Рішення № 76331361, 10.09.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2018
Номер справи
2040/6006/18
Номер документу
76331361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

10 вересня 2018 р. справа № 2040/6006/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (61090, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, б. 5, під.4, код ЄДРПОУ 41248278) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо призупинення пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018 року;

- визнати протиправним та скасувати Рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 20.03.2018 року № 194930/90 щодо призупинення з 01.04.2018 року виплати пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з дня припинення виплати, а саме з 01.04.2018 року;

- зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова перерахувати пенсію ОСОБА_1 з часу виникнення такого права.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.08.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту переїхала на постійне місце проживання до м. Харкова, де зареєструвалась 23.11.2016 року. Також позивач стала на облік в Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова (раніше Управління Пенсійного фонду України в Новобаварському районі м. Харкова) та протягом 2016 - 2018 роках отримувала пенсію. На початку квітня 2018 року позивач отримала лист, в якому відповідач вимагав від позивача зареєструватися в органах соціального захисту населення як внутрішньо переміщена особа, мотивуючи тим, що не можуть платити пенсію через відсутність пенсійної справи у паперовому вигляді. Позивач відмовилась отримувати статус внутрішньо переміщеної особи у зв'язку з чим відповідач зупинив виплату пенсію з 01.04.2018 року відповідно до рішення №194930/90 від 20.03.2018 року. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними, такими, що порушують його соціальні права та підлягають скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що позивач перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа та отримувала пенсію. За заявою позивача її було знято з обліку як внутрішньо переміщену особу 15.02.2017 року, у зв'язку з чим рішенням Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Харкові від 20.03.2018 року позивачу з 01.04.2018 року було призупинено виплату пенсії. Листом управління від 05.03.2018 року №3748-02/49 ОСОБА_1 було повідомлено, що для подальшого отримання пенсії за матеріалами електронної пенсійної справи позивачу необхідно звернутися до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради на облік внутрішньо переміщеної особи. Також зазначеним листом позивача було повідомлено, що позивач може надати до органів Пенсійного фонду довідку Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про відмову у реєстрації як внутрішньо переміщеній особі. На момент отримання позовної заяви, а саме 13.08.2018 року, на адресу Шевченківського ОУПФУ м. Харкова не надходила ні довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, ні довідки про відмову у реєстрації як внутрішньо переміщеної особи. У зв'язку з чим, позовні вимоги вважає безпідставними та у задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.08.2104 року по 31.05.2015 року перебувала на обліку у Шевченківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримувала пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" за матеріалами електронної пенсійної справи як внутрішньо переміщена особа на підставі довідки від 18.11.2014 року №6331000653 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території.

З 01.06.2015 року позивачу було припинено виплату пенсії у зв'язку з вибуттям до управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області.

Судом встановлено, що позивач з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту переїхала на постійне місце проживання до м. Харкова. 01.07.2016 року на підставі заяви від 31.08.2016 року про запит пенсійної справи з управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області та довідки №6331010581 від 31.08.2106 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, електронна пенсійна справа позивача була поставлена на облік в Жовтневому УПФУ м. Харкова та здійснювалась виплата пенсії за матеріалами електронної пенсійної справи.

Відповідно до копії паспорта позивач зареєстрована з 23.11.2016 року у Новобаварському (раніше Жовтневому) районі за адресою м. Харкова, вул. Даргомижського, буд. 71.

Листом №3748-01/49 від 05.03.2018 року Шевченківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова позивача було повідомлено, що для подальшого отримання пенсії за матеріалами електронної пенсійної справи необхідно звернутися до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради для реєстрації як внутрішньо переміщено особа, або надати відмову у реєстрації як внутрішньо переміщено особа.

Судом встановлено, що позивач, отримавши лист Управління №3748-01/49 від 05.03.2018 року, направила заяву, якою повідомила, що не бажає реєструватися як внутрішньо переміщена особа.

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1, знята з обліку як внутрішньо переміщена особа в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради та не отримує ніяких видів допомог станом на 15.02.2017 року.

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1, на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа не перебуває станом на 14.05.2018 року.

Рішенням Шевченківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова від 20.03.2018 року №194930/90 позивачу було призупинено виплату пенсії з 01.04.2018 року.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Реалізація права на пенсійне забезпечення осіб, які перебували на обліку в органах Пенсійного фонду України на тимчасово окупованій непідконтрольній території Донецької і Луганської областей, здійснюється відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", постанов Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" та від -8.06.2016 року №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Відповідно до ч.1 та 2 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Згідно ч.1 п.1 Постанов Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 81, ст. 2296).

Відповідно до частини 1 пункту 1 статті 12 вищезазначеного Закону, підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала заяву про відмову від довідки.

Судом встановлено, що позивач перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа та відповідно отримувала нараховану їй пенсії за віком. 23.11.2016 року позивач зареєструвалась у м. Харкові, що підтверджується копією паспорта, та подала заяву про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у зв'язку з чим позивач втратила статус внутрішньо переміщеної особи, але не втратила право на отримання пенсії за віком.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною третьою статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.

Рішенням Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 20.03.2018 року №194930/90 позивачу було призупинено виплату пенсії з причин скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1, а також запропоновано надати управлінню Пенсійного фонду довідку про відмову у взятті на облік або довідку про взяття на облік.

При цьому, у листі відповідача №366/Г-11 від 29.05.2018 року зазначено, що в матеріалах макету пенсійної справи знаходиться копія паспорта з відміткою про реєстрацію з 23.11.2016 в Новобаварському районі м. Харкова та довідка, видана 15.02.2017 №02-26/1220 Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради станом на 15.02.2017, про зняття позивача з обліку як внутрішньо переміщену особу.

Таким чином твердження відповідача, що на момент отримання позовної заяви, а саме 13.08.2018 року, на адресу Шевченківського ОУПФУ м. Харкова не надходила ні довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, ні довідки про відмову у реєстрації як внутрішньо переміщеної особи, не відповідають фактичним обставинам справи. Відповідачу було достеменно відомо про те, що позивач набув право отримання пенсії за віком за місцем постійної реєстрації.

Встановивши, що виплата пенсії позивачу припинена не з підстав, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщено особи, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача.

Припиняючи виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних щодо визнання протиправними дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо призупинення пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018 року; визнання протиправним та скасувати Рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 20.03.2018 року № 194930/90 щодо призупинення з 01.04.2018 року виплати пенсії ОСОБА_1; зобов'язання Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з дня припинення виплати, а саме з 01.04.2018 року.

Стосовно позовної вимоги зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова перерахувати пенсію ОСОБА_1 з часу виникнення такого права, суд зазначає, що вказана позовна вимога є складовою позовної вимоги щодо зобов'язання Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з дня припинення виплати, а саме з 01.04.2018 року, відповідно підстави для її задоволення відсутні.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (61090, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, б. 5, під.4, код ЄДРПОУ 41248278) про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо призупинення пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2018 року.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Шевченківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 20.03.2018 року № 194930/90 щодо призупинення з 01.04.2018 року виплати пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Шевченківське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, б. 5, під.4, код ЄДРПОУ 41248278) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (61090, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) з дня припинення виплати, а саме з 01.04.2018 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 10.09.2018 року.

Суддя Біленський О.О.