Ухвала суду № 76328517, 10.09.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2018
Номер справи
1240/2686/18
Номер документу
76328517
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

10 вересня 2018 року СєвєродонецькСправа № 1240/2686/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О, перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1) до Міністерства оборони України (місце знаходження: 03168, місто Київ-168, проспект Повітрофлотський, будинок 6) про визнання протиправною бездіяльності, скасування протоколу в частині, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, з такими вимогами:

1) визнати протиправним та скасувати пункт 4 протоколу від 06.07.2018 № 69 комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум;

2) визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у неприйнятті рішення після надходження документів відносно позивача, про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку «Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975;

3) зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути питання щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого Законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку «Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, з урахуванням викладених у мотивувальній частині рішення суду висновків.

В обґрунтування вимог зазначено, що позивач проходив військову службу у військовій частині 2066, що входила до складу Прикордонних військ КБД СРСР та приймав участь в бойових діях в Республіці Афганістан з 31.08.1985 по 22.05.1987 в складі діючої армії, що підтверджується довідкою, виданою Первомайсько-Попаснянським об'єднаним комісаріатом Луганської області Міністерства оборони України від 24.02.2009 № 4/1756 згідно облікової картки та військовим квитком серії НОМЕР_1.

Під час проходження служби в Республіці Афганістан та виконання бойового завдання, позивач отримав поранення голови, закриту черепно-мозкову травму, контузію.

У березні 2009 року позивач звернувся до військово-лікарської комісії для встановлення причинного зв'язку свого вищевказаного поранення/контузії.

Протоколом Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 02.04.2009 № 274 встановлено, що поранення голови, закрита черепно-мозкова травма, контузія, та їх наслідки пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, в яких проводилися бойові дії.

29.11.2017 при проходженні огляду обласною медико-соціальною комісією позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12 ААА № 509779, випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 441869, довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 441869. Згідно з висновком обласної МСЕК причиною інвалідності є поранення голови, закрита черепно-мозкова травма, контузія та їх наслідки, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де проводилися бойові дії.

У травні 2018 року позивач звернувся до Луганського обласного військового комісаріату із заявою про призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 № 975.

15 червня 2018 року позивач поштовим зв'язком отримав від Луганського обласного військового комісаріату висновок від 31.05.2018 № 582/ОГД-167 щодо можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги, який також адресовано директору Департаменту фінансів Міністерства оборони України та військовому комісару Лисичанського МВК. Згідно з цим висновком Луганський обласний військовий комісаріат встановив, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

08 серпня 2018 року позивач поштовим зв'язком отримав від Луганського обласного військового комісаріату листа від 17.07.2018 № ВСЗ-719/ОГД-167 згідно з яким повідомлялося, що до Луганського обласного військового комісаріату надійшов протокол засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 06.07.2018 № 69 згідно з пунктом 4, якого позивачу було відмовлено у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки на день звільнення з військової служби позивач проходив службу в Прикордонних військах КБД СРСР, тому витрати, пов'язані з виплатою одноразової грошової допомоги особам, які проходили службу в Прикордонних військах мають здійснюватися Державною прикордонною службою України. Таким чином, позивачу запропоновано звернутися з питанням щодо виплати одноразової грошової допомоги особам до Державної прикордонної служби України.

З посиланням на норми Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 № 975, позивач вважає, що протокол є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем заявлено клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.

Також позивачем у позовній заяві зазначено як третю особу Луганський обласний військовий комісаріат, тобто по суті позивачем заявлено клопотання про залучення цієї особи до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Щодо клопотання позивача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.

Частинами першою, другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

За приписами пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з вимогами частини першої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України дана адміністративна справа має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що клопотання позивача є необґрунтованим та не підлягає задоволенню, а справу слід розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Щодо клопотання про залучення Луганського обласного військового комісаріату до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача

Згідно із частиною другою статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.

Статтею 167 КАС України визначено загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.

Так, відповідно до пунктів 4, 5, 7 частини першої статті 167 КАС України, будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; підстави заяви (клопотання, заперечення); інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

Вивченням позовної заяви встановлено, що у ній позивачем не наведено будь-яких мотивів, з яких Луганський обласний військовий комісаріат має бути залучений до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, яким чином рішення у даній адміністративній справі може вплинути на її права, інтереси або обов'язки.

За таких обставин, суд вважає зазначене клопотання необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.

Керуючись статтями 5, 12, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відмовити у залученні Луганського обласного військового комісаріату як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Запропонувати Міністерству оборони України протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати Міністерство оборони України подати до суду у строк до 24 вересня 2018 року такі докази:

- заяву про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 № 975 разом з документами, які були при розгляді зазначеної заяви;

- письмові відомості разом з відповідними доказами, а саме:

- в якій частині позивач проходив строкову службу;

- до складу яких військ входила така військова частина;

- витяг з протоколу від 06.07.2018 № 69 щодо розгляду документів, пов'язаних з призначенням одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (пункт 4 протоколу).

Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для тримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію адміністративного позову разом з доданими до нього документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяК.О. Пляшкова