
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1718/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шашери М.О.,
представника позивача Нужняка С.М.,
представника відповідача Клепача В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального підприємства "Бахмач - водсервіс" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
У С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Бахмач - водсервіс" та просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача шляхом зобов'язання Комунального підприємства «Бахмач - водсервіс» (код ЄДРПОУ 32936720, Чернігівська область, м. Бахмач, вул. Чернігівська, буд. 58) негайно зупинити виконання робіт (виробництва): виконання газонебезпечних робіт, роботи в колодязях, шурфах, траншеях, видобування прісних підземних вод; експлуатацію КТП - 454, КТП - 459, КТП 449, КТП - 479, КТП - 476, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалою судді від 31.10.2017 відкрито провадження у справі.
Ухвалами суду від 27.11.2017, від 29.01.2018 та від 20.06.2018 провадження у справі зупинялось за обґрунтованими клопотаннями представників сторін.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 30.11.2016 № 302, згідно наказу від 30.11.2016 № 216, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 09.10.2017 по 13.10.2017 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю КП «Бахмач - водсервіс», код ЄДРПОУ 32936720, Чернігівська область, м. Бахмач, вул. Чернігівська, буд. 58.
Під час перевірки, згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 13.10.2017 № 302, виявлено 54 порушення нормативно - правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№ 1, 12, 13, 21, 28, 31, 32, 33, 34, 36, 38, 39, 44 порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1. Не отримано дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою (газонебезпечні роботи, роботи в колодязях, шурфах, траншеях тощо) - ст.ст. 13, 21 Закону України «Про охорону праці», п.п. 6, 7 додатку 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011
№1107).
2. Не розроблено перелік газонебезпечних робіт встановленої форми, відповідно до специфіки роботи підприємства - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.7 додатку 1 НПАОП 0.00-5.11-85 «Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт» (20.02.85Держгіртехнагляд), р. 1 п. 1.5.5 додатку 9 НПАОП 41.0-1.01-79 «Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» (29.12.79 Мінжитлокомунгосп УРСР).
3. Не розроблена інструкція з охорони праці по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.4 НПАОП 0.00-5.11-85 «Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт» (20.02.85 Держгіртехнагляд).
4. Відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами (видобування прісних підземних вод) - ст.ст. 19, 20, 21, 23 Кодексу України «Про надра».
5. Електротехнічні працівники (ОСОБА_3, ОСОБА_4) не пройшли відповідне навчання та перевірку знань з електробезпеки в електроустановках понад 1000В - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п.п. 2.1.3, 2.1.4 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98№ 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).
6. Інструкції з охорони праці по видам робіт для електротехнічних працівників в електроустановках вище 1000 В не розроблені та не затверджені - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 4.3.4, 5.5 НПАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці» (затверджено наказом Комнаглядохоронпраці Мінпраці України від 29.01.98 № 9, зареєстровано в Мін'юсті України 07.04.98 № 226/2666).
7. Не забезпечене проведення технічного огляду електроустановок понад 1000В (КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476), виявлення і ліквідація несправностей з відповідним записом в оперативний журнал (відсутній) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 1.3.1, 2.2.16 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).
8. Не визначений та відповідно не встановлений порядок проведення ретельного спостереження за електроустановками понад 1000В (КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476), огляд, перевірка дії, випробування і вимірювання - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).
9. Не проведені протиаварійні та профілактичні вимірювання та випробування електроустановок КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476, згідно з правилами і нормами (ПТЕЕе), відсутні протоколи - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 1.3.1, 7.6.36 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).
10. Електромонтери з ремонту та обслуговування електроустановок до та вище 1000В не проходять відповідний інструктаж (повторний, цільовий, позаплановий) згідно вимог - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п.п. 6.4, 6.5, 6.6, 6.7, 6.8 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Мін'юсті України 15.02.2005 № 231/10511, зі змінами).
11. Не розроблені організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи у діючих електроустановках вище 1000В (КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476), відсутні підтверджуючі документи - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 3.1.2, 3.2.1, 3.2.9 НПАОП 40.1-1.21- 98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).
12. Не визначений порядок та відповідно не проводиться підготовка робочого місця та допуск до роботи в електроустановках вище 1000В (КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476), в тому числі і відряджених працівників (Бахмацька РЕМ та інші) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 3.1.2, 3.5.3, 6.10.9, 4.1.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).
13. Відсутній дозвіл на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В та експлуатацію електричного устаткування напругою понад 1000В - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 12 додатку 2, п. 15 додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107).
Як вбачається із матеріалів справи, станом на день розгляду справи по суті вищевказані порушення Відділом не усунуто повністю, у зв'язку із чим Управління звернулось до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Законом України від 07.12.2017 № 2234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 10 Розділу VIIІ Перехідних положень вказаного Закону, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом у передбачений Кодексом адміністративного судочинства України строк.
Станом на момент розгляду справи більшість порушень відповідачем усунуто.
Так отримано дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою (газонебезпечні роботи, роботи в колодязях, шурфах, траншеях тощо).
Розроблено перелік газонебезпечних робіт встановленої форми, відповідно до специфіки роботи підприємства.
Розроблена інструкція з охорони праці по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт.
Електротехнічні працівники (ОСОБА_3, ОСОБА_4) пройшли відповідне навчання та перевірку знань з електробезпеки в електроустановках понад 1000В.
Розроблені та затверджені інструкції з охорони праці по видам робіт для електротехнічних працівників в електроустановках вище 1000 В.
Забезпечене проведення технічного огляду електроустановок понад 1000В (КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476), виявлення і ліквідація несправностей з відповідним записом в оперативний журнал.
Визначений та встановлений порядок проведення ретельного спостереження за електроустановками понад 1000В (КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476), огляд, перевірка дії, випробування і вимірювання.
Проведені протиаварійні та профілактичні вимірювання та випробування електроустановок КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476, згідно з правилами і нормами (ПТЕЕе).
Електромонтери з ремонту та обслуговування електроустановок до та вище 1000В не проходять відповідний інструктаж (повторний, цільовий, позаплановий) згідно вимог - ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п.п. 6.4, 6.5, 6.6, 6.7, 6.8 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстровано в Мін'юсті України 15.02.2005 № 231/10511, зі змінами).
Розроблені організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи у діючих електроустановках вище 1000В (КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476), наявні підтверджуючі документи - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 3.1.2, 3.2.1, 3.2.9 НПАОП 40.1-1.21- 98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).
Визначений порядок та відповідно проводиться підготовка робочого місця та допуск до роботи в електроустановках вище 1000В (КТП - 454, КТП - 459, КТП - 449, КТП - 479, КТП - 476), в тому числі і відряджених працівників (Бахмацька РЕМ та інші) - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 3.1.2, 3.5.3, 6.10.9, 4.1.1 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін'юсті України 10.02.98 № 93/2533).
Отримано дозвіл на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В та експлуатацію електричного устаткування напругою понад 1000В - ст. 21 Закону України «Про охорону праці», п. 12 додатку 2, п. 15 додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107).
Вказані вище усунені порушення не можуть бути підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Однак, до цього часу, відповідачем не отримано спеціального дозволу на користування надрами (видобування прісних підземних вод) передбачений ст.ст. 19, 20, 21, 23 Кодексу України «Про надра».
Враховуючи зазначене, та приймаючи до уваги, що наявність не усунутого порушення утворює загрозу життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для зобов'язання Комунального підприємства «Бахмач - водсервіс» негайно зупинити виконання робіт (виробництва): виконання газонебезпечних робіт, роботи в колодязях, шурфах, траншеях, видобування прісних підземних вод; експлуатацію КТП - 454, КТП - 459, КТП 449, КТП - 479, КТП - 476, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню. Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зобов'язання Комунального підприємства «Бахмач - водсервіс» (код ЄДРПОУ 32936720, Чернігівська область, м. Бахмач, вул. Чернігівська, буд. 58) негайно зупинити виконання робіт (виробництва): виконання газонебезпечних робіт, роботи в колодязях, шурфах, траншеях, видобування прісних підземних вод; експлуатацію КТП - 454, КТП - 459, КТП 449, КТП - 479, КТП - 476, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 10 вересня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот