Постанова № 76303057, 06.09.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2018
Номер справи
823/303/18
Номер документу
76303057
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/303/18 Суддя (судді) першої інстанції: Рідзель О.А.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Беспалова О.О., Губської О.А.,

при секретарі судового засідання Гужві К.М.,

за участю позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2 та Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 травня 2018 року (повний текст складено 08.06.2018) у справі за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, треті особи: Черкаська обласна державна адміністрація, Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі по тексту - позивачі) звернулися до суду з позовом до Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, в якому просили суд визнати неправомірним та скасувати рішення Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області від 01.12.2017 №07-13/М-231, винесене при розгляді звернення від 14.11.2017.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29 травня 2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, викладену у листі від 01.12.2017 №07-13/М-231, за наслідками розгляду заяви позивачів від 14.11.2017. Зобов'язано Шполянську районну державну адміністрацію Черкаської області вирішити питання, викладені позивачами у заяві від 14.11.2017, щодо проведення обстеження та санітарної вирубки у полезахисній лісосмузі з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. В іншій частині позову відмовлено.

Додатковим рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 29 травня 2018 року від 04 липня 2018 року зобов'язано Шполянську районну державну адміністрацію Черкаської області вирішити питання, викладені у заяві від 14.11.2017, щодо очистки полезахисної лісосмуги від сміття, а також питання законності встановлення альтанки з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, ОСОБА_2 та відповідач подали апеляційні скарги.

Позивач в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить змінити рішення суду, виклавши резолютивну частину рішення у наступній редакції: зобов'язати Шполянську районну державну адміністрацію Черкаської області, вирішити всі питання, викладені позивачами у заяві від 14.11.2017 щодо проведення обстеження та санітарної рубки у полезахисній смузі, які розташовані ближче 50 м від земель житлової забудови, доручити провести обстеження та видалення хворих, заражених дерев, розчистити дерева, які нависають над польовою дорогою, очистити полезахисну смугу від сміття, прийняти та направити акт реагування до відповідного державного органу відносно розораності дороги по АДРЕСА_1.

Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на ту обставину, що оскаржувана відмова, викладена відповідачем у листі від 01.12.2017 №07-13/М-231, не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, листом від 12.06.2017 №2638-ОЦК ОСОБА_2 звернувся до відповідача з проханням вирішити питання щодо проведення санітарної розчистки полезахисної лісосмуги, що перебуває у безпосередній близькості до житлової забудови м. Шпола та створює загрозу життю та здоров'ю громадян.

Листом від 21.06.2017 №07-13/М-133 Шполянська районна державна адміністрація Черкаської області повідомила позивача про те, що за наявною інформацією відділу Держгеокадастру у Шполянському районі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 21.06.2017 земельна ділянка під лісосмугою, яка прилягає до масиву новобудов в районі РЕМу і про яку іде мова в запиті, знаходиться в адміністративно-територіальних межах Шполянської міської ради за межами населеного пункту. Земельну ділянку при роздержавленні земель КСП «Маяк» передано у колективну власність та видано державний акт НОМЕР_1 від 29.03.1996. На дату запиту земельна ділянка під лісосмугою у власність/користування /оренду не надавалась та обліковується як землі запасу. Відповідно до ст. 31 Лісового кодексу України даними земельними ділянками займається обласна державна адміністрація.

На звернення позивача з вищевказаного питання до Черкаської обласної державної адміністрації остання листом від 06.09.2017 №01/01-6/4874 було повідомлено, що чинне законодавство не визначає, хто має право видавати лісорубні квитки на вирубку дерев у полезахисних лісосмугах. Разом з тим, згідно з існуючою практикою такими повноваженнями наділені районні державні адміністрації.

На повторне звернення до відповідача листом від 01.12.2017 №07-13/М-231 повідомлено наступне.

Звернення щодо видалення зелених насаджень розглянуто робочою групою райдержадміністрації, створеною за розпорядженням голови Шполянської районної державної адміністрації від 25.10.2017 № 357 «Про утворення робочої групи райдержадміністрації для визначення вирубки зелених насаджень в полезахисній смузі». Робочою групою встановлено, що лісосмуга розрослася, дерева ростуть на проїзній частині АДРЕСА_1 та визначено, що необхідно зрізати дерева. Оскільки АДРЕСА_1 - це комунальна власність Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади, то проводити зрізування дерев на проїзній частині вулиці входить до компетенції органу місцевого самоврядування. Щодо дерев лісопосадки, які нависають над основною польовою дорогою у напрямку села Мар'янівки повідомляємо, що листом від 29.11.2017 Шполянській районній раді рекомендовано зобов'язати КП «Шполарайліскомунгосп» провести роботи по зрізуванню гілок дерев лісосмуги, що нависають над польовою дорогою та повторно направлено Шполянській міській раді лист від 29.11.2017 з вимогою привести АДРЕСА_1 у відповідність до Державних будівельних норм.

Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади листом від 27.09.2017 № Ме-14 ОКЦ повідомила, що вона не є розпорядником земельної ділянки під вищезгаданою полезахисною лісосмугою, оскільки вона розташована за межами населеного пункту.

Вважаючи відмову Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області у вирішенні питання щодо очищення лісосмуги протиправною, позивачі звернулися з даним позовом до суду, в якому просили суд визнати неправомірним та скасувати рішення Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області у формі листа № 07-13/М-231 від 01.12.2017 року, винесене при розгляді звернення від 14.11.2017 року.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції вийшов за межі позовних вимог та визнав протиправною відмову Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області, викладену у листі від 01.12.2017 №07-13/М-231 за наслідками розгляду заяви позивачів від 14.11.2017, та зобов'язав Шполянську районну державну адміністрацію Черкаської області вирішити питання, викладені позивачами у заяві від 14.11.2017, щодо проведення обстеження та санітарної вирубки у полезахисній лісосмузі з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. Відмовляючи у задоволенні вимог адміністративного позову про скасування листа 01.12.2017 №07-13/М-231, суд першої інстанції виходив з того, що вказаний лист не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому скасуванню не підлягає.

Перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції на підставі доводів апеляційних скарг, колегія суддів виходить з наступного.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку зверненням позивачів до відповідача із заявою щодо санітарної вирубки дерев у полезахисній лісосмузі, яка відноситься до земель запасу.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, Згідно з даними публічної кадастрової карти площа земельної ділянки під вищезазначеною полезахисною лісосмугою 13495,87 кв.м.

Відповідно ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.

Отже, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що полезахисна смуга відноситься до лісового фонду.

Частиною 2 ст. 8 Лісового кодексу України передбачено, що право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

Повноваження районних державних адміністрацій у сфері лісових відносин визначено ст. 32 Лісового кодексу України.

Згідно з положеннями цієї статті районні державні адміністрації у сфері лісових відносин на їх території, зокрема:

- забезпечують реалізацію державної політики у сфері лісових відносин;

- беруть участь у розробленні та забезпеченні виконання регіональних (місцевих) програм з охорони, захисту, використання та відтворення лісів;

- беруть участь у здійсненні заходів щодо охорони і захисту лісів, ліквідації наслідків стихійних явищ, лісових пожеж, залучають у встановленому порядку до цих робіт населення, транспортні й інші технічні засоби та обладнання;

- вирішують інші питання у сфері лісових відносин відповідно до закону.

Статтею 84 Лісового кодексу України передбачений обов'язок лісокористувачів здійснювати лісогосподарські заходи (рубки догляду за лісом, санітарні рубки, лісовідновні рубки в деревостанах, що втрачають захисні, водоохоронні та інші корисні властивості, рубки, пов'язані з реконструкцією малоцінних молодняків і похідних деревостанів тощо).

Згідно з статтею 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства. Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України. Рішення про видачу або відмову у видачі спеціального дозволу на використання лісових ресурсів приймається протягом одного місяця з дня подання документів власником лісу або лісокористувачем.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 N 761 затверджений Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, який визначає умови і механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2-4 Порядку лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів.

Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.

За положеннями п.7 ч.1 ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вирішення питань, викладених позивачами у заяві від 14.11.2017 року, відноситься до компетенції Шполянської міської ради.

З огляду на те, що нездійснення таких заходів призводить до порушення прав територіальної громади, до якої відносяться і позивачі, оскільки створює небезпеку для здоров'я та життя громадян, висновок суду першої інстанції про визнання відмови у вирішенні порушеного питання протиправною та зобов'язання Шполянської районної державної адміністрації Черкаської області вирішити питання, викладені позивачами у заяві від 14.11.2017, щодо проведення обстеження та санітарної вирубки у полезахисній лісосмузі є законним та обґрунтованим.

Доводи апеляційної скарги відповідача про те, що місцева державна адміністрація не є власником чи користувачем земельної ділянки під лісосмугою, а тому не повинна займатися питаннями щодо санітарної вирубки дерев колегія суддів відхиляє, оскільки, як встановлено вище, відповідач у спірних правовідносинах є лісокористувачем та зобов'язаний реалізовувати такі заходи на підставі ст. 84 Лісового кодексу України.

Отже, апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню.

Апеляційна скарга ОСОБА_2, в якій останній просив змінити рішення суду першої інстанції, виклавши резолютивну частину рішення у наступній редакції: «зобов'язати Шполянську районну державну адміністрацію Черкаської області, вирішити всі питання, викладені позивачами у заяві від 14.11.2017 щодо проведення обстеження та санітарної рубки у полезахисній смузі, які розташовані ближче 50 м від земель житлової забудови, доручити провести обстеження та видалення хворих, заражених дерев, розчистити дерева, які нависають над польовою дорогою, очистити полезахисну смугу від сміття, прийняти та направити акт реагування до відповідного державного органу відносно розораності дороги по АДРЕСА_1» задоволенню не підлягає, оскільки такі вимоги при зверненні з даним позовом до суду позивачами не заявлялися.

З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і апеляційним судом відхиляються у зв'язку з тим, що такі не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.

Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи.

Керуючись статтями ст.ст. 311, 312, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

постановив:

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Шполянського районної державної адміністрації Черкаської області залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 29 травня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді О.О. Беспалов О.А. Губська

Повний текст постанови складено 07.09.2018