Рішення № 76314902, 10.07.2018, Нововодолазький районний суд Харківської області

Дата ухвалення
10.07.2018
Номер справи
631/865/17
Номер документу
76314902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/631/43/18

Справа 631/865/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 липня 2018 року смт ОСОБА_1

Нововодолазький районний суд Харківської області у складі:

головуючого – судді Пархоменко І.О.,

за участю секретаря судового засідання –Білоусової Л.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до Нововодолазького районного суду Харківської області з адміністративним позовом про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтувала наступним. З 16.09.2003 року вона одержує пенсію, обчислену згідно з Законом України «Про державну службу», яку їй призначено в розмірі 90 % від заробітної плати. Вона звернулась до ОСОБА_3 приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії у зв’язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям. Довідку про заробітну плату додала. Рішенням ОСОБА_3 приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 02.08.2017 року № 673-02-08/20 їй відмовлено в перерахунку пенсії. Відмову позивач вважає неправомірною, такою, що суперечить нормам діючого законодавства. Просила визнати протиправним рішення ОСОБА_3 приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.01.2017 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року № 15 «Питання оплати працівників державних органів». Зобов»язати Харківське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати їй пенсію державного службовця з 01.01.2017 року на підставі довідки, виданої Нововодолазькою районною держадміністрацією Харківської області із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її призначення в розмірі 90 %. Стягнути на її користь суму сплаченого судового збору у розмірі 640 гривень.

Позивач у судове засідання не з’явилась, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, надала заяву, про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_3 приміського об’єднаного Управління Пенсійного Фонду України в Харківській області у судове засідання також не з’явилась, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, надала суду клопотання, про розгляд справи за її відсутністю. Також надала відзив на позовну заяву, де вказала, що Управління вважає вимоги позивача незаконними та необгрунтованими з наступних підстав. Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 1 травня 2016 року визначалися на підставі закону України «Про державну службу». Стаття 37-1 зазначеного закону, у редакції чинній до 1 січня 2015 року передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» яким, зокрема, статтю 37-1 Закону «Про державну службу» викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 1 січня по 1 грудня 2015 року знайшло своє відображення у внесених змінах до постанови КМУ № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у пунктах 4, 5, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії. За правилами пункту 4 постанови КМУ № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок пенсій проводився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Аналізуючи наведені вище норми законодавства в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, - передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку. Постановою КМУ від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців, та яка відповідно до пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року, пункт 4 постанови КМУ № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова КМУ №1013 не містить. З 01 травня 2016 року набрав чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, у зв'язку з чим положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01.05.2016 року змінено правове регулювання правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме стаття 42, яка визначає підстави перерахунку призначених пенсій, не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців. З 23 вересня 2016 року втратила чинність й сама постанова № 865 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 „Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (яка також не встановлює механізму для перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців). Постановою КМУ №15 від 18.01. 2017 року«Питання оплати праці працівників державних органів" упорядковано структури та умови оплати праці працівників державних органів. Відповідно до цієї постанови перерахунок пенсії непрацюючим державним службовцям не передбачено. Як зазначалося раніше, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики. Просила відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до ч.1 ст.205 КАСУ неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. З таких підстав суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю позивача та представника відповідача.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками справи докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОСОБА_3 приміському об’єднаному Управлінні Пенсійного Фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком з 16.09.2003 року, розраховану відповідно до Закону України «Про державну службу».

01.08.2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2017 року у зв’язку із підвищенням заробітної плати державним службовцям. До заяви додала довідку про заробітну плату № 02-20/1788 від 20.07.2017 року, видану Нововодолазькою районною держадміністрацією Харківської області.

Рішенням ОСОБА_3 приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 02.08.2017 року № 673-02-08/20 ОСОБА_2 відмовлено в перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з правомірністю відмови відповідача, позивач звернулась до суду.

Однак суд не погоджується з правовою позицією позивача з огляду наступного.

Відповідно до частин другої та п'ятої статті 37 Закону № 3723-XII (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до статті 37-1 Закону № 3723-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, станом на дату призначення позивачу пенсії державного службовця чинне на той час законодавство передбачало умови і порядок перерахунку її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) статтю 371 Закону № 3723-XII викладено у новій редакції, а саме встановлено, що «умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії положення статті 37-1 Закону № 3723-XII, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовано. Питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесено до відання Кабінету Міністрів України.

Порядок перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України було передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців, та яка відповідно до пункту 6 застосовується з 1 грудня 2015 року, пункт 4 постанови КМУ № 865 виключено, а пункт 5 викладено в іншій редакції. Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова КМУ №1013 не містить.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, у зв'язку з чим положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 01.05.2016 змінено правове регулювання правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

За таких підстав, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

За таких підстав, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору відшкодуванню також не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.241 - 246, 250, 251, 295 – 297 КАС України суд,-

В И Р І Ш И В :

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до ОСОБА_3 апеляційного адміністративного суду через Нововодолазький районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення буде складено 20 липня 2018 року.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач: ОСОБА_2, місце проживання чи перебування: АДРЕСА_1, 63202, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт громадянина України серії ММ № 965427.

Відповідач: Харківське приміське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області, адреса: вул. Євгена Котляра, 4, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 40386382

Суддя І.О. Пархоменко.