
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2399/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №1640/2399/18 за позовом ОСОБА_1 до Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
12 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (надалі - відповідач, Лохвицьке ОУПФ) , в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 21.06.2018 №Б-49/02 та зобов'язати Лохвицьке ОЦПФ здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.10.2017.
В обґрунтування позовних вимог заявник вказує, що відповідач своїм рішенням обмежив його у праві на перерахунок пенсії як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Стверджує, що за змістом даних норм він має право на новий перерахунок пенсії, оскільки він є військовослужбовцем в розумінні вищевказаного Закону.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.07.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
27.07.2018 відповідач надав відзив на позов, в якому з посиланням на положення статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доводить, що позивач не має права на перерахунок пенсії, оскільки той не мав статусу військовослужбовця під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, так як призваний на військові збори, а строкову військову службу проходив з 31.10.1972 по 12.11.1974 (а.с.26-27).
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лохвицькому ОУПФ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 28).
23.11.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядок №1210).
У зв'язку з унесенням постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 змін до Порядку №1210, позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми від 08.06.2018 про перерахунок пенсії з 01.10.2017 на підставі пункту 91 Порядку №1210, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (а.с. 38).
Листом від 21.06.2018 №Б-49/02 Лохвицьке ОУПФ фактично відмовило позивачу в перерахунку пенсії в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян" (а.с. 40).
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон №796-XII).
Стаття 59 Закону № 796-XII стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Визначені законом умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб, що закріплені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакціях Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05.10.2006 №231-V (далі - Закон №231-V, діяла до 01.10.2017) та Закону №2148-VІІІ (діє з 01.10.2017), не змінювалися.
Частиною 3 ст. 59 Закону №796-XII у редакції Закону №231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, положенням ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII у редакції, чинній до 01.10.2017, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас положенням ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII у редакції, чинній з 01.10.2017, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року.
Відтак, Законом №2148-VІІІ розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
З метою приведення підзаконних нормативних актів у відповідність до Закону від 03.10.2017 №2148-VІІІ Кабінет Міністрів України 15.11.2017 прийняв постанову №851, якою доповнив Порядок №1210 пунктом 91, який дублює зміст частини третьої статті 59 Закону та визначає формулу обчислення пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, для осіб, які виявили бажання на її отримання. До числа таких осіб пункт 91 Порядку №1210 так само відносить лише осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Системний аналіз положень частини третьої статті 59 Закону та пункту 91 Порядку №1210 свідчить на користь висновку про те, що їх дія поширюється на осіб, які відповідають таким критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;
2) така участь особи відбувалася під час проходження дійсної строкової служби;
3) така участь особи призвела до її інвалідності.
На користь висновку щодо обов'язкової наявності трьох вказаних критеріїв висловився у своїй ухвалі Верховний Суд, відмовивши 08.05.2018 у відкритті провадження у справі №820/1148/18 (номер ЄДРСР - 73901590) та в ухвалі від 21.05.2018 у справі №816/1159/18 (номер ЄДРСР - 74173510).
Обставини, які визнають обидві сторони, зводяться до того, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини 16965 з 26.06.1986 по 02.09.1986, тоді як строкову військову службу він проходив з 31.10.1972 по 12.11.1974 згідно з військовим квитком НУ №5854649 (а.с. 11-16).
Таким чином, позивач не відповідає всім критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII, оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відбувалася поза межами проходження ним дійсної строкової служби.
З урахуванням встановлених обставин суд приходить до висновку про безпідставність доводів позивача щодо наявності у нього права, гарантованого вищевказаною нормою Закону.
У відзиві на позов відповідач вказує на те, що ОСОБА_1 звернувся до Лохвицького ОУПФ із заявою в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян», тому і відповідь була надана в тому самому порядку. Рішення по суті звернення не приймалося.
У зв'язку з цим суд зазначає наступне.
Призначення та виплата пенсії даній категорії осіб здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" з особливостями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закону №796-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
При цьому порядок звернення за призначенням пенсії встановлено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (надалі - Порядок №22-1).
Відповідно до п. 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Враховуючи ту обставину, що позивач подав заяву від 08.06.2018 довільної форми, а не відповідного зразка, встановленого Додатком 3 Порядку №22-1, дана заява була зареєстрована як звернення громадянина, на яку Лохвицьким ОУПФ правомірно було надано відповідь в порядку визначеному Законом України "Про звернення громадян".
Таким чином, рішення про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 Лохвицьким ОУПФ на даному етапі не приймалося.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 суд визнає необґрунтованими та відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
ОСОБА_2 Олександровича (І пров. Пушкіна, 30, м.Лохвиця, Лохвицький район, Полтавська область, 37200, РНОКПП НОМЕР_1) до Лохвицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Перемоги, 15, м. Лохвиця, Лохвицький район, Полтавська область, 37200, код ЄДРПОУ 40386115) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_3