Рішення № 76329873, 05.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
2240/2686/18
Номер документу
76329873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2240/2686/18

РІШЕННЯ

іменем України

05 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участю:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. позивача - ОСОБА_1 представника позивача - ОСОБА_2 представника відповідача - ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якій просить суд:

1. Визнати протиправною відмову ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо переведення та призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 19.04.2018 пенсію по втраті годувальника у розмірі 50% від належної її покійному чоловікові ОСОБА_5 як годувальнику державної пенсії на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

3. Обчислювати розмір пенсії по втраті годувальника виходячи із отриманої ОСОБА_5 заробітної плати за роботу в зоні відчуження з 2 по 5 травня 1986 року в межах фактичних збитків в сумі 171 крб. відповідно до довідки №03-02/269 від 02.08.2012, виданої Красилівським районним трудовим архівом.

4. Допустити негайне виконання постанови у межах суми стягнень за один місяць.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду.

6. Стягнути з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 19 Конституції України, ст. ст. 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 29.12.2017 помер її чоловік ОСОБА_5, який мав статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї, інвалід 2-ї групи, який на підставі постанови Красилівського районного суду від 24.09.2012 отримував державну пенсію обчислену із заробітної плати за роботу в зоні відчуження.

Позивачка зазначає, що 19.04.2018 звернулася до відповідача з заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника обчислену із заробітної плати за роботу в зоні відчуження в межах фактичних збитків.

ОСОБА_1 вказує, що відповідач листом №18250/04 від 14.06.2018 відмовив їй з підстав того, що вона не має права на пенсію по втраті годувальника яку отримував ОСОБА_5 на підставі постанови Красилівського районного суду від 24.09.2012.

Від представника відповідача 22.08.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог ОСОБА_1 заперечує з підстав того, що пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження була обчислена ОСОБА_5 на виконання постанови Красилівського районного суду від 24.09.2012, оскільки зустрічною перевіркою первинних документів на підприємстві не підтверджено нарахування заробітної плати саме за роботу в зоні відчуження.

Представник відповідача стверджує, що у зв'язку з тим, що постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 24.09.2012 встановлено право ОСОБА_5 на обчислення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків та здійснення перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків та здійснення перерахунку пенсії з 01.07.2012, а не вирішено права, свободи та інтереси ОСОБА_1, застосовувати постанову Красилівського районного суду Хмельницької області від 24.09.2012 для обчислення пенсії ОСОБА_1 в зв'язку з втратою годувальника немає підстав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 8 серпня 2018 року відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

14 серпня 2018 року від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 14 серпня 2018 року розгляд справи призначено в судове засідання з викликом сторін.

Судом встановлено такі обставини у справі.

Чоловік позивачки - ОСОБА_5 помер 28.12.2017, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-БВ №314171, виданого 29.12.2017 (арк. спр. 13).

ОСОБА_1 19.04.2018 звернулася до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про переведення на пенсію в зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ.

ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 14.06.2018 №18250/04 позивачку повідомлено, що ОСОБА_5 одержував пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження на виконання постанови Красилівського районного суду від 24.09.2012, оскільки зустрічною перевіркою первинних документів на підприємстві не підтверджено нарахування заробітної плати саме за роботу в зоні відчуження.

Вказано, що постановою суду зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі обчислити ОСОБА_5 пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітної плати 171 крб. Враховуючи, що постанова суду стосувалась обчислення пенсії по інвалідності, застосувати зазначену постанову для обчислення пенсії в зв'язку з втратою годувальника немає підстав.

Також зазначеним листом позивачку повідомлено, що вона має право на пенсію в зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але розмір пенсії, обчисленої згідно зазначеного Закону, буде менший, ніж той, що вона отримуєте. Також позивачку повідомлено, що згідно заяви від 10.04.2018 їй призначено відповідно до статті 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячну компенсацію за втрату годувальника в розмірі 113,88 грн.

Вважаючи неправомірними дії ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.

Постановою Красилівського районного суду Хмельницької області від 24.09.2018 по справі №2209/2034/12 (яка набрала законної сили відповідно до ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013) за адміністративним позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі про визнання протиправною відмови УПФУ в Красилівському районі в обчисленні пенсії по інвалідності інваліду 2-ї групи ЧАЕС 1-ї категорії із сум заробітної плати, нарахованої та виплаченої за роботу в зоні відчуження, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області в обчисленні державної пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1-категорії інваліду 2-ї групи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_5 із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження за період роботи з 2 по 5 травня 1986 року. Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області обчислити ОСОБА_5 державну пенсію в розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно законодавства із заробітної плати в розмірі 171 крб., здійснити перерахунок та виплачувати державну пенсію з урахуванням виплачених сум з 01 липня 2012 року. Допущено негайне виконання постанови суду в межах суми стягнення за один місяць. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Право позивачки на отримання пенсії по втраті годувальника, яким являвся її покійний чоловік ОСОБА_5, відповідачем не заперечується, а спірним є питання щодо можливості обчислення розміру пенсії позивачки, виходячи з постанови Красилівського районного суду Хмельницької області від 24.09.2018 по справі №2209/2034/12.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Miністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Судом встановлено, сторонами не заперечується, що ОСОБА_5 мав статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1-категорії.

Відповідно до положень ст. 52 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячна компенсація у разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи мають непрацездатні члени сім'ї годувальника, які були на його утриманні. При цьому дітям щомісячна компенсація призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Члени сім'ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Таким чином, у відповідача не було законних підстав для відмови позивачці у призначенні пенсії по втраті годувальника, яким являвся її покійний чоловік, при цьому, розрахунок пенсії мав здійснюватись зважаючи й на відомості, викладені у постанові Красилівського районного суду Хмельницької області від 24.09.2018 по справі №2209/2034/12.

Отже, з наведеного слідує, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, орган Пенсійного фонду України діяв протиправно.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача необхідно задовольнити в повному обсязі.

Водночас, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивачки щодо зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення у встановлений судом строк з огляду на наступне.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Як вбачається з вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду.

Виходячи з обставин даної справи, суд приходить до висновку про безпідставність даного клопотання позивачки, оскільки позивачкою не наведено аргументованих доводів, а судом не встановлено в ході судового розгляду доказів, що свідчили б про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі, у врахуванням вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, на користь позивачки необхідно стягнути сплачений судовий збір в розмірі 1409,60 за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо переведення та призначення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 19.04.2018 пенсію по втраті годувальника у розмірі 50% від належної її покійному чоловікові ОСОБА_5 як годувальнику державної пенсії на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчислюючи розмір пенсії по втраті годувальника виходячи із отриманої ОСОБА_5 заробітної плати за роботу в зоні відчуження з 2 по 5 травня 1986 року в сумі 171 крб. відповідно до довідки №03-02/269 від 02.08.2012, виданої Красилівським районним трудовим архівом.

Допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнень за один місяць.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 вересня 2018 року

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Будьоного, 9, м.Красилів, Хмельницька область, 31000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_6