Рішення № 76329450, 07.09.2018, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
07.09.2018
Номер справи
227/1499/18
Номер документу
76329450
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

07.09.2018 227/1499/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

07 вересня 2018 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Корнєєвої В.В.

при секретарі Заварзіній Я.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля в порядку заочного розгляду цивільну справу за Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, в обґрунтування якої зазначив, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1, 12.01.2015 року звернувся до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою про взяття його на облік як внутрішньо переміщену особу. Після цього, 12.06.2015 року відповідач звернувся до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням від 19.06.2015 року відповідачу було призначено допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України на період з 12.06.2015 року по 11.12.2015 року в розмірі 884,00 грн. щомісячно. В подальшому виплату допомоги відповідачу було продовжено на підставі його заяв, а саме з 10.05.2016 року по 21.09.2016 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно; з 10.11.2016 року по 09.05.2017 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно; з 06.07.2017 року по 05.01.2018 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно. Останнє звернення відповідача до установи уповноваженого банку АТ «Ощадбанк» з заявою щодо призначення допомоги відбулося 18.01.2018 року. При перевірці інформації, наданої відповідачем в заявах, поданих 12.06.2015, 10.05.2016, 10.11.2016, 06.07.2017 щодо відсутності у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, було з'ясовано, що дружина відповідача ОСОБА_2 є власницею будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до п. 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зміни до якого були внесені Постановою КМУ № 370 від 31.05.2017 року, яка набрала чинності 03.06.2017 року, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Оскільки м. Добропілля Донецької області не відноситься до вищезазначених населених пунктів, відповідач не має права на отримання щомісячної адресної допомоги. Таким чином, в ході перевірки позивачем було встановлено, що на дату подання заяви від 06.07.2017 року член сім'ї відповідача володіє житлом, у зв'язку з чим відповідач станом на день подання заяви від 06.07.2017 року не мав права на отримання щомісячної адресної допомоги. Позивачем було зроблено розрахунок надміру виплачених коштів за період з 06.07.2017 року по 05.01.2018 року, розмір якої склав 5304,00 грн., яку відповідачем не було погашено, у зв'язку з чим позивач просить стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, суму надміру сплачених державних коштів за період з 06 липня 2017 року по 05 січня 2018 року у розмірі 5304,00 грн., а також стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в розмірі 1762,00 грн.

Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 22.05.2018 року за зазначеною позовною заявою було відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання, відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву. Підготовче судове засідання 12.06.2018 року було відкладено через неявку відповідача. Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 12 липня 2018 року підготовче провадження по даній цивільній справі було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті. В строк, встановлений судом, відповідачем не було подано до суду відзиву на позовну заяву.

В судові засідання сторони повторно не з'явилися, про дату, час та місце розгляду цивільної справи повідомлялись належним чином. В той же час, від представника позивача через канцелярію суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутності, від відповідача жодних заяв або доказів поважності неявки до суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 223, 280 ЦПК України, суд вважає, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, а тому, за згодою позивача, є підстави для заочного розгляду справи у відсутність відповідача, на підставі наявних у справі доказів, направивши після розгляду справи копію рішення за місцем реєстрації відповідача.Суд вважає за можливе розглянути цивільну справу в порядку заочного розгляду у відсутності відповідача на підставі доказів, що маються в матеріалах справи.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне:

Згідно довідки від 12.01.2015 року № 1422007121 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, постійно проживав по АДРЕСА_2 і перемістився з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) до АДРЕСА_3 (а.с. 28).

Відповідно до довідки, виданої начальником УПФУ в м. Добропіллі та Добропільському районі замість пенсійного посвідчення № НОМЕР_5 ОСОБА_1, 1955 р.н., перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі як отримувач пенсії за віком (а.с. 27).

Як вбачається з матеріалів цивільної справи, відповідач ОСОБА_1 12.06.2015 року звернувся до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язався повідомляти управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги (а.с. 29).

Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 19.06.2015 року було призначено виплату допомоги ОСОБА_1 на період з 12.06.2015 по 11.12.2015 в розмірі 884,00 грн. щомісячно(а.с. 26).

Згідно копії акта перевірки відповідності місця фактичного проживання/перебування облікованих переміщених осіб від 07.08.2015 № 567, комісією в складі працівників Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради було здійснено вихід за адресою: АДРЕСА_4 та встановлено, що заявник ОСОБА_1 дійсно проживає за вказаною адресою (а.с. 25).

Відповідно до наданої позивачем копії довідки щодо наявності транспортних засобів в особистому користуванні громадян, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг, станом на 25.08.2015 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, належать два транспортних засоби, а саме автомобіль та мотоцикл (а.с. 24).

ОСОБА_1 повторно звернувся до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради 10.05.2016 року з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 23).

Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 19.05.2016 року було призначено виплату допомоги ОСОБА_1 на період з 10.05.2016 по 21.09.2016 в розмірі 884,00 грн. щомісячно(а.с. 21).

Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 12.12.2016 року було призначено виплату допомоги ОСОБА_1 на період з 10.11.2016 по 09.05.2017 в розмірі 884,00 грн. щомісячно на підставі заяви від 10.11.2016р. (а.с. 20).

06.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 19).

Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 25.07.2017 року було призначено виплату допомоги ОСОБА_1 на період з 06.07.2017 по 05.01.2018 року в розмірі 884,00 грн. щомісячно (а.с. 16).

18.01.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради з заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 15).

Рішенням Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про відмову у наданні допомоги переміщеним особам на проживання від 19.02.2018 ОСОБА_1 не було призначено допомогу переміщеними особам на проживання у зв'язку з тим, що сім'я володіє житловим приміщенням не на окупованій території та не в зоні АТО (а.с. 9).

Згідно розпорядження від 19.02.2018 року гр. ОСОБА_1 було закрито о/р НОМЕР_4 з 01.03.2018 року згідно п. 6 ПКМУ від 01.10.2014 р. № 505, допомогу виплачено включно по 05.01.2018 року (а.с. 10).

Відповідно до ст. 2 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 було затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, який визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Пунктом 2 зазначеного Порядку в редакції, яка діяла на момент першого звернення відповідача до позивача з заявою та призначення позивачем адресної допомоги відповідачу, було встановлено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно п. 3 зазначеного Порядку в редакції, яка діяла на момент першого звернення відповідача до позивача з заявою та призначення позивачем адресної допомоги відповідачу, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Як вбачається з матеріалів цивільної справи, відповідач є пенсіонером за віком і йому призначено пенсію довічно, у зв'язку з чим позивачем призначалася виплата грошової допомоги в розмірі 884,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України № 370 від 31.05.2017 року «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 і від 22 вересня 2016 р. № 646» абзац другий пункту 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг було викладено в новій редакції, а саме визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану. Зазначені зміни набрали чинності 03.06.2017 року.

Як вбачається з матеріалів цивільної справи, виплата допомоги відповідачу здійснювалася і після набрання чинності зазначеною нормою, а саме в період з 06.07.2017 року по 05.01.2018 року згідно рішення Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 25.07.2017 року.

Як вбачається з копії паспорта відповідача ОСОБА_1, яка міститься в матеріалах справи, відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з гр. ОСОБА_2, 1969 р.н. з 22.06.2013 року (а.с. 34).

Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради було зроблено запит для отримання відомостей щодо наявності відомостей в Державних реєстрах про нерухоме майно, яке перебуває у власності заявника ОСОБА_1 та членів його родини. Згідно Інформації № 111301246 від 22.01.2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта фізична особа за ідентифікаційним кодом НОМЕР_2 (відповідач ОСОБА_1Є.) не має у власності нерухомого майна або будь-якого майна, відсутня інформація і щодо іншого речового права, іпотеки, обтяження (а.с. 13).

Відповідно до Інформації № 111428387 від 23.01.2018 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта власником нерухомого майна, а саме житлового будинку з надвірними побудовами і спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, з 24.03.2008 року є ОСОБА_3, 1969 р.н. За даною адресою зареєстрований як внутрішньо переміщена особа і відповідач ОСОБА_1 (а.с. 12). Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області на запит суду надав інформацію про те, що існує актовий запис про шлюб № 114 від 22.06.2013 року, складений Добропільським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, укладений між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_6

Відповідно до наданої позивачем копії довідки-розрахунку за період надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 06.07.2017 по 05.01.2018 року ОСОБА_1 було надмірно виплачено кошти в сумі 5304,00 грн. (а.с. 39), а саме:

- серпень 2017 року сума виплат фактично перерахованих склала 1625,42 грн. (платіжне доручення № 3150 від 29.08.2017);

- вересень 2017 року сума виплат фактично перерахованих склала 884,00 грн. (платіжне доручення № 3300 від 18.09.2017 року);

- жовтень 2017 року сума виплат фактично перерахованих склала 884,00 грн. (платіжне доручення № 3673 від 19.10.2017 року);

- листопад 2017 року сума виплат фактично перерахованих склала 884,00 грн. (платіжне доручення № 4059 від 16.11.2017 року);

- грудень 2017 року сума виплат фактично перерахованих склала 884,00 грн. (платіжне доручення № 4452 від 15.12.2017 року);

- січень 2018 року сума виплат фактично перерахованих склала 142,58 грн. (платіжне доручення № 95 від 23.01.2018 року).

Перерахування зазначених коштів відповідачу підтверджується наявними у справі копіями вказаних платіжних доручень та реєстрами на зарахування допомоги переміщеним особам на проживання до зазначених доручень (а.с. 43-54).

Управлінням соціального захисту населення Добропільської міської ради на адресу відповідача ОСОБА_1 було направлено повідомлення про відшкодування коштів надміру виплачених коштів допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 7). Проте, як зазначив позивач в своїй заяві, відповідачем добровільно сума в розмірі 5304,00 грн. відшкодована не була.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщена особа зобов'язана у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

У відповідності з ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи, що позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, суд приходить до висновку, що з відповідача на зазначений позивачем розрахунковий рахунок необхідно стягнути сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 1762,00 грн.

На підставі вищевикладеного, Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505, керуючись ст.ст. 5, 10, 81, 258-259, 263-265, 268, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн НОМЕР_2, який зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1, на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, ЄДРПОУ 25954002, на р/р 35219008049465, Держказначейська служба України м. Київ, МФО 820172, суму надміру сплаченої державної допомоги переміщеним оосбам на проживання за період з 06 липня 2017 року по 05 січня 2018 року у розмірі 5304,00 грн. (п'ять тисяч триста чотири грн. 00 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн НОМЕР_2, який зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1, на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, ЄДРПОУ 25954002, р/р 35411071049465, ГУ ДКСУ Донецької області, МФО 834016, витрати по сплаті чудового збору в розмірі 1762,00 грн.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Копію заочного рішення направити сторонам по справі.

сторони по справі:

Позивач: Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, ЄДРПОУ 25954002, адреса: 85001, Донецька область, м. Добропілля, пр. Шевченка, 15

Відповідач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_7, іпн НОМЕР_2, який зареєстрований як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1

Суддя В.В. Корнєєва

07.09.2018