
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/2867/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Джабурія О.В.,судді -Вербицької Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
В червні 2018 року ОСОБА_4 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - відповідач, УПФ) в якому просив:
- визнати протиправними дії УПФ при проведенні перерахунку пенсії (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103) щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії по інвалідності, яка призначена та виплачується в розмірі пенсії за вислугу років з 90 процентів на 80 процентів грошового забезпечення;
- зобов'язати УПФ провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 року пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90 процентів грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що позивач відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до квітня 2018 року отримував пенсію по інвалідності, яка з урахуванням ст.23 вказаного Закону виплачувалась в розмірі пенсії за вислугу років в загальному розмірі 90% грошового забезпечення. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» УПФ в квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії та здійснено виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 року. При проведенні перерахунку відповідачем було зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% на 80% врахованого грошового забезпечення. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, вважає їх протиправними та такими, що порушують його право на належний рівень пенсійного забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти по справі нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є ветераном війни - інвалідом війни 2-ї групи (Посвідчення серії НОМЕР_1) та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно перерахунку пенсії від 09.10.2017 року (а.с.16), основний розмір пенсії позивача складав 90% грошового забезпечення, пенсія станом на 01.10.2017 року складала 4188,03 грн..
З перерахунку пенсії від 05.04.2018 року (а.с.15) вбачається, що в квітні 2018 року УПФ на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) здійснило перерахунок пенсії позивача, за результатами чого, з 01.05.2018 року пенсія позивача складає 7164,42 грн., а основний розмір пенсії склав 80% грошового забезпечення.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції зробив висновок, що дії відповідача є правомірними та відповідають діючому законодавству, а проведений перерахунок пенсії позивача не призвів до зменшення розміру пенсії, яку останній отримував до перерахунку, і не є звуженням обсягу вже набутих позивачем прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як зазначалося вище, позивач є інвалідом війни 2-ї групи та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п.«а» ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Відповідно до ст.23 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).
Згідно п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства, які діяли на момент призначення пенсії позивачу, та те, що позивач є інвалідом війни 2-ї групи (80% відповідних сум грошового забезпечення), був звільнений з військової служби в запас і має 35 повних років вислуги (55% відповідних сум грошового забезпечення + 45% відповідних сум грошового забезпечення за 15 років вислуги понад 20 років), та встановленого обмеження максимального розміру пенсії в 90% відповідних сум грошового забезпечення, позивачу здійснювалась виплата пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення.
В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року, який набрав чинності 01.10.2011 року, до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VII від 27.03.2014 року, який набрав чинності 01.04.2014 року, до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було внесено зміни, відповідно до яких максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Отже, здійснивши на підставі Постанови №103 з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача, пенсійний орган основний розмір пенсії визначив, не в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, а в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, мотивуючи таке рішення нині діючими положеннями ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Проте, оскільки позивач є інвалідом війни 2-ї групи та має право, згідно п.«а» ст.21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на отримання 80% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку), основний розмір пенсії склав 80% грошового забезпечення.
В рішенні від 05.04.2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Отже, колегія суддів зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії. Зокрема, відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла на момент, коли позивачу було призначено пенсію, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08.07.2015 року в справі №732/48/15 та Верховним Судом у постанові від 31.01.2018 року в справі №523/4930/15-а.
Отже, застосувавши відсоток - 80 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, що не було встановлено судом першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність вимог позивача про визнати протиправними дії УПФ та зобов'язання УПФ провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 року пенсії з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90 процентів грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
За таких підстав, оскільки судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до прийняття помилкового рішення, то таке рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.311, ст.315, ст.317, ст.321, ст.322, ст.325, ст.329 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 липня 2018 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_4 щодо зменшення з 01 січня 2018 року основного розміру пенсії по інвалідності, яка призначена та виплачується в розмірі пенсії за вислугу років з 90 процентів на 80 процентів грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 провести перерахунок та виплату з 01 січня 2018 року пенсії ОСОБА_4 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90 процентів грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Кравченко К.В.Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.