Рішення № 76331897, 28.08.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2018
Номер справи
690/105/18
Номер документу
76331897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2018 року справа № 690/105/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Баклаженко Н.В.,

представника позивача – ОСОБА_1 (за довіреністю),

представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),

розглянувши по суті в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до міського голови м. Ватутіне ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – ОСОБА_5 інститут національної пам’яті, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 20251, далі – позивач) з позовом до міського голови м. Ватутіне ОСОБА_4 (АДРЕСА_2, 20251, далі – відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – ОСОБА_5 інститут національної пам’яті (вул. Липська, 16, м. Київ, 01021, далі – третя особа), в якому просить:

- визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення про перейменування 2 об’єктів топоніміки у м. Ватутіне, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, а саме: вулиця Пролетарська та Воїнів-Інтернаціоналістів при видачі розпорядження від 14.11.2017 №122/04-02 “Про збір пропозицій щодо перейменування вулиць” та розпорядження “Про проведення громадського обговорення” від 05.02.2018 №12/04-02;

- зобов’язати відповідача включити 2 об’єкта топоніміки у м. Ватутіне Черкаської області, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму та підлягають обов’язковому перейменуванню, а саме: вулиця Пролетарська та Воїнів-Інтернаціоналістів до розпорядження, що стосується процесу перейменування вулиць у м. Ватутіне Черкаської області, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму;

- скасувати розпорядження відповідача від 14.11.2017 №122/04-02 “Про збір пропозицій щодо перейменування вулиць” та розпорядження “Про проведення громадського обговорення” від 05.02.2018 №12/04-02, що прийняті з недотриманням та порушенням процедури оприлюднення розпоряджень відповідно до ст. 15 ЗУ “Про доступ до публічної інформації” у встановлені законом строки та порядку.

Позов мотивовано тим, що під час прийняття спірних розпоряджень відповідач протиправно не включив до переліку вулиць, що підлягають перейменуванню відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» вулиці Воїнів-Інтернаціоналістів та Пролетарську, які відповідно до листа ОСОБА_5 інституту національної пам’яті підлягають обов’язковому перейменуванню. Крім того, позивач наголошував, що спірні розпорядження не оприлюднені відповідно до вимог «Про доступ до публічної інформації».

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити з підстав, зазначених вище.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що до спірних розпоряджень від 14.11.2017 №122/04-02 “Про збір пропозицій щодо перейменування вулиць” та від 05.02.2018 №12/04-02 “Про проведення громадського обговорення” не включено вулиці Воїнів-Інтернаціоналістів та Пролетарську, оскільки за наслідками засідання комісії з найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів у м. Ватутіне та с. Скаливатка визнано, що вказані вулиці не містять символіки комуністичного та тоталітарного режиму та не підлягають перейменуванню. Крім того, відповідач наголошував, що спірні розпорядження не є нормативно-правовими актами, оскільки за своїм змістом відносяться до внутрішньо-розпорядчих та не підлягають оприлюдненню відповідно до вимог «Про доступ до публічної інформації». Тому просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази у справі, надавши їм оцінку з точки зору достовірності, належності, допустимості та повноти, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Суд встановив, що 14.11.2017 відповідачем прийняте розпорядження №122/04-02 “Про збір пропозицій щодо перейменування вулиць” відповідно до п.1 якого вирішено провести збір пропозицій щодо рекомендованих до перейменування вулиць м. Ватутіне: Пролетарська, Жовтнева, Гайдара, Островського.

Згідно з п.2 наведеного розпорядження зобов’язано відділ внутрішньої політики забезпечити публікацію в засобах масової інформації та на офіційному сайті міської ради повідомлення про збір пропозицій з перейменування зазначених вулиць.

На підставі п.4 цього розпорядження зобов’язано комісію з найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів у м. Ватутіне та с. Скаливатка після закінчення терміну на збір пропозицій щодо перейменування вулиць на протязі 10 днів опрацювати та узагальнити отримані пропозиції.

05.02.2018 відповідач прийняв розпорядження №12/04-02 “Про проведення громадського обговорення” вирішено провести громадське обговорення з перейменування вулиць: Островського на Шахтарську; Гайдара на Щастя; Жовтневу на ОСОБА_6.

Згідно з п.3 наведеного розпорядження зобов’язано відділ внутрішньої політики забезпечити публікацію в засобах масової інформації та на офіційному сайті міської ради повідомлення про проведення громадського обговорення.

Надаючи оцінку встановленим обставинам, в контексті позовних вимог, суд врахував таке.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України від 09.04.2015 №317-VIII "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" (далі – Закон №317-VIII), Законом України «Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», Порядком проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 року №989 (далі – Порядок №989).

Так Законом №317-VIII визначено правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлено порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму, якими в тому числі є: назви скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов'язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з'їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов'язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури) (пункт "є" підпункту 4 статті 1 цього закону).

Пунктом 6 статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 317-VIII зобов'язано ОСОБА_7 міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські, районні державні адміністрації, ОСОБА_7 Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом в установленому порядку перейменувати райони у містах, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, проспекти, площі, майдани, набережні, мости, інші об'єкти топоніміки населених пунктів, а також інші географічні об'єкти, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму.

У разі якщо протягом зазначеного в абзаці першому цього пункту строку сільською, селищною, міською радою в установленому цим Законом порядку не прийнято рішення про перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке рішення у формі розпорядження приймається відповідним сільським, селищним, міським головою (або особою, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) у тримісячний строк, що обчислюється з моменту закінчення строку, встановленого абзацом першим цього пункту (абзац 2 пункту 6).

У разі якщо протягом строку, зазначеного в абзаці другому цього пункту, сільським, селищним, міським головою (або особою, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) в установленому цим Законом порядку не прийнято рішення у формі розпорядження про перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму, таке перейменування здійснюється розпорядженням голови відповідної обласної державної адміністрації (або особи, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження). Голова обласної державної адміністрації (або особа, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) зобов'язаний прийняти таке розпорядження у тримісячний строк, який обчислюється з моменту закінчення строку, визначеного абзацом другим цього пункту.

Таким чином, з наведених норм випливає, що у разі не перейменування сільською, селищною, міською радою об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму в строки, встановлені абзацом 1 пункту 6, таке перейменування зобов'язаний здійснити сільський, селищний, міський голова (або особа, яка відповідно до законодавства здійснює його повноваження) у формі розпорядження.

Як вже зазначено, відповідно до абзацу першого пункту 6 статті 7 Закону № 317-VIII розпорядження міського голови про перейменування вулиць, провулків та інші об'єкти топоніміки населених пунктів приймається з урахуванням вимог, встановлених цим Законом, статтею 3 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», пропозицій громадськості, науковців та рекомендацій ОСОБА_5 інституту національної пам'яті.

Частиною п'ятою статті 3 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та обєктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» передбачено підстави та умови присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій», а саме: що імена фізичних осіб, ювілейні та святкові дати, назви і дати історичних подій присвоюються юридичним особам та об'єктам права власності лише після проведення громадського обговорення та за згодою відповідного трудового колективу.

Порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 року № 989 затверджено Порядок проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності, які за ними закріплені, об'єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій.

Відповідно до п.2-9 Порядку №989 громадське обговорення проводиться з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та врахування їх думки під час прийняття відповідного рішення.

Участь у громадському обговоренні можуть брати фізичні та юридичні особи, а також громадські об'єднання, що не є юридичними особами.

Організатори громадського обговорення самостійно визначають форми його проведення (конференція, форум, громадські слухання, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація) виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей.

Громадське обговорення передбачає: оприлюднення інформаційного повідомлення про проведення громадського обговорення, що містить відомості про: найменування організатора громадського обговорення; найменування юридичної особи, якій пропонується присвоїти ім'я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події; ім'я фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події, що пропонується присвоїти юридичній особі, та обґрунтування такої пропозиції; суб'єктів, що внесли пропозицію щодо присвоєння юридичній особі імені фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події; строк, місце, час проведення заходів з громадського обговорення, акредитації представників засобів масової інформації, реєстрації учасників; поштову адресу та (або) адресу електронної пошти, номер телефону, строк і форму для подання пропозицій (зауважень); місцезнаходження та (або) адресу електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесено на громадське обговорення; прізвище та ім'я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення; строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення; опрацювання організаторами громадського обговорення висловлених пропозицій (зауважень) щодо присвоєння юридичним особам імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій та проведення аналізу поданих пропозицій (зауважень); узагальнення та оприлюднення результатів громадського обговорення.

Рішення про проведення громадського обговорення приймається його організатором з урахуванням вимог, установлених Законом України "Про присвоєння юридичним особам та об'єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій", і повинно містити питання, що виноситься на громадське обговорення, строк його проведення, перелік заходів, які планується здійснити у рамках такого обговорення, та відповідальних осіб.

Строк проведення громадського обговорення обчислюється з дня оприлюднення відповідного інформаційного повідомлення і повинен становити не менш як два місяці.

Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення органами державної влади, ОСОБА_7 міністрів Автономної Республіки Крим оприлюднюється ними на власному офіційному веб-сайті.

Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення іншими суб'єктами оприлюднюється ними на власному офіційному веб-сайті або в інший прийнятний спосіб.

Пропозиції (зауваження) учасників громадського обговорення подаються у письмовій чи усній формі, надсилаються електронною поштою із зазначенням прізвища, імені, по батькові та адреси особи, яка їх подає, у строк, передбачений в інформаційному повідомленні про проведення громадського обговорення, але не менш як протягом 30 днів з дати опублікування повідомлення про його проведення.

Пропозиції (зауваження) реєструються організатором громадського обговорення.

Юридичні особи подають пропозиції (зауваження) у письмовій чи електронній формі із зазначенням їх найменування та місцезнаходження.

Анонімні пропозиції (зауваження) не реєструються і не розглядаються.

Організатор громадського обговорення не зобов'язаний перевіряти достовірність інформації про фізичних або юридичних осіб, яка міститься у поданих ними відповідно до пункту 6 цього Порядку документах.

У ході проведення конференцій, форумів, громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю у рамках громадського обговорення ведеться протокол, у якому фіксуються всі пропозиції (зауваження).

Для проведення громадського обговорення у формі електронної консультації використовується офіційний веб-сайт, на якому розміщуються відомості, передбачені абзацами другим - п'ятим, сьомим - десятим підпункту 1 пункту 4 цього Порядку.

Організатор громадського обговорення протягом 14 днів після закінчення строку подання пропозицій (зауважень) узагальнює їх та готує звіт, у якому зазначаються найменування організатора, зміст питання, що виносилося на громадське обговорення, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні порушеного питання, а також узагальнений аналіз пропозицій (зауважень), що надійшли під час проведення громадського обговорення.

Суд встановив, що ОСОБА_5 інституту національної пам’яті від 15.09.2017 №01/1866 повідомлено Ватутінську міську раду повідомлено, що перейменуванню на території м. Ватутіну підлягають вулиці Пролетарська, Жовтнева, Гайдара, Островського та Воїнів-Інтернаціоналістів.

Для розгляду вказаного листа здійснено засідання комісії з найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів у м. Ватутіне та с. Скаливатка, результати якого оформлено протоколом від 23.10.2017 №6.

Так, під час вказаного засідання наголошено, що вул. Воїнів-Інтернаціоналістів було перейменовано з вул. Новобазарна приблизно у 1992 році за ініціативи афганців і на їх честь. Отже назва не пов’язана зі встановленням радянської влади в Україні.

Також, у матеріалах справи наявне рішення виконавчого комітету Ватутінської міської ради від 20.06.1990 №184 відповідно до якого за проханням ради ветеранів воїнів афганців перейменовано вул. Новобазарну на вул. Воїнів-Інтернаціоналістів.

Тому, рекомендовано міському голові до перейменування вулиці Пролетарська, Жовтнева, Гайдара, Островського.

Крім того, за наслідками розгляду результатів вивчення громадської думки щодо перейменування вказаних вулиць на засіданні комісії з найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів у м. Ватутіне та с. Скаливатка, результати якого оформлено протоколом від 19.01.2018 №8, вирішено не вносити на громадське обговорення перейменування вул.Пролетарська.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що не включення до розпорядження від 14.11.2017 №122/04-02 “Про збір пропозицій щодо перейменування вулиць” вулиці Воїнів Інтернаціоналістів та до розпорядження від 05.02.2018 №12/04-02 “Про проведення громадського обговорення” також вулиці Пролетарська здійснено за наслідками рішень комісії з найменування та перейменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів у м. Ватутіне та с. Скаливатка, якими вирішено не вносити на громадське обговорення питання перейменування наведених вулиць м.Ватутіне, як таких, що не пов’язані зі встановленням радянської влади в Україні.

Отже, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення про перейменування вулиць Пролетарська та Воїнів-Інтернаціоналістів при видачі розпоряджень від 14.11.2017 №122/04-02 “Про збір пропозицій щодо перейменування вулиць” та від 05.02.2018 №12/04-02 “Про проведення громадського обговорення” та зобов’язання включити вулиці Пролетарська та Воїнів-Інтернаціоналістів до розпорядження, що стосується процесу перейменування вулиць у м. Ватутіне, є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Стосовно доводів позивача, що відповідачем не виконано вимоги ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині опублікування спірних рішень в засобах масової інформації, суд врахував таке.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.

Відповідно до п.18-19 ст.4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Суд встановив, що спірні розпорядження від 14.11.2017 №122/04-02 “Про збір пропозицій щодо перейменування вулиць” та від 05.02.2018 №12/04-02 “Про проведення громадського обговорення” не є нормативно-правовими актами, оскільки не направлені на врегулювання суспільних відносин, а прийняті на виконання Порядку №989 щодо організації громадських слухань з перейменування вулиць м.Ватутіне, а отже фактично є внутрішньо організаційними актами індивідуальної дії.

Отже, оскаржувані розпорядження не підлягають їх обов’язковому опублікуванню на підставі ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Крім того, суд встановив, що на виконання вимог Порядку №989 оголошення про збір пропозицій щодо рекомендованих до перейменування вулиць м. Ватутіне відповідно до розпорядження від 14.11.2017 №122/04-02 “Про збір пропозицій щодо перейменування вулиць” опубліковане у газеті «Місто робітниче» від 17.11.2017 №51. Оголошення щодо громадського обговорення перейменування вулиць відповідно до розпорядження від 05.02.2018 №12/04-02 “Про проведення громадського обговорення” опубліковане у газеті «Місто робітниче» від 09.03.2018 №13 та на веб-сайті Ватутінської міської ради.

Отже, відповідач діяв у межах та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятих розпоряджень, а тому у позові слід відмовити.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення суду складене у повному обсязі 07.09.2018.