Постанова № 76333774, 06.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
826/16775/17
Номер документу
76333774
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/16775/17 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Головань О.В. Суддя-доповідач Шурко О.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Шурка О.І.,

суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,

при секретарі Коцюбі Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Березанський комбікормовий завод" до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Приватне акціонерне товариства "Березанський комбікормовий завод" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 12.09.2017 року № 0035031213.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року адміністративний позов було задоволено.

Не погоджуючись із зазначеним вище судовим рішенням, відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позову повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Приватне акціонерне товариство "Березанський комбікормовий завод" (код 04529944,: 07543, Київська область, м. Березань, вул. Маяковського, 12), зареєстроване в якості юридичної особи 03.04.1997 р., перебуває на обліку як платник податків у Баришівсько-Березанському відділені Броварської ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області.

Позивачем подано звітну та уточнюючу податкову декларацію платника земельного податку за червень 2017 року від 11.07.2017 року №9130731493 та від 21.07.2017 року №1700003070.

Головним управлінням ДФС у Київській області на підставі пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку Приватного акціонерного товариства "Березанський комбікормовий завод" з питань повноти нарахування узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку, за результатами якої складено акт камеральної перевірки від 19.08.2017 року № 2548/12-13/04529944.

Згідно акту перевірки встановлено наступне.

На виконання вимог п. 1 ст. 284 Податкового кодексу України Березанська міська рада прийняла рішення №136-15-VII від 23.06.16 р. та встановила ставку земельного податку на земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності) у розмірі 12% від їх нормативно-грошової оцінки.

Платником при розрахунку суми земельного податку за червень 2017 року зазначено ставку податку в розмірі 1%, внаслідок чого встановлено заниження грошового зобов'язання по земельному податку на 282526,90 грн. (25 684, 26 грн. - задеклароване податкове зобов'язання, 308 211, 16 грн. - нараховане за результатами перевірки податкове зобов'язання).

За наслідками перевірки Головним управлінням ДФС у Київській області винесено податкове повідомлення-рішення від 12.09.2017р. №0035031213, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у сумі 282 526,90 грн. за основним платежем та 141 263,45 грн. за штрафними санкціями.

22.09.2017 року позивачем оскаржено вказане рішення в адміністративному порядку, і рішенням Державної фіскальної служби України "Про результати розгляду скарги" від 23.11.2017 року № 27288/6/99-99-11-03-01-25 в задоволенні скарги ПрАТ "Березанський комбікормовий завод" відмовлено, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області №0035031213 від 12.09.2017 року залишено без змін.

Позивач - Приватне акціонерне товариство "Березанський комбікормовий завод" вважає податкове повідомлення рішення від 12.09.2017р. №0035031213 протиправним, у зв'язку з чим і звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято з порушення вимог обґрунтованості та є протиправним.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

До податкового органу Приватним акціонерним товариством "Березанський комбікормовий завод" подано звітну та уточнюючу податкові декларації з плати за землю за червень 2017 року від 11.07.2017 та від 21.07.2017 року № 9130731493 та № 1700003070 із зазначенням ставки земельного податку у розмірі 1%.

Ставки земельного податку визначаються рішеннями органів місцевого самоврядування, оскільки з 1 січня 2015 року плату за землю віднесено до місцевих податків як одну із складових податку на майно.

Згідно з п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Отже, з аналізу вищевикладених норм вбачається, що встановлення податку на майно, зокрема податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є безумовним обов'язком місцевої ради, який повинен бути виконаний шляхом прийняття відповідного рішення.

Підпункт 12.3.4. п. 12.2 ст. 12 Податкового кодексу України імперативно врегульовує порядок опублікування та застосування рішень місцевої ради про встановлення місцевих податків.

Так, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Підпунктом 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

Згідно матеріалів справи рішенням Березанської міської ради від 23.06.2016 р. №136-15-VІІ "Про місцеві податки і збори" затверджено Положення про плату за землю в місті Березань.

Згідно із п. 6.1 вказаного Положення встановлена ставка податку за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної власності ) - у розмірі 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно п. 5 рішення Березанської міської ради від 23.06.2016 р. №136-15-VІІ "Про місцеві податки і збори" воно набуває чинності з 01.01.2017 року.

Вказане рішення скероване органом місцевого самоврядування до Баришівського відділення Переяслав-Хмельницької ОДПІ листом від 19.07.2016 року №9-18-68 на виконання вимог ст.12 Податкового кодексу України.

Відповідач посилається на ту обставину, що вказане рішення Березанської міської ради від 23.06.2016 р. № 136-15-VІІ оприлюднене на офіційному сайті Березанської міської ради (berezan.org.ua).

Зокрема, така інформація була надана відповідачу на його запит від 24.03.2017 року №614/09/10-01-12 листом виконавчого комітету Березанівської міської ради від 24.03.2017 року №9-25-671. Також у вказаному листі міститься посилання на той факт, що станом на даний час (24.03.2017 року) сайт заблокований, і після створення нового сайту ради всі рішення будуть на нього перенесені.

Будь-яких доказів оприлюднення вказаного рішення у друкованих засобах масової інформації та/або на сайті Березанівської міської ради в передбачений ст. 12 Податкового кодексу України строк суду не надано, тоді як позивач стверджує про відсутність вказаного рішення на сайті до 15.07.2017 року.

Перевірити оприлюднення рішення Березанської міської ради від 23.06.2016 №136-15-VІІ "Про місцеві податки і збори" мав саме відповідач перед його застосуванням для перевірки правильності нарахування місцевих податків і зборів платниками податків.

За відсутності доказів факту оприлюднення рішення Березанської міської ради від 23.06.2016 р. №136-15-VІІ "Про місцеві податки і збори", яким затверджено Положення про плату за землю в місті Березань, згідно пп.12.3.4 ст. 12 Податкового кодексу України норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про дотримання вимог ст. 12 Податкового кодексу України при оприлюдненні рішення органу місцевого самоврядування і, відповідно, відсутність підстав для застосування передбачених ним ставок земельного податку з 01.01.2017 року.

Відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

В даному випадку повторність допущення позивачем повторного правопорушення відповідач обґрунтовує актом камеральної перевірки від 22.03.2017 року та податковим повідомленням-рішенням від 10.04.2017 року №0000141200, які також є предметом судового оскарження. Згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.11.2017 року у справі №826/7853/17 вказаний акт та рішення стосуються земельного податку за січень 2017 рік.

Тобто, в даному випадку виявлене порушення стосується одного податку, вказане положення Податкового кодексу України не передбачає як необхідну умову застосування штрафу у розмірі 50 відсотків неоскарження рішення контролюючого органу по попередньому порушенню або залишення його без змін, відповідно, у відповідача формально були підстави застосовувати вказану санкцію.

Проте, її застосування, як і застосування штрафу у розмірі 25 відсотків, обґрунтоване лише у випадку наявності порушення податкового законодавства по суті.

Оскільки в даному випадку згідно вищенаведеного суд дійшов висновку про протиправність висновків акту перевірки, застосування штрафних санкцій є протиправним незалежно від їх розміру.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Київській області - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Головуючий суддя: Шурко О.І.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.

Повний текст постанови виготовлено 07.09.2018.