Постанова № 76305699, 05.09.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2018
Номер справи
1540/3689/18
Номер документу
76305699
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2018 р.м.ОдесаСправа № 1540/3689/18

Категорія: 2 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,судді -Джабурії О.В.,судді -Вербицької Н.В.розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області про визнання незаконними дій щодо призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20 на 25.03.2018року, скасування Постанови від 25.01.2018року №34 про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів, -

В С Т А Н О В И В:

24 липня 2018 року ОСОБА_4.( надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Цебриківської селищної територіальної виборчої комісії Цебриківської об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області ( надалі - відповідач), в якому просив визнати дії відповідача щодо призначення повторних місцевих виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20 на 25.03.2018 року незаконними та просив скасувати Постанову від 25.01.2018 року №34 про призначення на 25 березня 2018 року повторних виборів.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 року адміністративний позов ОСОБА_4 залишено без розгляду в зв'язку із пропуском строку звернення до суду.

Не погоджуючись з вказаною ухвалою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить увалу суду першої інстанції скасувати та прийняти постанову, якою направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Відповідно до ч 3 ст.278 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу щодо скарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій у дводенний строк після закінчення строку на апеляційне оскарження з повідомленням учасників справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Залишаючи адміністративний позов ОСОБА_4 без розгляду, суд першої інстанції виходив з пропуску ним встановленого ст.273 КАС України строку звернення до суду.

Апелянт з таким висновком суду першої інстанції не погоджується, вважаючи, щодана справа повинна розглядатися в загальному порядку, а тому строки звернення до суду, встановлені ст.273 КАС України в даній справі застосуванню не підлягають.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Частиною 2 ст.122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, врегульовані ст.273 КАС України.

Відповідно до ч.6 ст.273 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Частина 7 цієї ж статті передбачає, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування.

Предметом оскарження у даній справі є прийняте Цебриківською селищною територіальною виборчою комісією під час виборчого процесу постанова від 25.01.2018 року №34 про призначення повторних виборів депутатів Цебриківської селищної ради в одномандатному виборчому окрузі №20 на 25.03.2018 року.

Отже, є вірними висновки суду про те, що звертаючись з позовом 24.07.2018 року, позивач пропустив встановлені частинами 6 та 7 ст.273 КАС України строки звернення до суду, які відповідно до ч.5 ст.270 КАС України поновленню не підлягають.

Доводи апеляційної скарги, що виборчий процес за постановою Цебриківською СТВК від 25.01.2018 року не був розпочатий, а тому цей спір є таким, що заявлений поза межами виборчого процесу і справа підлягає розгляду в загальному порядку КАС України, судова колегія вважає помилковими, з огляду на наступне.

Згідно ч.1, 3, 4, 5 ст.11 Закону "Про місцеві вибори", виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.

Виборчий процес включає такі етапи: 1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; 2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи: 1) повторне голосування; 2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.

Відповідно до ч.1 ст.12 цього Закону суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія; 3) виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; 4) кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; 5) місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; 6) офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Як встановлено постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.06.2016 року по справі №815/2671/18, 29.10.2017 року відбулись місцеві вибори депутатів Цебриківськсї ради об'єднаної територіальної громади Великомихайлівського району Одеської області та Цебриківського селищного голови, за результатами яких встановлено результати виборів згідно вимог ст.85 ЗУ «Про місцеві вибори», здійснено їх оприлюднення відповідно до вимог ст.8 вказаного Закону, оприлюднена інформація щодо обрання Цебриківським селищним головою ОСОБА_5. в газеті "КП Україна".

Відповідно до вимог ст.89 ЗУ «Про місцеві вибори» обраними депутатами та місцевим головою подано відповідні заяви та документи, на підставі яких виборчою комісією прийнято рішення щодо їх реєстрації, про що 21.11.2017 року складено відповідні постанови за №38-53 "Про реєстрацію обраних депутатів Цебриковської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області" та №55 "Про реєстрацію обраного селищного голови Цебриковської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області".

Однак, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.12.2017 року у справі №815/6125/17 та рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.11.2017 року у справі №815/6141/17 скасовано вищевказані постанови виборчої комісії.

Внаслідок зазначених подій 25.01.2018 року відповідачем прийнято рішення про призначення повторних виборів на 25.03.2018 року.

Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем під час виборчого процесу, а тому судом першої інстанції обґрунтовано застосовано до спірних правовідносин строки, встановлені ст.273 КАС України.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.329 КАС України, апеляційний суд,-

П ОС Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Кравченко К.В.Судді Джабурія О.В. Вербицька Н.В.