
Справа № 766/8486/17
н/п 2-а/766/514/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2018 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді: Майдан С.І.,
при секретарі: Найдишак В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №13 від 12.05.2017 року відповідача про відмову у призначенні пенсії позивачу за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ; зобов’язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ у розмірі 90% від суми місячної чинної) заробітної плати, згідно довідки прокуратури Херсонської області №18/146 вих.17 від 05.05.2017 року про заробітну плату без обмеження її граничного розміру, безстроково (довічно) та без оподаткування.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з 1999 року по теперішній час працює в системі органів прокуратури України. Позивач має загальну вислугу 20 років. Станом на 28.04.2017 року ОСОБА_1 мав 20 років 02 місяці 00 днів вислугу років, необхідної для призначення пенсії за вислугу років, з яких на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури – 17 років 09 місяців 00 днів. 05.05.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугу років. Але, рішенням відповідача у призначенні пенсії позивачу відмовлено з огляду на відсутність необхідного стажу роботи за вислугу років та законодавчих підстав. ОСОБА_1 вважає, що зазначене рішення є незаконним та таким, що порушує його право на належний рівень соціального забезпечення, гарантоване Конституцією України.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з’явились, надали заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги вважав необґрунтованими, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що з копії трудової книжки позивача АР №112397 вбачається, що ОСОБА_1 з 1999 року по теперішній час працює в системі органів прокуратури України.
Відповідно до довідки Прокуратури Херсонської області від 28.04.2017 року №11-413 вих-17 ОСОБА_1 має вислугу років, необхідну для призначення пенсії за вислугу років – 20 років 02 місяців 00 днів; вислугу років на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури, яка враховується при визначенні розміру пенсії у відсотках від суми місячної заробітної плати – 17 років 09 місяців 00 днів.
Згідно довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за класний чин, надбавка за вислугу років) від 05.05.2017 року №18/146вих.17, виданої ОСОБА_1 про те, що він справді працює в Прокуратурі Херсонської області на посаді заступника керівника місцевої прокуратури, заробітна плата за станом на 05.05.2017 року становить всього 4140,50 грн.
ОСОБА_1 05.05.2017 звернувсь до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Протоколом Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області №13 від 12.05.2017 року відмовлено позивачу у призначенні пенсії за вислугу років, так як згідно ст.86 ЗУ «Про прокуратуру», прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислугу років не менше 23 року, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років, тоді як у позивача стаж роботи складає лише 20 років 02 місяців: 01.09.1994 – 30.06.1999 рр. навчання в юридичному вузі денної форми навчання, половину строку навчання згідно абз.7 п.6 ст.86 Закону (02 роки 05 місяців); 29.07.1999 – 30.04.2017 рр. робота на прокурорських посадах в органах прокуратури (17 років 09 місяців).
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У відповідності до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч.2 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001 року) розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
На підставі підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII від 14.10.2014 року визнано таким, що втратив чинність ОСОБА_2 України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ.
Таким чином, станом на 05.05.2017 року, тобто на момент звернення позивача до органів Пенсійного фонду за призначенням пенсії, ОСОБА_2 України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ втратив чинність.
Відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII встановлено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців;
З огляду на зазначене, статтею 86 Закону № 1697-VII збільшено стаж роботи позивача, що дає йому право на пенсію за вислугу років, у порівнянні зі статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001).
02.03.2015 року прийнято ОСОБА_2 України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIIІ. ОСОБА_2 набирав чинності з 1 квітня 2015 року.
Відповідно до приписів п.4 та п.5 Прикінцевих положень Закону №213-VIIІ Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом визначено завдання підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України до 01.05.2015 року проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників) на загальних підставах та встановлено, що у разі його неприйняття з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до приписів Закону України «Про прокуратуру».
Положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з Рішенням Конституційного Суду № 4-рп/2016 від 08.06.2016 року.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскільки ОСОБА_2 № 213-VIIІ не скасовано, його положення стосовно пенсійних виплат працівникам органів прокуратури на даний час не визнано неконституційними, а до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, Верховною Радою не прийнято, усі особи, які мали право на пенсійне забезпечення, зокрема, відповідно до Закону №1697 VII з вказаної дати втратили це право.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру», ст.ст.17, 18, 139, 160-163 КАС України,суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення суб’єкта владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя: С.І. Майдан