Постанова № 76334702, 04.09.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
149/919/18
Номер документу
76334702
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 149/919/18

Головуючий у 1-й інстанції: Альчук М.П.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

04 вересня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2018 року (прийняте у м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач 20.04.2018 звернувся із адміністративним позовом до Хмільницького міськрайонного суду в якому просив:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови в перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", здійснити з 01.10.2017 перерахунок пенсії з інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017.

20.04.2018 ухвалою Хмільницького міськрайонного суду справу передано до Вінницького окружного адміністративного суду за підсудністю.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 12.07.2018 в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, те що відповідно до п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою. Зазначений Порядок №1210 доповнено пунктом 9-1 згідно з Постановою КМУ №851 від 15.11.2017 та застосовується з 1 жовтня 2017 року. Цією ж Постановою КМУ внесено зміни до п. 1 Порядку №1210, а саме розширено перелік статей Закону №796-ХІІ, на яких поширюється дія порядку, шляхом включення до нього статті 59 Закону №796-ХІІ. Зазначені зміни застосовуються з 01.10.2017.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що дія ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на позивача не поширюється через відсутність факту проходження дійсної строкової служби під час участі у випробуваннях. Крім того, відповідач зазначив, що головне управління не наділено повноваженнями щодо призначення пенсій згідно вищевказаного закону, такими повноваженнями наділені виключно управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.

ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 22.03.2004.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Згідно довідки військової частини 31600 Міністерства оборони Російської Федерації від 28.02.2002 № 143/2/7749 ОСОБА_2 з травня 1986 року по жовтень 1990 року в період проходження служби у військовій частині 96667 приймав участь в підземних випробуваннях ядерної зброї на Новоземельському полігоні.

В січні 2018 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії по інвалідності, як учаснику ядерних випробувань.

23.01.2018 листом № 1991/Г-10 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії. В обґрунтування відмови відповідач зазначив, що заявник приймав участь в підземних випробуваннях ядерної зброї на Новоземельському полігоні не під час проходження дійсної строкової служби.

Не погодившись із такою відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач приймав участь в підземних випробуваннях ядерної зброї не під час проходження дійсної строкової служби, у зв'язку з чим не має права на перерахунок пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII та п. 9-1 Порядку № 1210.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Статтею ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) (в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017- застосовується з 01.10.2017) пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-XII, визначений Порядком № 1210.

Пунктом 9-1 Порядку № 1210 (який доповнено Постановою Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 та застосовується з 01.10.2017) передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою .

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 22.03.2004 та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Згідно матеріалів справи, позивач проходив дійсну строкову військову службу з 14.10.1979 по 03.12.1981 у військовій частині №15524.

Згідно довідки військової частини 31600 Міністерства оборони Російської Федерації від 28.02.2002 № 143/2/7749 ОСОБА_2 приймав участь в підземних випробуваннях ядерної зброї на Новоземельському полігоні в період проходження служби з травня 1986 року по жовтень 1990 року в період у військовій частині 96667, тобто в період настрокової військової служби.

Таким чином, позивач брав участь у підземних випробуваннях ядерної зброї в період проходження надстрокової служби, а не під час проходження дійсної строкової служби, як передбачено ст. 59 Закону № 796-XII.

Суд відхиляє доводи позивача про наявність у нього права на обчислення його пенсії на підставі ст. 59 Закону №796-ХІІ та п. 9-1 Порядку № 1210 з 01.10.2017 оскільки зазначеними нормами визначено механізм обчислення пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

При цьому, судом першої інстанції вірно вказано, що ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII в редакції до 01.10.2017 було визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме, особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної стокової служби.

Внаслідок внесених змін, з 01.10.2017 вищезазначена норма викладена в новій редакції, відповідно з якою, особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, зазначеними змінами було розширено перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме на осіб, які брали участь в інших ядерних аваріях та випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, проте, незмінною залишилася умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби у відповідний період.

З наведеного слідує, що ст. 59 Закону № 796-XII не врегульовані питання пенсійного забезпечення всіх осіб, які брали участь у ядерних аваріях та випробуваннях і внаслідок чого стали інвалідами, а визначено право на пенсію певної категорії військовослужбовців, які проходили дійсну строкову службу, приймаючи участь у ліквідації наслідків ЧАЕС, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, і стали інвалідами.

Зміст пункту 9-1 Порядку № 1210 є ідентичним змісту ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII щодо встановлення механізму обчислення пенсії за відповідною формулою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань саме під час проходження дійсної строкової служби.

Отже, для отримання пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII пенсіонер має відповідати таким критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або; 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або; 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в ухвалах від 08.05.2018 у справі №820/1148/18 та від 21.05.2018 у справі №816/1159/18.

Враховуючи, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а в період проходження надстрокової військової служби, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що він не має права на перерахунок пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII та пункту 9-1 Порядку № 1210, у зв'язку з чим Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області правомірно відмовило позивачу здійснити такий перерахунок пенсії.

Відносно того, що у прохальній частині апеляційної скарги позивач вказав про бажання брати участь у справі слід вказати таке.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України вказано, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Таким чином, дана справа щодо оскарження фізичною особою рішення та дій пенсійного органу відносно перерахунку пенсійних виплат розглянута в порядку письмового провадження без виклику осіб.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 12 липня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.