
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" вересня 2018 р. справа № 0940/1197/18
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
09.07.2018 ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до їх вчинення.
Позовні вимоги мотивовані неправомірними діями відповідача, щодо відмови позивачу виключити за її вибором страховий стаж та не враховувати його до загального коефіцієнту заробітку, а саме вилучити періоди: з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010 коли ОСОБА_1, отримувала допомогу по безробіттю та враховуючи те, що зазначені періоди в сумі складають не більше 10% тривалості страхового стажу позивача. Просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 відкрито провадження у дані справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позов, в якому заперечує проти позову та просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, їй призначена пенсія по віку.
23 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою в якій просила виключити за її вибором періоди до 60 календарних місяців страхового стажу та не враховувати їх до загального коефіцієнту заробітку, а саме: періоди з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010, коли позивач отримувала допомогу по безробіттю.
Листом Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області №166/3-15 від 07.05.2018 надано позивачу відповідь, в якій вказано, що при оптимізації періодів позивача заробітної плати виключені періоди з 01.08.2002 року по 21.10.2007 року, що становить 10 відсотків тривалості страхового стажу (44 місяці) згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
27.06.2018 ОСОБА_1 повторно звернулася до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з проханням виключити за її вибором страховий стаж та не враховувати його до загального коефіціенту заробітку, а саме вилучити періоди: з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010 коли позивач отримувала допомогу по безробіттю.
Листом Надвірнянського об'єднаного управлінням Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області №252/З-15 від 04.07.2018 надано відповідь позивачу, в якій вказується, що при оптимізації періодів позивача заробітної плати виключені періоди з 01.08.2002 року по 21.10.2007 року, що становить 10 відсотків тривалості страхового стажу (44 місяці) згідно статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернулася до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.
Спірні правовідносини між сторонами встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Частина 1 статті 24 Закону, яка визначає періоди, з яких складається страховий стаж, встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Відтак, Закон дозволяє вилучити з періоду заробітку, який враховується для обчислення пенсії, періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів одержання допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації незалежно від перерв та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що такі періоди в сумі становлять не більш як 10% тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Таким чином, Законом чітко визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Виключенням з цього правила є лише те, що за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Вказана норма права, яка регламентує порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, не дозволяє пенсійному органу не враховувати при визначенні заробітної плати період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, а лише дозволяє оптимізувати його шляхом виключення періоду до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Враховуючи бажання позивача відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключити з обрахунку пенсії періодів отримання допомоги по безробіттю незалежно від перерв, а саме: з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010, враховуючи те, що зазначені періоди в сумі складають не більше 10 % тривалості трудового стажу позивача, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання неправомірними дій Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови позивачу оптимізувати заробіток шляхом виключення за вибором позивача періодів отримання допомоги по безробіттю незалежно від перерв, а саме: з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010, оскільки зазначені суми складають не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу позивача та зобов"язати Надвірнянське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виключити позивачу за її вибором періодів отримання допомоги по безробіттю незалежно від перерв, а саме: з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010.
Щодо позовної вимоги про зобов"язання Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити ОСОБА_1, перерахунок пенсії та виплатити недораховані та недоплачені грошові кошти з моменту виникнення права на оптимізацію з 01.07.2013, щодо оптимізації заробітку шляхом виключення періодів отримання допомоги по безробіттю незалежно від перерв, а саме з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010, враховуючи те, що зазначені періоди в сумі складають не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу позивача та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов"язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин то суд зазначає, що така вимога є передчасною.
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та письмових доказів по справі, суд дійшов висновку, про що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дій Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1, оптимізувати заробіток шляхом виключення за вибором ОСОБА_1, періодів отримання допомоги по безробіттю незалежно від перерв, а саме: з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010, враховуючи те, що зазначені суми складають не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу ОСОБА_1
Зобов"язати Надвірнянське об"єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виключити ОСОБА_1, за її вибором періодів отримання допомоги по безробіттю незалежно від перерв, а саме: з 01.08.2002 по 26.07.2003, з 27.10.2003 по 26.04.2004, з 28.06.2005 по 22.06.2006 та з 08.04.2009 по 03.09.2010, враховуючи те, що зазначені суми складають не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу ОСОБА_1
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Шумей М.В.
Рішення суду постановлене 07.09.2018 у зв"язку з перебуванням судді у відпустці з 06.08.2018 по 31.08.2018.