
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/2052/18 Прізвище судді (суддів) першої інстанції: Тихоненко О.М.
Суддя-доповідач : Кузьменко В. В.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2018 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Видмеденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.07.2018, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача щодо відмови в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах неправомірними; скасування рішення відповідача викладеного у листі № 10593/06 від 05.05.2018 щодо відмови позивачу у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.
Просив зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з 31.01.2018 замість пенсії по інвалідності та зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії з 31.01.2018.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. До суду надійшов відзив на апеляційну скаргу.
Враховуючи, що безпосередня участь сторін у судовому засіданні, в даному випадку, не є обов'язковою, оскільки матеріали справи містять достатньо письмових доказів для з'ясування фактичних обставин, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Відповідно до положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Відкладення розгляду справи спричинить невиправдане порушення процесуального строку її розгляду.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, відзив на апеляційну скаргу, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у Чернігівському ОУПФУ та отримує пенсію по інвалідності 3 групи.
31.01.2018 позивач звернувся до Чернігівського ОУПФУ із заявою про призначення/перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перехід на інший вид пенсії, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах.
Листом від 05.05.2018 № 10593/06 Чернігівське ОУПФУ відмовило позивачу у задоволенні його заяви, оскільки документи, які підтверджують право на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відсутні, призначити пенсію немає законних підстав.
Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що оскільки право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах підтверджено, крім іншого, трудовою книжкою, достовірність записів в якій відповідачем не оспорюється, доказів щодо їх неправдивості відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, який заперечує проти адміністративного позову, не надано, отже відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах є неправомірною.
Колегія суддів погоджується з такими висновками з огляду на наступне.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальник безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду : непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У відповідності до п. 2 Перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державі пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють і підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. І запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійної віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпеченні забезпечення; особам, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та мали або матимуть право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії призначаються за нормами цього Закону, виходячи з вимог віку та стажу, встановлених раніше діючи законодавством.
Відповідно до ст. 100 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:
а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788 -XII, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено «Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Порядок № 637), відповідно до п.1 якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно абз. 1, 2, 4 п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Отже, аналіз зазначених положень дає підстави дійти висновку, що виключно у випадку не підтвердження пільгового стажу роботи особи виникає необхідність подання додаткових документів, в окремих випадках, доведення показами свідків, чи звернення до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Виборна робота зараховується до пільгового стажу лише в разі призначення пенсії за віком на пільгових умовах за ст. 100 Закону, тобто в тому разі, якщо весь пільговий стаж набутий до 01.01.1992. Також застосовується п. 97 Положення, яким передбачено, що в тих випадках, коли особа була обрана на виборну посаду, робота на такій посаді в межах, які не перевищують 5 років, прирівнюється під час визначення права на пенсію на пільгових умовах до роботи до обрання та в розмірі, що не перевищує наявного пільгового стажу.
Пунктом 109 Положення передбачено, що робота на виборних та інших відповідальних посадах в партійних і комсомольських органах, в тому числі в політвідділах і в політуправліннях, зараховується до пільгового стажу за умови, якщо перерва між такою роботою й роботою, що одразу була за нею, не перевищує трьох місяців та якщо роботі в партійних і комсомольських органах безпосередньо передувала чи за нею безпосередньо була робота, яка дає право на пенсію на пільгових умовах.
Згідно копії трудової книжки позивача, на виборну посаду заступника секретаря комітету комсомолу металургійного комбінату позивача обрано з посади електромонтера з обслуговування електрообладнання прокатного виробництва 5 розряду толстолистового цеху №2 Коммунарського металургійного заводу. Після звільнення з виборної посади 18.10.1989 позивач з 01.11.1989 прийнятий майстром по ремонту електрообладнання доменного цеху №1 того ж підприємства.
Для зарахування зазначеного вище стажу до стажу, який дає право на пільгову пенсію за віком, необхідно керуватися Списком №1 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, оскільки цей стаж набуто до 21.08.1992.
Загальний пільговий стаж позивача за Списком №1 (який діяв на час його набуття) станом на 26.02.1991 складає більше 7 років.
З урахуванням стажу роботи який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за період з 01.11.1982 по 08.11.2017 позивач має загальний трудовий стаж більше 33 років.
Вказане підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1, яка відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» є основним документом, що підтверджує стаж роботи за необхідності для призначення пенсії 25 років, але має лише 7 повних років стажу за Списком №1 з необхідних 10 років, у відповідності до статтей 13, 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» останній має право на зменшення загального пенсійного віку на 7 років, тобто має право на пенсію за віком на пільгових умовах після досягнення віку 53 роки.
Щодо твердження апелянта про те, що надані позивачем довідки видані органами з територій, які непідконтрольні українській владі, тому не підлягають виконанню, підстав для призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 1 немає, суд зазначає таке.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ПАТ "Алчевській металургійний комбінат" - Ідентифікаційний код юридичної особи 05441447, не перебуває в процесі припинення, місцезнаходження 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, будинок 20А, дата державної реєстрації: 30 березня 1994 року.
До того ж, на всіх довідках, перелічених вище, у кутовому штампі зазначено місцезнаходження ПАТ "Алчевській металургійний комбінат": 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, будинок 20А.
Відповідно до Розпорядження КМУ від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», на яке посилається відповідач, місто Сєвєродонецьк не є населеним пунктом, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
При цьому неможливість проведення перевірок зазначених відомостей за архівними документами підприємства, що зберігаються на території м. Алчевськ, на якій органи державної влади тимчасово не діють, не впливає на встановлене вище право позивача на призначення пенсії на пільгових умовах.
Натомість відповідачем не враховано, що інформація право на пільгову пенсію випливає зі змісту документів, які були складені до початку проведення антитерористичної операції, а доказів щодо їх недостовірності відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, який заперечує проти адміністративного позову, не надано.
Також необхідно звернути увагу на те, що зі змісту преамбули Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України від 15 квітня 2014 року № 1207-VІІ вбачаться, що Україна згідно з Конституцією України є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Тобто, одним з основних напрямків політики держави України стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист та повноцінна реалізація, зокрема, соціальних прав громадян України.
З урахуванням наведеного колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 статті 18 вищенаведеного Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Отже колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що дослідженими доказами підтверджується період роботи позивача на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.
Позивач звернувся до Чернігівського ОУПФ України з заявою про перехід на інший вид пенсії 31.01.2018, на час звернення позивачу виповнилося 53 роки і він мав право на отримання даного виду пенсії.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують та доказів в їх обґрунтування відповідачем не надано.
Перевіривши мотивування судового рішення та доводи апеляційних скарг, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення позову, а рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 07.09.2018