Рішення № 76328095, 06.09.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
303/2903/18
Номер документу
76328095
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 вересня 2018 року м. Ужгород№ 303/2903/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Данча М.І.,

за участю:

позивач - не з'явився,

представника відповідача - Стасів Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради про визнання протиправними дій -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 вересня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 10 вересня 2018 року.

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) звернувся до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради (далі - відповідач, Виконавчий комітет Мукачівської міської ради), якою просить: визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його провести реєстрацію місця проживання на підставі поданої ОСОБА_2 заяви від 12 квітня 2018 року.

Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 22 червня 2018 року справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 передано на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 прийнято до провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було подано заяву до відповідача про реєстрацію місця проживання з одночасним знаттям з реєстрації за попереднім місцем проживання. Однак, в такій реєстрації йому відмовлено з підстав подання неповного пакету документу, а саме у зв'язку з неподанням військового квитка. Однак, військовий квиток він не отримував, а вимоги законодавства містять альтернативу у поданні військового квитка або посвідчення про прописку.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2018 року закрито провадження у справі в частині позовної вимоги щодо зобов'язання провести реєстрацію зміни місця проживання.

В судове засідання позивач не з'явився, однак у свої заяві від 30 серпня 2018 року просив розгляд справи проводити за його відсутності.

Відповідач надав суду письмові заперечення по суті позовних вимог, згідно яких вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню мотивуючи тим, що на момент подачі документів з метою реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з обліку, позивачу виповнилося 30 років, тобто ним досягнуто граничного віку перебування на військовому обліку призовників. Проте, позначки про взяття на військовий облік військовозобов'язаних у військово-облікових документах позивача не було. Крім того, позивачем було невірно заповнено заяву про реєстрацію місця проживання. Відтак, відповідач вважає, що позивачу було правомірно відмовлено в реєстрації місця проживання.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у письмових запереченнях по суті позовних вимог та запереченнях на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач 12 квітня 2018 року звернувся до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Мукачівської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання, з одночасним зняттям з реєстрації місця проживання.

Адміністратором Центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Мукачівської міської ради відмовлено у реєстрації місця проживання на підставі п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру" та п. 2 ст. 9 1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року № 1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Відповідно до ст. 9 1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Згідно з ст. 10 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Механізм здійснення реєстрації, визначений Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 (далі - Правила).

Відповідно до п. 3 вказаних Правил реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Згідно з п. 18 Правил для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання.

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників);

право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Разом з тим, судом встановлено, що позивачем до вказаної заяви було подано: паспорт громадянина України, картку платника податків, заяву про зняття з реєстрації, витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, посвідчення про приписку до призовної дільниці, квитанцію про оплату адміністративного збору.

Відповідно до абз.2 п. 2 ст. 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" органи виконавчої влади, що здійснюють реєстрацію місця проживання чи перебування осіб, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад зобов'язані: здійснювати реєстрацію за місцем проживання або перебування чи зняття з реєстрації призовників, військовозобов'язаних та резервістів лише в разі наявності в їхніх військово-облікових документах позначок військових комісаріатів відповідно про зняття з військового обліку або про перебування на військовому обліку за місцем проживання або перебування.

Згідно з п. 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2016 року № 921, військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення.

У відповідності до п. 18 вказаного Порядку взяттю на військовий облік військовозобов'язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями підлягають, особи, які досягли граничного віку (27 років) перебування на військовому обліку призовників.

Відповідно до п. 58 Порядку органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб здійснюють реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов'язаних лише в разі наявності в їх військово-облікових документах позначок районних (міських) військових комісаріатів про зняття з військового обліку або перебування на військовому обліку за місцем проживання (додаток 15).

На момент подачі документів з метою реєстрації місця проживання з одночасним зняттям, позивачу виповнилося 30 років, тобто ним досягнуто граничного віку перебування на військовому обліку призовників. Однак, позначки про взяття на військовий облік військовозобов'язаних у військово-облікових документах позивача не було.

Крім того, судом встановлено, що позивачем було невірно заповнено заяву про реєстрацію місця проживання, зокрема у пункті "адреса житла або адреса (місцезнаходження) спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту або військової частини, за якою реєструється місце проживання" позивачем вказано адресу з якої він має намір знятись з реєстрації місця проживання (АДРЕСА_2), при цьому документ на право власності на нерухоме майно для реєстрації місця проживання позивач подав на адресу АДРЕСА_1.

З огляду на вищезазначене, суд приходить висновку, що перелік наданих документів та заява про реєстрацію місця проживання не відповідають тим вимогам, що встановлені чинними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні. Таким чином, виконавчий комітет Мукачівської міської ради діяв в межах закону, відмовляючи позивачу в реєстрації місця проживання, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позивних вимог та визнання дій відповідача протиправними.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в ході розгляду справи, надав достатні та беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність відмови ОСОБА_2 у реєстрації місця проживання, з огляду на що відсутні підстави для задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради (Закарпатська область, м. Мукачево, пл. Духновича, буд. 2, код ЄДРПОУ 04053743) про визнання протиправними дій - відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя Н.Д. Маєцька