. Пунктом 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
на позивача, як на особу, що займає посаду депутата органу місцевого самоврядування покладено обов'язок діяти «лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України...».
Відповідно до пункту 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» «Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням». Тобто, позивач при здійсненні своїх посадових повноважень приймає участь у прийнятті рішень відповідача Солоницівської селищної ради шляхом відкритого поіменного голосування і при цьому повинна діяти «лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України...». Відповідачем Солоницівською селищною радою Дергачівського району Харківської області 11 квітня 2013 року на ХХХУІ сесії УІ скликання були прийняті рішення №9 «Про затвердження Порядку (Алгоритму) розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради (далі по тексту Порядок (Алгоритм) розміщення ТС та рішення №10 «Про затвердження Тимчасового порядку встановлення земельного сервітуту для розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради.
Оскаржувані рішення, з точки зору позивача, є незаконними, оскільки є прийнятими відповідачем з порушенням вимог ч.2 статті 19, статті 143 Конституції України, статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 4 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», статей 116, 123 Земельного кодексу України, норми Закону України «Про оренду землі» та процедур, встановлених чинним законодавством України, Регламентом Солоницівської селищної ради.
Вищевказані рішення безпосередньо впливають на права та обов'язки Позивача, як депутата місцевої ради, та на яку вказані рішення, затверджені ними Порядки, покладають обов'язок приймати учать у прийнятті рішення колегіального органу шляхом голосування за затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торгівельного призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради, виготовлених на замовлення фізичних осіб - підприємців та за встановлення земельних сервітутів для розміщення тимчасових споруд торгівельного призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради, тобто зобов'язують діяти не в- межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач вважає, що оскаржувані рішення прийняті Солоницівською селищною радою з перевищенням повноважень та в порушення норм Конституції та законів України, а також є такими, що порушують права та інтереси членів Солоницівської територіальної громади Дергачівського району Харківської області, частину якої представляє позивач, що є суб'єктами господарювання і мають наміри щодо розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради.
У зв'язку із зазначеним, позивач вважає, що оскаржувані рішення підлягають визнанню не законними та скасуванню.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надала до суду заяву про слухання справи у її відсутність, без фіксації технічними засобами в письмовому провадженні. На задоволенні позову наполягала.
його відсутність, без фіксації технічними засобами в письмовому провадженні. Проти позову заперечує. Надав до суду відзив, в якому зазначає, що в даному позові відсутній предмет спору, через те, що порядок (алгоритм) розміщення Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про слухання справи у тимчасових споруд торговельного, побутового та соціально - культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради, прийнятий на XXXVI сесії селищної ради VI скликання від 11 квітня 2013 року втратив чинність у зв'язку з набранням чинності нової редакції даного порядку, та через те, що тимчасовий порядок встановлення земельного сервітуту для розміщення тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради скасований 30 листопада 2017 року на XXXII сесії VII скликання Солоницівської селищної ради рішенням № 28, позов не має підстав для задоволення та у його задоволенні слід відмовити в повному обсязі.
Суд вважає за можливе слухати справу без фіксування технічними засобами.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є депутатом Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області та відповідно до п.2 статті 2 як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування. Пунктом 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
на позивача, як на особу, що займає посаду депутата органу місцевого самоврядування покладено обов'язок діяти «лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України...».
Відповідно до пункту 3 Закону України «Про місцеве. самоврядування в Україні» «Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням». Тобто, Позивач при здійсненні своїх посадових повноважень приймає участь у прийнятті рішень відповідача Солоницівської селищної ради шляхом відкритого поіменного голосування і при цьому повинна діяти «лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуватися у своїй діяльності Конституцією і законами України...». Відповідачем Солоницівською селищною радою Дергачівського району Харківської області 11 квітня 2013 року на ХХХУІ сесії УІ скликання були прийняті рішення №9 «Про затвердження Порядку (Алгоритму) розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради (далі по тексту Порядок (Алгоритм) розміщення ТС та рішення №10 «Про затвердження Тимчасового порядку встановлення земельного сервітуту для розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради.
Оскаржувані рішення, з точки зору позивача, є незаконними, оскільки є прийнятими відповідачем з порушенням вимог ч.2 статті 19, статті 143 Конституції України, статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 4 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», статей 116, 123 Земельного кодексу України, норми Закону України «Про оренду землі» та процедур, встановлених чинним законодавством України, Регламентом Солоницівської селищної ради.
Вищевказані рішення безпосередньо впливають на права та обов'язки позивача, як депутата місцевої ради, та на яку вказані рішення, затверджені ними Порядки, покладають обов'язок приймати учать у прийнятті рішення колегіального органу шляхом голосування за затвердження комплексної схеми розміщення тимчасових споруд торгівельного призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради, виготовлених на замовлення фізичних осіб - підприємців та за встановлення земельних сервітутів для розміщення тимчасових споруд торгівельного призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради, тобто зобов'язують діяти не в- межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач вважає, що оскаржувані рішення прийняті Солоницівською селищною радою з перевищенням повноважень та в порушення норм Конституції та законів України, а також є такими, що порушують права та інтереси членів Солоницівської територіальної громади Дергачівського району Харківської області, частину якої представляє позивач, що є суб'єктами господарювання і мають наміри щодо розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради.
У зв'язку із зазначеним, позивач вважає, що оскаржувані рішення підлягають визнанню не законними та скасуванню.
Як передбачено п.2 ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 47 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі -Закон) постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Частиною 15 ст. 47 Закону визначено, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Статтею 63 Регламенту встановлено, що голова постійної комісії може бути за мотивованим рішенням селищної ради увільнений від виконання повноважень.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічна норма закріплена у частині третій статті 24 Закону України Закону, де зазначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Пунктом 9 ст. 49 Закону встанолено, що пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді.
За змістом п.13 ст. 46 Закону пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися, в т.ч. депутатами.
Як передбачено п.4 ч.2, ч.4 ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради має право вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті. Порядок реалізації зазначених прав депутатів місцевих рад визначається цим Законом, іншими законами України, які регулюють діяльність місцевих рад та їх органів, а також регламентом відповідної ради.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 26 Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.
Як передбачено п.2 ст. 33 Регламенту при наявності пропозицій про внесення до порядку денного додаткових питань, погоджених профільною постійною комісією, про внесення змін до порядку їх розміщення або депутатських запитів головуючий на засіданні селищної ради ставить запропонований проект порядку денного на голосування «за основу».
Таким чином, при наявності пропозицій про внесення до порядку денного додаткових питань вимагається погодження профільною постійною комісією, що відповідачем дотримано не було.
Згідно п.1 ст.15 Положення про постійні комісії Солоницівської селищної ради, затвердженого рішенням І сесії селищної ради VII скликання від 05.1 1.2015 №4 (в редакції згідно з рішенням IV сесії селищної ради VII скликання від 24.12.2015 № 14) голова постійної комісії обирається радою на її пленарному засіданні відкритим голосуванням більшістю депутатів від загального складу ради за пропозицією селищного голови.
За правилами частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внугрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України Про доступ до публічної інформації проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Як вбачається з протоколу №24 від 25.05.2017 до порядку денного було включено 21 питання, без наяності спірного питання, тоді як рішення прийнято по 27 питанням, в тому числі і оскаржуваного.
Таким чином, 25 травня 2017 року під час проведення ХХІV сесії VII скликання,
в порушення Регламенту, без підготування проекту рішення та розгляду профільною постійною комісією, було прийнято рішення про зняття позивача з посади голови комісії.
Згідно п.3 ст. 26 Регламенту рішення, прийняте з питання, не включеного до порядку денного є незаконним.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування", секретар сільської, селищної, міської ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Частиною 2 даної статті встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Проводячи аналіз рішення від 30 листопада 2017 року 32-ї сесії 7 скликання №28 «Про визнання такими, що втратило чинність рішення 36 сесії селищної ради 6 скликання від 11 квітня 2013 року №10 та рішення 16 сесії селищної ради 7 скликання від 24 листопада 2016 року №18», яке надав представник Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області, суд вважає, що відповідно до вказаного рішення, воно втратило чинність не з підстав незаконності, а з інших підстав.
Суд вважає можливим поновити строк позивачу для звернення до суду у зв'язку з наведенням поважних причин пропуску строку для звернення до суду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не дотримав вимоги закону, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позов задовольняється, а позивачем при зверненні суду сплачено судовий збір в розмірі 640,00грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 241-246, 250-251, 255, 295, 297 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Позов депутата Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати незаконними Рішення ХХХУІ сесії УІ скликання Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області від 11 квітня 2013 року:
№9 «Про затвердження Порядку (Алгоритму) розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження шдприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради»;
№10 «Про затвердження Тимчасового порядку встановлення земельного сервітуту для розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально- культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради».
Скасувати з моменту прийняття Рішення ХХХУІ сесії УІ скликання Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області від 11 квітня 2013 року:
№9 «Про затвердження Порядку (Алгоритму) розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради»
№10 «Про затвердження Тимчасового порядку встановлення земельного сервітуту для розміщеннятимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності на території Солоницівської селищної ради»
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 640,00грн. (шістсот сорок гривень).
ОСОБА_2: АДРЕСА_1
Солоницівська селищна рада Дергачівського району Харківської області: (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств - 04398821) Харківська область Дергачівський район смт Солоницівка вул. Визволителів, б.6.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є. Р. Остропілець