Постанова № 76306278, 05.09.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
682/68/18
Номер документу
76306278
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 682/68/18

Головуючий у 1-й інстанції: Тарновецький І.І.

Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.

05 вересня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Загороднюка А.Г.

суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П.

за участю:

секретаря судового засідання: Ременяк С.Я.,

представника відповідача: Лебедюка М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про зобов'язання до вчинення дій,

В С Т А Н О В И В :

в січні 2018 року позивач звернулась до суду з позовом до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, в якому просила зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з 28 листопада 2017 року відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції чинній на день подання заяви про призначення пенсії, тобто із застосування при розрахунку розміру пенсії середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.

Позивач у судове засідання не з'явилась, надала заяву вх. № 10212/18 про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачу у 2007 році призначено пенсію згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З 09 червня 2008 року ОСОБА_3 переведено на пенсію згідно з Законом України "Про державну службу", відповідно до її заяви (а.с. 120).

28 листопада 2017 року ОСОБА_3 звернулася із заявою про переведення з пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням для розрахунку пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три останні роки (2014-2016 р.р.) та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

05 грудня 2017 року відповідачем надано позивачу відповідь № 66/С-14, в якій управління зазначило, що перерахунок пенсії з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 % Законом не передбачено, а тому відсутні підстави для визначення коефіцієнта страхового стажу при обчислення розміру пенсії в розмірі 1,35 %.

07 грудня 2017 року позивач звернулася до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про роз'яснення відмови у призначенні пенсії, в якій просила надати їй офіційні роз'яснення з посиланням на конкретні статті законів, а також провести повний розрахунок пенсії за віком згідно формули розрахунку розміру пенсії.

20 грудня 2017 року на заяву про роз'яснення відмови у призначенні пенсії відповідачем надано відповідь № 68/С-14 в якій останній зазначив, що оскільки позивачу вже призначена пенсія, тому відбувається не нове призначення, а перехід з виду на вид. Крім того, зазначено, що позивачу слід підтвердити бажання щодо перерахунку пенсії з одного виду пенсії на інший, а тому, враховуючи, що позивачу вже попередньо призначена пенсія, рішення про відмову в призначенні пенсії не прийнято.

Не погоджуючись з вказаною відмовою позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.

Суд першої інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що право на пенсію за віком у позивача виникло вперше, а тому при визначенні розміру пенсійних виплат слід застосовувати пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 3 статті 45 Закону передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Положеннями частини 2 статті 40 Закону передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VІІІ, який набув чинності з 11 жовтня 2017 року, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону, який доповнено пунктами 4-3 - 4-7.

Відповідно до положень пункту 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу 1 цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %

Частиною 1 статті 25 Закону передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, згідно положень пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Положення частини 3 статті 45 Закону регулюють переведення з одного виду пенсії на інший вид, тобто вказана норма застосовується до тих видів пенсій, які визначені саме Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Визначальним у вирішенні спору є з'ясування, що ж саме у даному випадку повинно відбутися : нове призначення пенсії чи переведення на інший вид (по іншому Закону) пенсії.

Колегія суддів звертає увагу, що у справі, яка розглядається, має місце переведення з одного на інший вид пенсії.

Позивачу пенсія призначена ще у 2007 році.

Пункт 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону на який послався суд першої інстанції стосується саме призначення вперше пенсії, а не переведення з одного виду на інший.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що відповідач при обчисленні розміру для здійснення перерахунку пенсії за віком позивачу відповідно до норм Закону безпідставно не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення порушено норми матеріального права, а також враховано не всі встановлені у справі обставини, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області задовольнити повністю.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2018 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття. Порядок та строки оскраження передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 06 вересня 2018 року.

Головуючий Загороднюк А.Г. Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.