
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
28 серпня 2018 р. № 2040/5138/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання - Пройдак С.М.
представник прокуратури - Комісар О.О ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника керівника Лозівської місцевої прокуратури Харківської області в інтересах держави до Подолівської сільської ради Барвінківського району Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії ,-
встановив
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд зобов'язати Подолівську сільську раду Барвінківського району Харківської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розташованих на території Подолівської сільської ради Барвінківського району харківської області, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вищевказаних об'єктів благоустрою відповідно до положень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2015 року № 2807-IV та Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 550 від 29.10.2012 року
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що прокуратурою виявлено ряд порушень щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, та може привести у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків. Так, прокуратурою встановлено, що на території Подолівської сільської ради знаходяться дитячі майданчики, стосовно яких відсутні плани паспортизації та інвентаризації.
В судовому засіданні прокурор підтримав заявлені вимоги адміністративного позову, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача, в судове засідання не прибув, відзив на позов не надав, просив справу розглянути за відсутності уповноваженого представника.
Заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивачем за результатами вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою території Подолівської сільської ради, виявлено ряд порушень щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків.
Так, на території сільської ради розташовані 4 дитячі майданчики, а саме: с. Архагелівка, вул.Центральна-1 майданчик, с. Подолівка, вул. Романова- 1 майданчик, с. Олександрівка, вул. Центральна-1 майданчик, селище Язикове, вул. Енергетиків -1 майданчик. Власником та балансоутримувачами вказаних майданчиків є Подолівська сільська рада.
Рішенням ХVIIІ сесії VII скликання Подолівської сільської ради від 22.12.2017 року року № 164-VIІ затверджена Програма благоустрою населених пунктів Подолівської сільської ради на 2018-2020 роки (а.с.18-22).
Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі за текстом - Закон №280/97-ВР).
Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до абз.1 ч.1 статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 6 вересня 2005 року № 2807-IV (далі за текстом - Закон № 2807-IV) благоустрій населених пунктів - є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Відповідно до абз. 5 ч.1 ст.1 вказаного Закону, під заходами з благоустрою населених пунктів слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону № 2807-IV, благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 20 Закону № 2807-IV, організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 2807-IV, до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV, об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 21 Закону № 2807-IV, елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини 2 статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 29.10.2012 року за № 550 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 19 листопада 2012 року № 1937/22249 (далі за текстом - Інструкція № 550), під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до пункту 1.4, 1.5 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Суд також зазначає, що для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою є компетенцією Подолівської сільської ради Барвінківського району.
Таким чином, організацію благоустрою території Подолівської сільської ради повинна забезпечувати Подолівська сільська рада Барвінківського району Харківської обалсті, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Вищезгадані дитячі майданчики знаходяться на балансі Подолівської сільської ради, проте відповідно до листа № 189 від 04.06.2018 року встановлено, що технічна інвентаризація та паспортизація вказаних дитячих майданчиків не проводилася, плани паспортизації та технічної інвентаризації не розроблялись та не затверджувалися.
Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив
Адміністративний позов - задовольнити.
Зобов'язати Подолівську сільську раду Барвінківського району Харківської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розташованих на території Подолівської сільської ради Барвінківського району харківської області, а також вирішити питання про проведення інвентаризації та паспортизації вищевказаних об'єктів благоустрою відповідно до положень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2015 року № 2807-IV та Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства № 550 від 29.10.2012 року.
Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
У повному обсязі рішення виготовлено 07.09.2018
Суддя Зоркіна Ю.В.