Постанова № 76305871, 04.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2018
Номер справи
815/633/18
Номер документу
76305871
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2018 р.м. ОдесаСправа № 815/633/18

Категорія: 3.5 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Танасогло Т.М., Запорожана Д.В.,

при секретарі - Кучмій І.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства оборони України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, за участі третьої особи без самостійних вимог – Одеського обласного військового комісаріату, про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

Позивачі звернулись до суду з позовом у якому заявлено вимоги Міністерству оборони України, а саме: визнання протиправними дій щодо невиплати одноразової грошової допомоги дружині та дочці загиблого військовослужбовця, у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у сумі 1 200 000,00 грн.; зобов'язання нарахувати та виплатити недосплачену суму одноразової грошової допомоги, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, у розмірі 400 000,00 грн.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2018 року задоволено позовні вимоги.

Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог не відповідає встановленим обставинам справи, так як позивачі мають право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі, встановленому на день загибелі військовослужбовця.

В свою чергу, встановивши конкретну суму недоплаченої допомоги судом першої інстанції порушено дискреційні повноваження відповідача.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволенню, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу у Збройних Силах України та брав безпосередню участь в антитерористичній операції, у період з 09 лютого 2017 року по 29 березня 2017 року.

При цьому, 29 березня 2017 року ОСОБА_2 загинув внаслідок отриманих травм, пов’язаних із захистом Батьківщини.

Внаслідок чого, позивачі 03 серпня 2017 року звернулись до Одеського обласного військового комісаріату, як до уповноваженого органу із заявою щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю чоловіка/батька ОСОБА_2

В свою чергу, Одеським обласним військовим комісаріатом 07 серпня 2017 року складено висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім’ї загиблого військовослужбовця, який направлено до Міністерства оборони України.

Рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 89 від 01 вересня 2017 року, затвердженим Міністром оборони України 05 вересня 2017 року, призначено одноразову грошову допомогу дружині та дочці загиблого військовослужбовця у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату смерті, у сумі 800 000,00 грн. у рівних долях кожному.

Грошові кошти у розмірі 800 000,00 грн. виплачено позивачам у рівних частинах, що підтверджується копіями платіжних доручень № 1043 від 09 листопада 2017 року та № 1044 від 09 листопада 2017 року.

Між тим, 02 січня 2018 року позивачі звернулись до Військового комісара Одеського обласного військового комісаріату із проханням виплатити недосплачену суму одноразової грошової допомоги встановленої законом у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, у сумі 400 000,00 грн.

Внаслідок чого, за результатами розгляду зазначеної заяви 23 січня 2018 року (вих. № 518) повідомлено позивачів, що їм правомірно нараховано одноразову грошову допомогу, у сумі 800 000,00 грн.

Не погоджуючись з вказаними обставинами позивачі звернулись до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як позивачі мають право на отримання одноразової грошової допомоги, у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, з чим погоджується судова колегія, з огляду на наступне.

Так, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно ч. 1 ст. 16-1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 16-2 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону;

Колегією суддів встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій Міністерства оборони України дій щодо невиплати одноразової грошової допомоги дружині та дочці загиблого військовослужбовця, у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

В даному випадку, у межах спірних правовідносин суб’єктом владних повноважень не заперечується наявність у позивачів права на отримання спірної одноразової грошової допомоги.

При цьому, відповідач вважає, що така допомога правомірно виплачена у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, відповідно до положень ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», чинних на день смерті військовослужбовця (29 березня 2017 року).

Між тим, починаючи з 07 травня 2017 року набрали чинності зміни до положень ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», якими встановлено, що одноразова грошова допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону виплачується у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

В свою чергу, законодавцем встановлено обмеження щодо розповсюдження вказаних змін на осіб, стосовно яких до набрання чинності цим Законом прийнято рішення про призначення та виплату їм одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності або які отримали замість зазначеної допомоги інші компенсаційні виплати відповідно до законодавства.

При цьому, виходячи з системного аналізу вищевказаних положень законодавства колегія суддів вважає, що визначення розміру одноразової грошової допомоги слід пов’язувати не з датою смерті (загибелі) військовослужбовця, а з днем призначення такої допомоги.

Тому, враховуючи факт призначення спірної допомоги позивачам у вересні 2017 року, остання мала бути виплачена у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

В даному випадку, аналогічний підхід до визначення суми одноразової грошової допомоги застосовано у постанові Верховного Суду від 11 квітня 2018 року (справа 802/1869/17-а).

В свою чергу, колегія суддів не приймає посилань апелянта на порушення його дискреційних повноважень судом першої інстанції, шляхом встановлення конкретної суми стягнення недоплаченої допомоги, так як така сума чітко визначена положеннями ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2018 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного суду протягом тридцяти днів після складання повного судового рішення, відповідно до вимог ст. 243 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 04 вересня 2018 року.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: Т.М. Танасогло

ОСОБА_3