
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2018м. ДніпроСправа № 904/2010/18
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г. за участю секретаря судового засідання Єпік А.М.
за позовом Приватного акціонерного товариства "Дніпротурист", м. Дніпро
до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
про визнання незаконними дій
Представники:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Шиян В.В., довіреність № 26/11-14 від 02.01.2018 року, юрисконсульт претензійно-позовної групи по роботі з юридичними особами.
СУТЬ СПОРУ:
Приватне акціонерне товариство "Дніпротурист" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради та просить визнати незаконними дії Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради з виставлення рахунку за жовтень 2017 року в частині нарахування плати за перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин стічних вод за адресою: м. Дніпро, вул. І. Акінфієва, 30, на суму 43 276,33 грн. Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору № 7192 від 28.04.2015 року на надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення.
Враховуючи складність та категорію справи, суд вважає за необхідне розглядати справу в загальному позовному провадженні та призначити підготовче засідання.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.05.2018 року про відкриття провадження у справі призначено підготовче судове засідання на 12.06.2018 року о 11:40.
В судовому засіданні 12.06.2018 року було оголошено перерву до 12.07.2018 року.
12.07.2018 року до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшли клопотання вих. № 100 від 11.07.2018 року про витребування доказів, письмові пояснення вих. № 101 від 11.07.2018 року та клопотання вих. № 99 від 11.07.2018 року про продовження строку розгляду підготовчого провадження для належної підготовки справи для розгляду по суті та відкладення розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 12.07.2018 року продовжено строк розгляду підготовчого провадження до 02.08.2018 року та в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву на 26.07.2018 року о 11:00.
26.07.2018 року в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 31.07.2018 року о 15:30 год.
27.07.2018 року до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшли додаткові пояснення вих. № 106 від 27.07.2018 року.
31.07.2018 року до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшли заперечення на додаткові пояснення вих. № б/н від 31.07.2018 року.
У підготовчому судовому засіданні 31.07.2018 року сторонами обговорені питання, які виникли з приводу спору по даній справі, та зазначено, що ними були надані всі можливі та допустимі докази по справі.
Судом були визначені всі необхідні обставини у справі та зібрані відповідні докази, що є підставою для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 30.08.2018 закрито підготовче провадження. Призначено справу до судового розгляду по суті на 30.08.2018 о 15:00год.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, але 29.08.2018 подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з перебуванням у відрядження уповноваженого представника.
Завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів, а також розподіл судових витрат (ст. 194 Господарського процесуального кодексу України).
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку, вищевизначеному чинними правовими нормами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між Приватним акціонерним товариством "Дніпротурист" (далі-абонент, позивач) та Комунальним підприємством "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (далі-водоканал, відповідач) було укладено договір про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення № 7192 від 28.04.2015.
Згідно п.2.1. договору водоканал зобов'язується надавати абоненту послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення, а Абонент зобов'язується оплачувати Послуги в порядку і умовах, визначених Договором та діючим законодавством.
Місцем надання послуг Водоканалом Абоненту є Точка розподілу, визначена сторонами в Акті визначення Точки розподілу та розмежування, балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж (Додаток №1 до Договору) (п.2.2. договору).
У відповідності до п.3.15. договору Абонент, на балансі якого знаходяться мережі водовідведення, несе відповідальність за порушення норм щодо кількості та концентрації шкідливих речовин в Стічних водах, які скидають до вказаних мереж Субабоненти, орендарі, суборендарі.
Допустимі концентрації шкідливих речовин у Стічних водах встановлені рішенням виконкому Дніпропетровської міської ради №129 від 19.02.2015 "Про затвердження Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська" та наводяться в Додатку №4 Договору.
Згідно з п.3.16. Договору нарахування проводяться по нормативу плати за очищення 1 куб.м Стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нл), обсягом скинутих понаднормативного забруднення Стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення Стічних вод та екологічного стану водойми.
Для визначення вмісту забруднень у Стічних водах використовуються як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі (п. 3.18. Договору).
У п. 4.10. Договору зазначено, що величина плати за скид Стічних вод у систему водовідведення Водоканалу понаднормативними забрудненнями розраховується згідно Інструкції №37.
Така оплата здійснюється Абонентом не пізніше 10 днів з дати отримання листа-повідомлення рахунку.
Відповідно до п. 5.1. Договору між Водоканалом та Абонентом встановлюється межа відповідальності за стан і експлуатацію водопровідних мереж згідно Правил №190, відповідно до Акту визначення Точки розподілу та розмежування балансової приналежності водопровідних та каналізаційних мереж (Додаток №1 до Договору) та Генерального плану об'єкту в масштабі 1:500 з нанесенням на ньому водопровідною та каналізаційною мережами та випусками до каналізації Водоканалу.
Водоканал має право проводити технічні та профілактичні огляди водопровідних і каналізаційних мереж Абонента, знімати контрольні показники приладів і засобів обліку на них та виявляти Нераціональне використання Води питної (п. 6.1.1. Договору).
Згідно з п.6.1.2. Договору Водоканал має право складати акти з приписом щодо усунення порушень Абонентом вимог чинного законодавства у сфері водопостачання, водовідведення та умов Договору при їх виявленні з визначенням строку на їх усунення. Невиконання припису Водоканала, що стосується порушень правил обліку Послуг, - є підставою для нарахувань згідно п.3.3. Правил №190.
Акт складається представником Водоканалу і підписується його представником та представником Абонента. Якщо Абонент (його представник) відмовляється підписати такий акт, то він підписується представником Водоканалу одноосібно, про що в Акті робиться відповідний запис про таку відмову з зазначенням прізвища, посади представника Абонента, який відмовився від підпису. У такому випадку акти обстежень, підписані представником Водоканалу в односторонньому порядку, вважаються дійсними та є підставою для нарахувань об'ємів спожитих Послуг.
Відповідно до п.7.2.5. Договору Абонент зобов'язаний забезпечити безперешкодний доступ до мереж, арматури, засобів обліку, розподільних систем та іншого обладнання водопостачання та водовідведення Абонента представників Водоканалу, за наявності в них відповідного посвідчення, для контролю за технічним станом, за рівнем споживання Води питної, а також для виконання відключення і обмеження водопостачання та водовідведення; не перешкоджати здійсненню контролю інженерного обладнання в приміщеннях Абонента.
Договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами та скріплення печатками, і в частині Послуг діє до 28.04.2018 року, а в частині їх оплати - до повного виконання.
З моменту набуття чинності Договору будь-які діючі до цього моменту договори, угоди, що укладені Сторонами з правовідносин, що регулюються Договором, втрачають чинність, крім зобов'язань Абонента з оплати (п.9.1. Договору).
Згідно з п. 9.2. Договору усі правовідносини, що виникають з Договору та не врегульовані ним, регламентуються відповідними нормами законодавства України, зокрема Правилами №190, Інструкцією №37, Правилами №37, тощо, а також застосовуваними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.
19.10.2017 відповідачем була проведена перевірка дотримання вимог "Правил приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств в систему каналізації м. Дніпропетровська" № 129 позивачем, про що відповідачем було складено акт відбору проб стічних вод. За результатами лабораторних вимірювань встановлено перевищення допустимої концентрації по завислим речовинам, сухому залишку, хлоридам, азоту амонійному, залізу ортофосфатам, БСК5 , та жирам в стічних водах позивача та на підставі п. 7.11. Правил № 129 була пред'явлена плата за скид понаднормативних забруднень, що складає у сумі 43 276,33 грн.
Згідно розрахунку величини плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями за жовтень 2017 року, наданого відповідачем коефіцієнт кратності при перевищенні допустимого концентрату однієї речовини не може перевищувати "5". сумарний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої кількості речовин та інших порушень не може бути більше ніж "10".
Даний розрахунок було здійснено на підставі п. 8.1 Правил № 129 та на підставі п. 3.1. Інструкції № 37, та плата за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями складає 43 276,33 грн.
За порушення умов договору позивач виставив відповідачу рахунок № 102565 від 30.11.2017 (а.с. 25).
В подальшому позивач звернувся до відповідача з листом № 238 від 27.12.2017 (а.с. 26), яким просив останнього скасувати розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями за жовтень 2017 року у сумі 43 276,33 грн., у зв'язку із порушенням відповідачем Правил № 129 та незаконними діями останнього.
Відповідач розглянувши вищезазначений лист, направив позивачу відповідь № 61/24-14 від 03.01.2018, вказавши що, відсутнє рішення виконкому Дніпропетровської міської ради про скасування Правил № 129, то відповідач керується саме Правилами № 129 (а.с. 27).
Позивач вважає, що нарахування штрафу у сумі 43 276,33 грн. є необґрунтованим та незаконним, що і є причиною виникнення спору.
Суд вважає доводи позивача необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню виходячи з такого.
Відповідно до статті 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.
19.02.015 рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 129 у відповідності до ЗУ "Про охорону навколишнього природного середовища, Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 25.03.1999 р. №465, Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, Правил прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. №37, Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 2008 №190 затверджено правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила № 129).
На момент прийняття Правил № 129, загальнодержавні "Правила прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" та "Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", (скасовані на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №166-р від 10.03.17 р.) були чинними, а значить місцеві правила прийняті у відповідності до вимог законодавства.
Крім того, загальнодержавні "Правила прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" та "Інструкція про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" та затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури. та житлової політики України від 19.02.2002 р. №37, були не єдиним нормативно правовим документом на підставі і у відповідності до яких приймалися місцеві правила приймання стічних вод.
Також, загальнодержавні правила встановлювали загальні вимоги які повинні були враховуватися лише при розробці місцевих правил стічних вод (аналогічна позиція відображена законодавцем у нововведених змінах до ЗУ "Про питну воду та питне водопостачання". В свою чергу загальнодержавні "Правила прийняття стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", як вбачається з п.1.5., надавали можливість місцевим Водоканалам розробляти місцеві правила приймання стічних вод в яких самостійно визначати допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, а також відображати місцеві особливості приймання стічних вод у міську каналізацію.
Так, місцеві правила приймання стічних вод є самостійним керівним нормативним документом у сфері приймання стічних вод у міську каналізацію, а значить вони не пов'язанні з дією, зокрема в часі, із скасованими загальнодержавними Правилами та Інструкцією.
Отже, втрата чинності загальнодержавних правил та інструкції не має наслідком припинення дії місцевих правил приймання стічних вод, а значить Правила № 129, згідно яких нараховується плата, є чинними та обов'язковими до виконання.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України № 1264-ХП від 25.06.1991 року (із змін. і доп.) "Про охорону навколишнього природного середовища", державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
За змістом статті 15 цього Закону місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема, забезпечують реалізацію екологічної політики України, здійснюють контроль за дотриманням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а також здійснюють інші повноваження відповідно до цього закону та інших законів України.
Відповідно до підпункту 5 пункту а) статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод, а також здійснення контролю за якістю питної води належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 129 від 19.02.2015 року на підставі Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України, інших нормативних документів, затверджено Правила приймання та скиду (водовідведення) стічних вод підприємств у систему каналізації м. Дніпропетровська (далі - Правила № 129), а також Інструкцію про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод підприємств.
Зазначеними Правила № 129 встановлені допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах підприємств. При цьому контроль за виконанням підприємствами місцевих Правил приймання і вимог договору, в силу п. 2.1.2. Правил № 129, покладено на відповідача.
Згідно п. 2.1.3. Правил № 129 водоканал має право пред'являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень зі застосуванням нормативу плати за очищення та коефіцієнту кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень при порушенні правил приймання.
Відповідно до п. 1.2. Правил № 129 дія правил поширюється на КП "Дніпроводоканал", та підприємства, установи, організації усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців, що скидають усі види стічних вод у комунальну систему каналізації міста (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або не побутового походження).
Відповідно до п. 2.1.4. Правил № 129 Водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем підприємства та складати акти за результатами цих обстежень , згідно п. 2.1.6. Правил № 129 Позивача також наділено правом здійснювати позаплановий (в будь-яку годину доби) непогоджений з підприємством заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод.
Згідно до п. 7.7. Правил № 129 підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та документів. Згідно п. 7.10. Правил № 129 при відборі проб на випусках стічних вод підприємство повинно забезпечити присутність своїх представників: відповідальну особу за стан каналізаційних мереж, слюсаря для відкриття кришки колодязя та інших.
Відповідно до п. 7.11. Правил № 129 з метою контролю якості стічних вод підприємств Водоканал здійснює відбір разових (контрольних) проб. Ці проби характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрації забруднюючих речовин допустимим.
Відповідно до Правил № 129, відповідачем було здійснено перевірку допустимих концентрації забруднюючих речовин у стічних водах Позивача. Встановлено перевищення допустимих концентрації таких речовин та виставлено рахунок для оплати.
Відтак, дії відповідача щодо виставлення рахунку позивачу здійснено в межах наданих йому прав та обов'язків. Крім того, останній жодним чином не спростовує та не заперечує скид стічних вод з понаднормативним забрудненням в мережі міської каналізації.
Доводи позивача про те, що оскільки Наказ № 37 від 19.02.2002р. яким затверджені "Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", був скасований Розпорядженням КМУ № 166-р від 10.03.2017р., Правила № 129 також є скасованими не ґрунтуються на діючому законодавстві з огляду на таке.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належать, зокрема, затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.
Правила № 129, затверджені рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 19.02.2015р. та станом на час розгляду справи не скасовані в порядку встановленому законом.
Отже, відповідачем правомірно застосовані зазначені Правила для розрахунку суми плати за скид стічних вод з понадноративними забрудненнями.
Наявність зафіксованих водоканалом порушень не звільняє позивача від відповідальності, а є безумовною підставою для такої відповідальності.
Доводи позивача про порушення порядку відбору проб води для контролю не підтверджені належними та допустимими доказами. До того ж, акт відбору проб стічних вод від 19.10.2017 не містить жодних приміток або заперечень споживача про порушення порядку відбору таких проб.
Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
З огляду на викладене, позов Приватного акціонерного товариства "Дніпротурист" до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради про визнання незаконними дій задоволенню не підлягає.
Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Дніпротурист" (49027, м. Дніпро, вул. Івана Акінфієва, 30, код ЄДРПОУ 02650191) до Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька, 21-А, код ЄДРПОУ 03341305) про визнання незаконними дій , відмовити повністю.
Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.
Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 10.09.2018
Суддя В.Г. Бєлік