
КОПІЯ
УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
Справа № 676/5626/17
Провадження № 22-ц/792/1176/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2018 року м. Хмельницький
Апеляційний суд Хмельницької області в складі колегії суддів
судової палати з розгляду цивільних справ:
ОСОБА_1 (суддя-доповідач), ОСОБА_2, ОСОБА_3,
секретар судового засідання Медведчук Н.Д.
за участю: представника відповідача ОСОБА_4
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 676/5626/17 за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» на рішення Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 15 травня 2018 року (суддя Швець О. Д.) у справі за позовом ОСОБА_5 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.
Заслухавши доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
У жовтні 2017 року ОСОБА_5 звернулась до суду з позовом до ПАТ «Хмельницькгаз», ТзОВ «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що вона та її чоловік ОСОБА_6, син ОСОБА_7, донька ОСОБА_8, внук ОСОБА_9 та внучка ОСОБА_10 проживають у квартирі № 16, яка знаходиться по вул. Кн. Коріатовичів, 45 у місті Кам’янці-Подільському. Вказує, що у вказаній вище квартирі індивідуальні лічильники газу не встановлені, а квартира забезпечена газопостачанням з режимом використання газу – для приготування їжі. Оскільки в квартирі зареєстровано 6 осіб, постачання газу повинно здійснюватися, виходячи з норми споживання 4,4 м.куб. на одну особу в місяць.
ОСОБА_8, з січня 2017 року відповідачі почали здійснювати облік спожитого газу за показниками лічильника, встановленого ПАТ «Хмельницькгаз» на весь багатоквартирний будинок з власної ініціативи без погодження з мешканцями цього будинку, при цьому, порушуючи права позивача як споживача на безкоштовне встановлення приладу обліку в її помешканні. В результаті чого щомісячна норма нарахувань почала становити більше 20 м.куб. газу, що перевищує встановлену норму споживання майже в п’ять разів.
Позивач вважає дії відповідачів незаконними, оскільки нарахування плати за спожитий газ за показниками загальнобудинкового лічильника порушують її права як споживача, ставлять її в нерівні умови в порівнянні з тими споживачами, в помешканнях яких стоять індивідуальні лічильники обліку газу, не надають споживачеві однакових гарантій відшкодування шкоди, завданої невиконанням (неналежним виконанням) сторонами умов договору. Звертаючись до суду, з урахуванням уточнених позовних вимог, ОСОБА_5 просила визнати незаконними дії відповідачів щодо нарахування їй обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_1 за показниками загальнобудинкового лічильника; зобов’язати відповідачів здійснити позивачеві за її особовим рахунком № НОМЕР_1 повний перерахунок плати за газ за період з січня 2017 року по дату ухвалення рішення суду, виходячи із діючих протягом календарного періоду норм споживання газу для громадян, в квартирах яких не встановлені індивідуальні газові лічильники.
Рішенням Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 15 травня 2018 року позов ОСОБА_5 до Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії задоволено.
Визнано незаконними дії Публічного акціонерного товариства «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» щодо нарахування ОСОБА_5 обсягу та плати за спожитий газ у квартирі АДРЕСА_2 за показниками загальнобудинкового газового лічильника з січня 2017 року по сьогоднішній день.
Зобов’язано Публічне акціонерне товариство «Хмельницькгаз», Товариство з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» здійснити ОСОБА_5 за її особовим рахунком № НОМЕР_1 перерахунок плати за газ за період з січня 2017 року по день прийняття судового рішення, виходячи із діючих протягом вказаного періоду норм споживання газу для громадян для приготування їжі, в квартирах, в яких не встановлені індивідуальні газові лічильники. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
В апеляційній скарзі ПАТ «Хмельницькгаз» не погоджується з рішенням суду першої інстанції, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову. При цьому, апелянт посилається на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права. Вказує, що судом не було враховано положення ч. 1 ст. 2, ст. 3, ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Судом не враховано, що наведеними нормами передбачено обов’язок суб’єкта господарювання забезпечити встановлення лічильників газу, і це поняття охоплює як індивідуальний так і загальнобудинковий вузол обліку газу.
Вказує, що Кодекс газорозподільних систем не вимагає отримання згоди окремого побутового споживача на встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу на багатоквартирний житловий будинок, а балансоутримувач не може відмовити оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок оператора ГРМ. Апелянт посилається на те, що балансоутримувач Кам’янець-Подільське КП «Житловик» не заперечував щодо встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу на фасаді багатоквартирного будинку №45 по вул. К. Коріатовичів, у м. Кам’янці-Подільському. Крім того, між ПАТ «Хмельницькгаз» та КП «Житловик» було врегульовано всі питання щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирі, а також забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового вузла обліку.
Посилається на те, що у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показниками будинкового вузла обліку на будинок він може встановити квартирний лічильник газу окремо на квартиру за власні кошти.
ТОВ «Хмельницькгаз збут» подало відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скасувати рішення Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 15 травня 2018 року та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову. Вважає оскаржуване рішення суду незаконним та необґрунтованим і таким, яке ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
ОСОБА_5 подала відзив на апеляційну скаргу та просить рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу – без задоволення. Вважає, що суд першої інстанції, оцінивши усі обставини справи, прийшов до правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача ПАТ по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» ОСОБА_4 підтримала апеляційну скаргу.
Інші учасники справи в судове засідання не з’явились, про день, місце і час слухання справи повідомлені належним чином. Крім того, від позивача ОСОБА_5 надійшло клопотання про слухання справи у її відсутність.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Задовольняючи позовні вимоги та визнаючи незаконними дії відповідачів щодо нарахування позивачу обсягу та плати за спожитий газ за показниками загальнобудинкового лічильника з січня 2017 року по день прийнятого судового рішення, та зобов’язуючи відповідачів здійснити за вказаний період перерахунок плати за газ, суд першої інстанції виходив з того, що визначення обсягів спожитого позивачем газу з показників загальнобудинкового лічильника за період з січня 2017 року по день прийнятого судового рішення проводилось з порушенням встановленого законом порядку.
Однак, з такими висновками суду першої інстанції не можна погодитись з таких підстав.
Встановлено, що позивач та члени її сім’ї ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 є співвласниками квартири АДРЕСА_3, за даною адресою проживають та отримують послуги з газопостачання, особовий рахунок №14001173978 (а.с. 22).
Балансоутримувачем багатоквартирного будинку №45 по вул. Князів Коріатовичів в м. Кам’янці-Подільському є КП «Житловик».
Згідно з актом про введення в експлуатацію системи обліку від 27.12.2016 року, комісією, в складі якої були представник ПАТ «Хмельницькгаз» та представник балансоутримувача Кам’янець-Подільського комунального підприємства «Житловик», прийнято та введено в експлуатацію витратомірний вузол комерційного обліку споживання природного газу на будинковий ВОГ по вул. Кн. Коріатовичів, 45, виконано обстеження та опломбовано складові ВОГ (а.с. 78).
Згідно з актом №218 від 27.12.2016 року, який складений ПАТ «Хмельницькгаз» та КП «Житловик», сторони визначили межі балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін по житловому будинку по вул. Кн. Коріатовичів, 45 у м. Кам’янці-Подільському (а.с. 48).
Крім того, КП «Житловик», як балансоутримувач, погодило дистанційне зняття показників загальнобудинкових лічильників, що розташовані на будинках, які перебувають на балансі КП «Житловик» (а.с. 79).
З січня 2017 року ТОВ «Хмельницькгаз збут» почало здійснювати облік спожитого газу споживачам, у яких в квартирах відсутні індивідуальні лічильники, за показниками загальнобудинкового лічильника.
Згідно з положеннями ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані:
1) забезпечити встановлення лічильників газу:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
У разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України;
б) для інших споживачів - до 1 липня 2011 року;
2) припинити розподіл природного газу споживачам, які використовують природний газ без його комерційного обліку, у разі відмови таких споживачів від встановлення лічильників газу, а саме:
а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується:
комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року;
б) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу за послуги розподілу природного газу.
Заходи зі встановлення загальнобудинкових лічильників газу було передбачено у відповідних Планах розвитку газорозподільної системи ПАТ «Хмельницькгаз» на 2016-2025 роки (постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №413 від 24.03.2016 року), зокрема у І розділі таких планів – Інвестиційних програмах на 2016 рік. Встановлення загальнобудинкового лічильника газу в м. Кам’янці-Подільському по вул. Кн. Коріатовичів було передбачено Інвестиційною програмою ПАТ Хмельницькгаз» на 2016 рік (а.с. 44-47).
Правила комерційного обліку природного газу визначені Кодексом газорозподільних систем, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року.
Відповідно до глави 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем, за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
При цьому, балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об’єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об’єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620.
Відповідно до вказаного Тимчасового положення, обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:
1) у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;
2) у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників; для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.
У разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
На час виникнення спірних правовідносин ні Законом, ні підзаконними нормативними актами не було передбачено встановлення виключно індивідуальних лічильників газу, а визначено обов’язок суб’єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території забезпечення приладового комерційного обліку газу. Належних та допустимих доказів того, що відповідачами станом на грудень 2016 року в порушення вимог чинного законодавства було встановлено загальнобудинковий вузол обліку суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Таким чином, згідно з вимогами цього Закону, розмір оплати спожитих комунальних послуг визначається виключно двома способами: або за лічильниками або за встановленими нормами споживання. Відповідно, безпідставним є посилання позивача на нав’язування таких умов одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, що є порушенням ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів».
Не заслуговують на увагу посилання позивача на те, що питання щодо щомісячного зняття показань будинкового вузла обліку не були врегульовані між оператором ГРМ та експлуатаційною організацією на договірних засадах. Адже, КП «Житловик», як балансоутримувач, погодило дистанційне зняття показників загальнобудинкових лічильників. За змістом частин першої та другої статті 207 ЦК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Крім того, Тимчасовим положенням визначено, що при знятті показань з будинкового вузла обліку можуть бути присутніми і мешканці будинку.
А тому, колегія суддів вважає, що у зв’язку з обладнанням будинку №45 по вул. Князів Коріатовичів в м. Кам’янці-Подільському будинковим вузлом обліку, правомірним є визначення відповідачами обсягу спожитого позивачем природного газу в період з січня 2017 року відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року N 620.
З огляду на викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи, а тому, відповідно до вимог ст. 376 ЦПК України, підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до частини 13 статті 141 ЦПК України, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справу на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Згідно з положеннями ст. 141 ЦПК України, судовий збір, сплачений Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» за подачу апеляційної скарги, в розмірі 1920 грн. слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 382, 384, 389 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» задовольнити.
Рішення Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 15 травня 2018 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
В позові ОСОБА_5 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» про захист прав споживача, визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір, сплачений Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» в розмірі 1920 грн., компенсувати за рахунок держави.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07 вересня 2018 року.
Судді: /підпис/ ОСОБА_1
/підпис/ ОСОБА_2
/підпис/ ОСОБА_3
Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду І.В. П’єнта
_____________
Головуючий у першій інстанції – ОСОБА_11 Провадження №22-ц/792/1176/18
Доповідач – П’єнта І.В. Категорія № 57