
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2242/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В С Т А Н О В И В:
02 липня 2018 року ОСОБА_1 /надалі – позивач, ОСОБА_1О./ по тексту звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства соціальної політики України в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС, де просить:
- визнати протиправними дії по поверненню справи ОСОБА_1 з наданими документами без розгляду до ОСОБА_2 соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації при супровідному листі від 24.04.2018р. № 261/0/76-18/291;
- зобов'язати Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС Міністерства соціальної політики України зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС прийняти відповідне рішення по суті за зверненням ОСОБА_1 щодо видачі йому посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії, оформивши таке рішення протоколом.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем не було прийнято по суті рішення за результатами розгляду його особової справи, направленої ОСОБА_2 соціального захисту населення Полтавської ОДА.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.07.2018 прийнято адміністративну справу до розгляду, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (письмове провадження).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 постановлено перейти до розгляду адміністративної справи № 816/2242/18 в спрощеному провадженні в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначивши по даній справі судове засідання на 04.09.2018 на 12:00.
07.08.2018 від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якій не погоджується з позовними вимогами з тих підстав, що Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС розглядає лише спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації ЧАЕС. Тому справу ОСОБА_1 повернуто до ОСОБА_2 соціального захисту населення Полтавської ОДА без розгляду у зв’язку з відсутністю спору, оскільки надані документи не підтверджують факт виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження. Також зазначили, що на сьогодні набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 551, якою затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян. Так згідно з вказаним Порядком посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, видаються обласними, Київською міською державними адміністраціями за поданням райдержадміністрації за місцем проживання (реєстрації) на підставі рішень регіональних комісій з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, утворених обласними Київською міською державними адміністраціями.
Позивач в судове засідання не зявився, надіслав заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутності.
Відповідач в судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча в матеріалах справи наявні докази, що він був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. У письмовому відзиві, крім іншого, відповідач просив проводити розгляд справи за відсутності його представника.
Частиною 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України /надалі по тексту- КАС України) передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд ухвалив проводити розгляд справи за відсутності сторін в порядку письмового провадження
На підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
16.03.2018 позивач повторно звернувся із заявою на ім'я директора ОСОБА_2 соціального захисту населення Полтавської ОДА, в якій просив вирішити питання визначення статусу ОСОБА_1 як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період часу з 30.04.1986 по 17.05.1986 під час проходження строкової військової служби у військовій частині 39289 та видати відповідне посвідчення. Зокрема просив у разі неможливості вирішити заяву по суті передати особову справу та всі наданні ОСОБА_1 документи на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС для прийняття нею відповідного рішення, оформленого протоколом (а.с. 11)
У зв'язку із чим листом від 06.04.2018 № 06.1-10/2647 ОСОБА_2 соціального захисту населення Полтавської ОДА повідомлено ОСОБА_1, що пакет поданих документів щодо встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС направлено на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС Міністерства соціальної політики України для прийняття рішення (а.с. 12).
ОСОБА_2 соціального захисту населення Полтавської ОДА від 22.05.2018 № 06.1-09/3917 повідомлено позивача, що Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильський АЕС Міністерства соціальної політики України прийнято рішення повернути справи ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку із відсутністю спору, враховуючи, що надані документи не підтверджують факт виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зоні відчуження. До вказаного листа додано копію листа Міністерства соціального політики України від 24.04.2018 № 261/0/76-18/291, за змістом якого із посиланням на статтю 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пункт 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повертає справу ОСОБА_1 без розгляду у зв’язку з відсутністю спору.
Вважаючи, що вказані дії відповідача є незаконними та такими, що порушують його права, ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII /в редакції чинні на момент виникнення спірних правовідносин, надалі по тексту – Закон № 796-XII/ посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій /абзац 1 частини 4 статі 65 Закону № 796-XII/.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України /абзац 2 частини 4 статті 65 Закону № 796-ХІІ/.
На момент виникнення спірних правовідносин, а саме повернення відповідачем справи ОСОБА_1, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулював Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 /надалі по тексту – Порядок № 51/.
За визначенням, наведеним у Порядку № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно п. 10 Порядку № 51 видача посвідчень провадиться, зокрема, іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Відповідно до ч. 3-4 п. 12 Порядку № 51 спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мін'юсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року № 187 затверджено Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС /в редакції на момент виникнення спірних питань, надалі по тексту – Положення/, яке розроблено відповідно до пункту 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з метою вирішення спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно до п.п. 1.1 п. 1 Положення, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Основні завдання Комісії визначено п. 3 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яким передбачено, зокрема, розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії.
При цьому, організаційна робота Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначена п. 5 Положення.
Зокрема, відповідно до п.п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 п. 5 Положення рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.
Основною формою роботи Комісії є засідання, які проводяться по мірі необхідності, але не рідше одного разу на місяць.
Рішення Комісії оформляється протоколом, що підписується головою та секретарем Комісії.
Комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
В окремих випадках, у порядку оскарження попереднього рішення, Комісія розглядає справи громадян за їх особистим зверненням.
З аналізу зазначених норм, слідує, що основним завданням Комісії, є зокрема, розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії, за результатами якого Комісія приймає відповідне рішення, яке є обов'язковим для виконання.
Міністерством соціальної політики України направлено на адресу ОСОБА_2 соціального захисту населення Полтавської ОДА лист «Про повернення справи» від 24.04.2018 № 261/0/76-18/291, в якому із посиланням на статтю 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пункт 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51, зазначено, що Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС повертає справу ОСОБА_1 без розгляду у зв’язку з відсутністю спору (а.с. 26).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20.08.2018 зобов’язано відповідача надати письмові пояснення (із посиланням на норми чинного законодавства) щодо підстав та порядку повернення особових справ, які не містять спірності питань.
Листом від 31.08.2018 № 682/0/76-18 відповідач пояснив, що на засіданні Комісії 20.08.2014 прийнято рішення по повернення справ, які не містять спірності питання без розгляду.
За змістом протоколу засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС, № 77 від 20.08.2017, витяг з якого міститься в матеріалах справи, вирішено повертати особі справи, які не містять спірності питання, повертати міьск-, облдержадміністраціям без розгляду на засіданні Комісії.
Отже, відповідач, всупереч встановленому чинним законодавством порядку, повернув справу позивача без прийняття відповідного рішення, чим порушено норми Положення, яким визначено та регламентовано чіткий порядок діяльності Комісії, та не передбачено повернення особової справи особи без розгляду на засіданні Комісією. Як вже зазначав суд, вказаним Положенням встановлено, що рішення Комісії оформлюється протоколом та відповідно до пп. 5.5 п. 5 Положення може бути оскаржено в установленому законодавством порядку.
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не виконало покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийнятого рішення при розгляді особової справи ОСОБА_1
Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог, та визнати протиправною бездіяльність в частині не прийняття рішення по суті за результатами розгляду матеріалів справи ОСОБА_1.
Тому в даному випадку мала місце протиправна бездіяльність, якою порушенні права позивача , а не дії.
Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним рішення по суті за результатами розгляду матеріалів справи ОСОБА_1, то суд вважає, що з метою обрання належного та ефективного способу відновлення порушених прав позивача, відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Міністерство соціальної політики в особі в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії прийняти рішення за результатами розгляду справи ОСОБА_1.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки при зверненні з даним позовом ОСОБА_1 сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн (мінімальної ставки судового збору за одну вимогу немайнового характеру), а позовні вимоги задоволено частково (в розмірі однієї позовної вимоги немайнового характеру), то вказана підлягає стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства соціальної політики України.
Керуючись статтями 9, 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( с. Федорівка, Чутівський район, Полтавська область,38805, рнокпп НОМЕР_1) до Міністерства соціальної політики України ( вул. Еспланадна, 8/10,м.Київ,01601, код ЄДРПОУ 37567866) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства соціальної політики в особі в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії в частині не прийняття рішення по суті за результатами розгляду матеріалів справи ОСОБА_1.
Зобов'язати Міністерство соціальної політики в особі в особі Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії прийняти рішення за результатами розгляду справи ОСОБА_1.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства соціальної політики України ( код ЄДРПОУ 37567866) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя ОСОБА_3