Постанова № 76334360, 10.09.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2018
Номер справи
822/1382/18
Номер документу
76334360
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/1382/18

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач: Залімський І. Г.

10 вересня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Сушка О.О. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до МВС України, ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність МВС України, ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області щодо невиплати одноразової грошової допомоги, зобов'язати МВС України і ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області;

- провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 (далі - Порядок № 850);

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання МВС України, ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою від 10.04.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у відкритті провадження на підставі пункту 4 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України в частині позовних вимог до МВС України про визнання бездіяльності МВС України щодо невиплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 протиправною, зобов'язання МВС України провести виплату ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності відповідно до Порядку № 850 у зв'язку з тим, що у провадженні цього суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Рішенням від 20 березня 2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області залишив без задоволення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року позов задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області щодо виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, у строки встановлені Порядком та умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850.

- зобов'язано ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу, у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим. Відповідач зазначив, що відповідно до пункту 10 Порядку №850 грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС України рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС. Управління МВС України в Хмельницькій області від МВС України кошти для виплати одноразової грошової допомоги позивачу не отримало. Вказує, що ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області не є головним розпорядником коштів, передбачених на виплату одноразової грошової допомоги, а лише здійснює їх фактичне перерахування особі після надходження цих коштів від МВС України. Вважає, що у разі задоволення вимог позивача, буде порушено право тих осіб, яким призначена одноразова грошова допомога раніше ніж йому.

Позивач не подав відзив на апеляційну скаргу відповідача.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2018 року, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 з 29.08.1993 по 29.09.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ.

01.08.2017 позивач звернувся до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок травми отриманої під час виконання службових обов'язків в органах внутрішніх справ.

Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області сформувала висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 130100,00 грн та разом з поданими позивачем документами листом від 04.08.2017 № 814/121/29/2017 надіслала його до МВС України.

Директор Департаменту фінансово-облікової політики МВС України затвердив вказаний висновок 08.09.2017.

Листом від 05.10.2017 № 15/2-3558 МВС України повернуло затверджений висновок ліквідаційній комісії Управління МВС України в Хмельницькій області для виплати одноразової грошової допомоги.

Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області не виплатила позивачу одноразову грошову допомогу.

Позивач вважає протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій щодо проведення виплати призначеної йому одноразової грошової допомоги, а тому звернувся до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що в процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність своєї бездіяльності. Відповідач не надав суду доказів відсутності або недостатності коштів на утримання МВС України, тому, посилання відповідача на відсутність відповідного бюджетного призначення на виплату одноразової грошової допомоги суд вважає безпідставним.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

За приписами пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Пунктом 9 Порядку № 850 передбачено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

За змістом пункту 10 Порядку № 850 грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.

Таким чином, відповідно до Порядку № 850 висновок про призначення одноразової грошової допомоги, затверджений МВС України, є підставою для виплати одноразової грошової допомоги. Джерелом виплати призначеної одноразової грошової допомоги є кошти Державного бюджету України, передбачені на утримання МВС України.

Сформований ліквідаційною комісією Управління МВС України в Хмельницькій області 01.08.2017 висновок про призначення одноразової грошової допомоги в сумі 130100,00 грн, затверджений МВС України 08.09.2017.

Наявність обов'язку ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу підтверджено рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.03.2018.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з частиною 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини" суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду, як джерела права.

У рішенні по справі "Щокін проти України" Європейський суд з прав людини вказує, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом".

Призначена на підставі висновку від 01.08.2017, затвердженого МВС України, одноразова грошова допомога в розмірі 130100,00 грн є власністю позивача. Тому, не виплативши її, відповідач позбавив позивача права на володіння зазначеним майном.

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Як обґрунтовано зазначає суд першої інстанції, з урахування положень Бюджетного кодексу України (щодо коштів на утриманням) та пункту 10 Порядку № 850 підставою для невиплати або несвоєчасної виплати одноразової грошової допомоги може бути лише відсутність у Державному бюджеті України коштів на утримання МВС України або їх недостатність.

Разом з цим, відповідач не надав суду доказів відсутності або недостатності коштів на утримання МВС України, тому, посилання відповідача на відсутність відповідного бюджетного призначення на виплату одноразової грошової допомоги суд вважає безпідставним.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Залімський І. Г. Судді Сушко О.О. Смілянець Е. С.